Stephen King I

Stephen Edwin King

8,4
6 043 oceny materiałów do scenariusza
Stephen King I
Stephen Edwin King urodził się 21 września 1947 roku, w Portland (Maine, USA). Jego rodzicami byli Donald i Ruth Kingowie. W 1949 roku, kiedy Stephen miał 2 lata, jego ojciec wyszedł z domu po paczkę papierosów i nigdy już nie wrócił. Porzucenie przez rodzica było jednym z wielu zwrotnych punktów w życiu Stephena, które ukształtowały jego przyszłość. Już jako mały chłopiec odznaczał się wybitnymi zdolnościami literackimi. Pierwsze opowiadania zaczął pisać w wieku 7 lat. Jego brat również nie był pozbawiony wybitnych zdolności, jednak jego pole działania było dużo szersze i skłaniało się raczej ku naukom ścisłym. Około 1959 roku, w domu swojej ciotki odnalazł pudło z horrorami i książkami o tematyce science-fiction. Te krótkie opowieści, często bardzo naiwne i pozbawione kunsztu literackiego, wywarły na młodym Stephenie wielkie wrażenie. Niebawem zaczął pisać horrory i już w 1965 roku opublikowano jego pierwsze krótkie opowiadanie "I Was A Teenage Grave Robber", w magazynie "Comics Review". Nie miał jednak szczęścia i dwie pierwsze powieści odrzuciło mu aż dwunastu wydawców. 

Szkołę średnią ukończył w 1966 roku, a następnie dostał się na University of Maine w Orono. Jako pisarz debiutował pod koniec lat sześćdziesiątych opowiadaniami "Startling Mystery Stores". W trakcie studiów, w 1970 roku poznał swoją przyszłą żonę Tabithę - także pisarkę, którą poślubił w 1971 roku. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel języka angielskiego. Swoje pierwsze opowiadanie zatytułowane "Carrie" wysłał do Doubleday i zostało ono opublikowane w roku 1974, a następnie sfilmowane dwa lata później przez Briana De Palmę. Książka i film odniosły ogromny sukces, a na wydanie czekały już dwie kolejne pozycje: "Blaze" (nawiązujący do "Myszy i ludzi" Steinbecka) i "Second Coming" (nawiązujący do "Drakuli"). Najbardziej znaną z wielu ekranizacji dzieł Kinga jest powieść "The Shining", sfilmowana w roku 1980 przez Stanley'a Kubricka. Powstawały kolejne powieści oraz kolejne ich ekranizacje. Do ulubionych reżyserów Kinga zaliczyć można Briana De Palmę, Johna Carpentera, Roba Reinera. W roku 1986 King postanowił sam zadebiutować jako reżyser filmem "Maksymalne przyspieszenie" (opartym na własnej powieści). 

W połowie lat osiemdziesiątych osiągnął status najbardziej popularnego, a zarazem najbogatszego współczesnego amerykańskiego pisarza. Zyskał sobie określenie "mistrza horrorów". King ma na swoim koncie wiele powieści wydanych pod własnym nazwiskiem i kilka pod pseudonimem Richard Bachman, a także zbiory opowiadań, scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Książki Kinga charakteryzuje nie tylko przemyślana, logicznie skonstruowana fabuła, ale także staranny język i elegancka stylistyka. O wysokiej wartości literackiej jego utworów decyduje również umiejętność tworzenia niezwykle prawdopodobnych psychologicznie i wyrazistych postaci. Jego książki tłumaczone są na wiele języków i publikowane w ponad 35 krajach, w milionowych nakładach. 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 września 1947

miejsce urodzenia: Portland, Maine, USA

wzrost: 193 cm

żona Tabitha King (od 02.01.1971), 3 dzieci: Naomi Rachel (ur. 01.06.1970), Joseph Hillstrom (ur. 04.06.1972), Owen Phillip (ur. 21.02.1977)
Steve Brown, pewien pracownik księgarni podejrzewając, że Bachman to w rzeczywistości Stephen King, rozpoczął małe, prywatne śledztwo w wyniku którego odkrył na jednym z formularzy praw autorskich Bachmana podpis Kinga.
Jego dwie pierwsze powieści odrzuciło aż dwunastu wydawców.
Otrzymał następujące nagrody:
- 2003 r. - National Book Award;
- 2015 r. -  The National Medal of Arts za wybitne zasługi dla sztuki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ostatnio przeczytałem tą książkę. Po prostu wymiata, najlepsza jego książka
jaką przeczytałem. Zastanawiam się tylko dlaczego jest tak mało znana w porównaniu z innymi książkami Kinga. Myślę że na jej podstawie mogliby nakręcić naprawdę niezły film. Polecam tym którzy jeszcze nie czytali, pozdro...

Wpisujcie Wasze propozycje. Powiem szczerze, ze sam mam problem z wyborem:)

U mnie "Sklepik z marzeniami" uruchomił machinę.

Można dodać do jego filmografii że zagrał w drugiej części To tego sklepikarza co sprzedał Billowi rower :)

1) Pierwsza przeczytana przez was jego książka
2) Najlepsza według was książka Kinga
3) Najgorsza...

Moje odpowiedzi:

1) Christine
2) TO
3) Desperacja

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones