Tupac Shakur 

Lesane Parish Crooks

8,2
999 ocen gry aktorskiej
Tupac Shakur
Tupac Amaru Shakur urodził się 16 Czerwca 1971r. w Brooklynie - dzielnicy Nowego Jorku. Jego imię - Tupac Amaru - oznacza w wolnym tłumaczeniu "błyszczący (świetlisty) wąż", a nazwisko - Shakur - pochodzi z języka arabskiego i oznacza "wdzięczny Bogu".
W pierwszych latach życia przeprowadził się wraz z rodziną do Bronx'u. Byli wtedy tak biedni, że mieszkali w prowizorycznych domkach (czyt. lepiankach albo szałasach).

W sierpniu 1983r., dwunastoletni Tupac wstąpił do harlemowskiej grupy teatralnej. W swoim pierwszym przedstawieniu zagrał Travis'a w sztuce pod tytułem "A Raisin in the Sun" ("Rodzynek w Słońcu").

W 1986r. 2Pac przeprowadził się do Baltimore, gdzie zapisał się do The Baltimore School for Performing Arts. Wykazał się tam sporym talentem i zrobił duże wrażenie na swoich nauczycielach. W Baltimore Tupac napisał również swój pierwszy rapowy utwór (jako MC New York). Przeprowadził się ponownie. Tym razem do Marin City w Kalifornii. Tam wpadł w złe towarzystwo i wkrótce był zamieszany w kradzieże, rozboje oraz handel narkotykami. W sieprniu ojciec Tupac'a - Mutulu Shakur - został skazany na 60 lat więzienia za udział w napadzie na furgonetkę wiozącą pieniądze. W 1990 Tupac rozpoczął swoją prawdziwą karierę. Dołączył do rapowej grupy Digital Underground jako tancerz i wokalista i 3 stycznia 1991r. zadebiutował, wydając wraz z DU swoją pierwszą płytę. 12 listopada 1991r., ukazał sie pierwszy solowy album Tupac'a - 2Pacalypse Now. Znalazły się na nim takie przeboje jak "Trapped" czy "Brenda's Got a Baby". 17 listopada 1992r., zadebiutował w filmie Ernest'a Dickerson'a - "Juice", zbierając wiele pochwał za udaną grę.
Debiutancki album Tupac'a zapoczątkował pasmo sukcesów oraz słynne 'thug live':

W lutym 1993r., ukazał się drugi album 2Pac'a - Strictly 4 my N.I.G.G.A.Z., który odniósł jeszcze większy sukces niż jego pierwszy album. Strictly 4 my N.I.G.G.A.Z. uzyskał status platynowej płyty.
W marcu 1993r., Tupac pobił kierowcę limuzymy, który oskarżył go o używanie narkotyków podczas jazdy. 2Pac został aresztowany jednak ostatecznie uniewinniony. W kwietniu tego samego roku został ponownie aresztowany. Tym razem za uderzenie podczas koncertu lokalnego rappera pałą baseball'ową. Otrzymał karę 10 dni więzienia.
23 lipca 1993r., w amerykańskich kinach miała miejsce premiera filmu "Poetic Justic", gdzie Tupac partnerował Janet Jackson.
18 listopada 1993r., 19-letnia kobieta oskarżyła Shakura o molestowanie seksualne. Ostatecznie Tupac został uniewinniony.
23 marca 1994r., miała miejsce premiera trzeciego filmu z udziałem 2Pac'a - "Above the Rim". Tym razem zagrał dealera narkotyków.
W 1995r. 2Pac został skazany na cztery i pół roku więzienia, za molestowanie seksualne. Po ośmiu miesiącach został wypuszczony za kaucją (wpłaconą przez Suge'a Knight'a, szefa Deathrow Records) i złożył odwołanie. W tym czasie ukazał się czwarty solowy album Tupac'a - "Me Against the World", który okupował przez długi czas pierwsze miejsca amerykańskich list przebojów, m.in. za sprawą wielkiego hitu "Dear Mama". Tupac został nominowany do Nagrody Grammy za Najlepszy Album Rapowy oraz za Najlepszy Utwór Rapowy, czyli "Dear Mama".

4 września 1996r., podczas uroczystości rozdania MTV Music & Video Awards w Nowym Yorku, Tupac wdał się w przepychankę z Notoriousem.
7 września 1996r. - Las Vegas. Tupac i Suge opuścili walkę Tyson'a z Seldon'em. Na zatłoczonym skrzyżowaniu nadjechał z przeciwnej strony biały Cadillac z czterema ludźmi w środku. Jeden z nich otworzył ogień w kierunku samochodu Tupac został poważnie i jak się później okazało śmiertelnie ranny, natomiast Suge odniósł niewielkie obrażenia. 2Pac został przewieziony do University Medical Center, gdzie po siedmiu dniach, o godzinie 4.03 zmarł w wyniku awarii respiratora. Miał 25 lat.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 16 czerwca 1971

data śmierci: 13 września 1996

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 176 cm

żona Keisha Morris (29.04.1995 - 1996, rozwód)
Był brany pod uwagę do roli Malika Williamsa w filmie "Studenci". Trafił do więzienia, a angaż otrzymał Omar Epps.
Jego matką jest Afeni.
Miał zagrać w filmie "Ochroniarz", ale zginął na pięć dni przed rozpoczęciem zdjęć.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jego muzyka nigdy mi nie podchodziła, ale w Gang Related był naprawdę dobry.

Moje ulubione to:
1. Brenda's Got A Baby
2. All Eyez on Me
3. Hail Mary
4. My Block
5. Only God Can Judge Me
6. So Many Tears
7. To Live & Die In L.A.
8. Dear Mama
9. Ratha Be Ya
10. Changes

Fly high 2Pac

I wonder if heaven got a ghetto

Ja sam nie wiem co już o tym myśleć,oglądałem trochę dokument
"Biggie And Tupac" jest w nim ujawnione że za śmierć 2Paca i Biggiego
jest odpowiedzialny Suge Knight.No właśnie i myślę sobie,że powstał ten dokument że za śmierć 2Paca i Biggiego jest odpowiedzialny właściciel
Death Row,to jak tak twierdzą to czego...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones