data urodzenia: 18 maja 1949
miejsce urodzenia:Appleton, Wisconsin, USA
stan cywilny:żona Melissa Axelrod
nagrody: Independent Spirit Najlepszy debiut scenariuszowy za film Ghost World w roku 2002 wraz z: Daniel Clowes DGA Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie dokumentalnym za film Crumb w roku 1996 oraz 2 inne nagrody i 6 nominacji
Terry Zwigoff

Amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy, który w swoich pracach często podejmuje temat wyobcowania, ukazując osoby nieprzystosowane, "odmieńców", samotników i antybohaterów. Uznany twórca amerykańskiego kina niezależnego. Urodził się 18 maja 1949 w Appleton. Po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Wisconsin w Madison, w latach siedemdziesiątych przeprowadził się do San Francisco. Tam poznał kontrowersyjnego, undergroundowego grafika Roberta Crumba (przyszłego bohatera jednego ze swoich filmów), który podzielał jego zainteresowanie amerykańską przedwojenną muzyką folkową. Zwigoff, potrafiący grać na wiolonczeli i mandolinie, dołączył do zespołu R. Crumb And His Cheap Suit Serenaders i nagrał z nim kilka płyt. Również pierwsze filmy Zwigoffa związane były z muzyką. Debiut reżysera - dokument "Louie Bluie", opowiadał historię Howarda Armstronga, popularnego muzyka bluesowego. Kolejny film, biograficzny "Crumb", zdobył ogromne uznanie krytyki oraz kilka prestiżowych nagród (m.in. na festiwalu w Sundance), był też jednym z najbardziej dochodowych dokumentów w historii kina. Zwigoff odrzucał wszystkie propozycje z Hollywood, decydując się na karierę twórcy niezależnego. Jego pierwszą fabułą był komediodramat "Ghost World", oparty na kultowej powieści graficznej Daniela Clowesa o tym samym tytule. O realizację tego filmu reżyser walczył przez kilka lat. Także ten obraz przyniósł uznanie w oczach zarówno widzów, jak i recenzentów, zdobył też nominację do Oscara w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany". Największym sukcesem komercyjnym w karierze Zwigoffa okazał się jednak, nakręcony dwa lata później, przesiąknięty czarnym humorem "Zły Mikołaj". Jego ostatnim jak do tej pory filmem jest "Akademia tajemniczych sztuk pięknych".

znany z

ocena pracy reżyserskiej

7,3 20 głosów
6,8 45 głosów

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

reżyser
zwiń
2017 7,0
Budding Prospects(2017)
(TV)
2006 6,0
Akademia tajemniczych sztuk pięknych(2006)
Art School Confidential
2003 6,5
Zły Mikołaj(2003)
Bad Santa
2001 7,1
Ghost World(2001)
1994 7,9
Crumb(1994)
1985 7,5
Louie Bluie(1985)
scenarzysta
rozwiń
producent
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
  • Zaoferowano mu wyreżyserowanie filmu "Elf", ale odrzucił propozycję. Ostatecznie film wyreżyserował Jon Favreau.
  • W 1970 roku ukończył psychologię na Uniwersytecie Wisconsin w Madison (Wisconsin, USA).
  • Jest członkiem zespołu Cheap Suit Serenaders (wcześniej R. Crumb & His Cheap Suit Serenades). Gra w nim na wiolonczeli, mandolinie, skrzypcach Stroha i pile.
  • Odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu "Przekleństwa niewinności". Ostatecznie film nakręciła Sofia Coppola.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o