[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/134055/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":676,"rate":7.431952662721893,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/134055/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":5,"rate":6.2,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/134055/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,4
676 ocen gry aktorskiej
Trond Espen Seim
Trond Espen Seim urodził się w Oslo. Uczęszczał do Wyższej Szkoły Teatralnej Teaterhogskolen, którą ukończył w 1996 roku. Pierwszy angaż otrzymał w Rogaland Teater w Stavanger, a następnie w Scenie Narodowej w Bergen. Tu zagrał główne role między innymi w takich spektaklach jak "A Clockwork Orange", "Erasmus Montanus" oraz "Kejser og Galilaer". W 2001 otrzymał za nie prestiżową nagrodę Hedda w kategorii dla najlepszego aktora. W 2001 roku dostał angaż w Teatrze Narodowym w Oslo. Jesienią 2004 roku, wraz z dwójką innych artystów, zaczął prowadzić teatr Torshovteatret, gdzie rok później wystawił kontrowersyjną sztukę "Orgie" Piera Paolo Pasoliniego.

Jesienią 2006 roku został wybrany do roli prywatnego detektywa Varga Veuma, znanego z serii kryminałów norweskiego pisarza Gunnara Staalesena. Premiera pierwszego filmu miała miejsce w 2007 roku, a cykl składa się z dwunastu obrazów. W 2008 roku za rolę w "Instynkt wilka - Upadłe anioły" otrzymał nagrodę Amanda (norweski odpowiednik Oscara) dla najlepszego aktora roku.

Ostatnim z serii filmów o bergeńskim detektywie jest obraz "Varg Veum - Kalde hjerter", który w Norwegii miał swoją premierę pod koniec marca 2012 roku. Seim podjął się jego reżyserii. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Dagbladet" powiedział, że w pracy nad nim kierował się wskazówkami przyjaciół - reżyserów Erika Poppe i Mortena Tylduma. W przyszłości zamierza ponownie zająć się reżyserią, choć mówi, że czuje się przede wszystkim aktorem.

Prywatnie jest żonaty z Cecilie Frostad Egeberg, z którą ma dwójkę dzieci.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 października 1971

miejsce urodzenia: Oslo, Norwegia

wzrost: 186 cm

Amanda
Zdobył Amanda, 1 inna nagroda i 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
Amanda Najlepszy aktor za film Instynkt wilka - Upadłe anioły w roku 2008
żona Cecilie Frostad Egeberg (od 08.2000), córka Olivia
Jest absolwentem (1996 rok) Norweskiej Narodowej Akademii Teatralnej w Oslo.
Ma dwoje starszego rodzeństwa: brata i siostrę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych