Jon Favreau I

Jonathan Kolia Favreau

7,5
20 216 ocen gry aktorskiej
Jon Favreau I
Jonathan Kolia Favreau urodził się 19 października 1966 w Nowym Jorku. Jego rodzicami byli Charles - nowojorski pedagog i Medeleine - szkolna nauczycielka, która zmarła na białaczkę, gdy Jon miał 13 lat. Uczęszczał do szkoły Bronx High School of Science, którą ukończył w 1984 roku, by w tym samym roku rozpocząć naukę w Queens College. Edukację zakończył w 1987 roku, gdy rzucił studia i rozpoczął pracę dla banku Bear Steams na Wall Street. Rok później próbował dokończyć naukę, lecz za namową przyjaciela ponownie zrezygnował i przeniósł się do Chicago, by spróbować sił jako komediowy aktor teatralny. Kerierę rozpoczął jako statysta, lecz w 1993 roku dostał niewielką rolę w filmie "Rudy", w którym główną rolę zagrał Sean Astin. 1994 rok to telewizyjny debiut Jona w serialu "Kroniki Seinfelda", gdzie wystąpił w jednym z odcinków jako klaun. Następnym krokiem w karierze Jona był wyjazd do Los Angeles, gdzie napisał scenariusz do dramatu komediowego pt, "Swingers", który otworzył mu drogę do kariery w Hollywood. W 1999 roku zrealizował swój autorski pomysł - komedię zatytułowaną "Smog". Po wielu wzlotach i upadkach, Jon kontynuował karierę przede wszystkim jako aktor drugoplanowy i reżyser komedii familijnych takich jak min. "Elf" z 2003 roku czy "Zathura - Kosmiczna przygoda" z 2005 roku. W 2008 roku został producentem i reżyserem kinowego hitu "Iron Man", który przyniósł mu duży rozgłos i w dwa lata później zajął się reżyserią i produkcją drugiej części przygód Tony'ego Starka. Kolejnym projektem, którym zajął się Favreau, był film "Kowboje i obcy" z 2011 roku. Ten sam rok to początek prac nad kolejnym komiksowym hitem - "Avengers 3D" - którego Jon został producentem, a światowa premiera miała miejsce 25 kwietnia 2012 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 października 1966

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 185 cm

Saturn
Zdobył Saturn, inną nagrodę oraz 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Joya Tillem (od 24.11.2000), 3 dzieci: syn Max (ur. 25.07.2001), córka Madelaine (ur. 04.2003) i córka Brighton Rose (ur. 30.08.2006)
Jest absolwentem Chicagowskiego ImprovOlympic.
Scenariusz do filmu "Swingers" sprzedał stawiając warunek, że on i jego kumpel Vince Vaughn zagrają główne role w obrazie.
Oferowano mu rolę Chandlera Binga w "Przyjaciołach". Ostatecznie angaż otrzymał jednak Matthew Perry, a Favreau pojawił się gościnnie w kilku odcinkach serialu w 1997 roku jako Pete Becker.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

cenie za iron mana tego aktora reżyserie ale tu odpieprza kawawałek dobrej roboty chodzi mi o mandaloriana :)

w serialu "Friends" / "Przyjaciele" jako Pete Becker w 3 sezonie odcinek 18 :)

Nie zbyt go lubie jako aktora, bo w sumie tylko w jednym filmie mi się podobał. CO innego rerzyser. Nakręcił Iron Mana i za to szanuje gości, bo jak dla mnie zrobił najlepszą ekranizację komiksu zaraz po Mrocznym Rycerzu :]

Dlatego dziwi mnie mała ilość tematów na jego koncie, bo choćby "Iron many" mają przecież tysiące fanów

Brakuje mu roli w serialu. Gra samego siebie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones