Film

2019 2 godz. 5 min.
5,9 71
ocen
5,9 10 71
162
chce zobaczyć
{"id":"827514","linkUrl":"/film/Amundsen-2019-827514","alt":"Amundsen","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/75/14/827514/7882791.2.jpg"}
Roald Amundsen jako pierwszy zdobywa biegun północny, rozsławiając swój kraj ojczysty.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Obecnie nazwisko Roalda Amundsena znają praktycznie wszyscy, nawet jeśli wielu nie potrafi przypisać do niego tożsamości człowieka, który pioniersko przekroczył niebezpieczne Przejście Północno-Zachodnie oraz jako pierwszy w historii zdobył biegun południowy. Zamiast skupiać się jednak na precyzyjnym odtworzeniu słynnych wyprawObecnie nazwisko Roalda Amundsena znają praktycznie wszyscy, nawet jeśli wielu nie potrafi przypisać do niego tożsamości człowieka, który pioniersko przekroczył niebezpieczne Przejście Północno-Zachodnie oraz jako pierwszy w historii zdobył biegun południowy. Zamiast skupiać się jednak na precyzyjnym odtworzeniu słynnych wypraw norweskiego badacza polarnego, film zgłębia to, kim Amundsen był na co dzień, a także co sprawiło, że dokonał tego, co większości wydawało się niemożliwe. Obserwujemy różne wydarzenia z jego życia, które z jednej strony zahartowały go fizycznie i charakterologicznie, a z drugiej rozbiły psychicznie i pozostawiły w jego sercu dużo goryczy, której nie wyzbył się do samego końca. Poznajemy Amundsena zarówno przez pryzmat jego słodko-gorzkich relacji z bratem Leonem, który finansował częściowo jego kolejne ekspedycje, jak i romansu z Kanadyjką Bess Magids. Widzimy, jakim człowiekiem był w życiu prywatnym, a jak zachowywał się na statku w sytuacjach wymagających szybkiego reagowania.

studio
Film i Väst / Filminvest
data produkcji
2019
tytuł oryg.
Amundsen
inne tytuły
Roald Amundsen (tytuł roboczy) Norwegia
Więcej...
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Północne klimaty.

  tomciak89 ocenił(a) film na 7

  Oglądałem w lutym w Oslo. Film jest dobry i wciąga, choć ma też swoje naiwne momenty. Dla miłośników północy jak najbardziej warty obejrzenia :)

  2
  • Kiedy w Polsce?

   Rindwald

   Czy ktoś się orientuje, czy ten film był/ jest/ będzie dostępny w Polsce?

  • Błąd w opisie.

   artur_suplado

   Jako pierwszy zdobył biegun południowy. Nie północny.