Ulrich Mühe 

8,1
1 153 oceny gry aktorskiej
Ulrich Mühe
Ulrich Mühe to doświadczony aktor, który debiutował w 1989 roku NRD-owskim dramatem "Die Gläserne Fackel". Jednak największą sławę przyniosła mu rola agenta STASI, HGW XX/7 w "Życiu na Podsłuchu". Film ten przyniósł mu Nagrodę Główną Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora.

Wcześniej uznanie przyniosła mu rola w dramacie o Holokauście "Amen" (2002). Film opowiada o autentycznych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej. Na planie "Amen" Ulrich Mühe poznał osobiście Sebastiana Kocha. Później wystąpili razem w "Życiu na Podsłuchu".

Urlich późno zdecydował się na aktorstwo. W 1975 roku ostatecznie nie zapisał się na studia aktorskie w Lipsku, lecz później znalazł zatrudnienie w Deutsches Theater. Był mało znanym aktorem teatralnym. Niedługo po swoim debiucie na ekranie zagrał jedną z głównych ról w dramacie kinowym "Pajęcza sieć" z 1989 w reżyserii Bernharda Węckiego. Następnie wystąpił w kontrowersyjnym "Benny's Video" (1992 - reż. Michael Haneke), który z powodu drastycznych zdjęć musiał borykać się z zakazami wyświetlania (pismo Blick nazwało ten obraz "najohydniejszym filmem roku").

W 1997 Ulrich znów zagrał u Michaela Haneke w filmie "Funny Games". Film został pozytywnie odebrany przez krytykę. Stawia trudne pytania o pochodzenie i nasz stosunek do zła oraz o sposoby na radzenie sobie z nim. Aktor i reżyser w tym samym roku pracowali przy filmie "Das Schloß".

Obie jego żony(nieżyjąca już Jenny Gröllmann i Susanne Lothar) były aktorkami. Podobnie jak córka z pierwszego małżeństwa Anna Maria Mühe.

Zmarł na raka żołądka 22 lipca 2007 roku. Z chorobą walczył od dawno, ale publicznie powiedział o tym tuż przed śmiercią. Ulrich Mühe miał dopiero 54 lata.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 20 czerwca 1953

data śmierci: 22 lipca 2007

miejsce urodzenia: Grimma, NRD, (obecnie Niemcy)

wzrost: 178 cm

Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Zdobył Europejska Nagroda Filmowa (od 1997), 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty 1. Annegret Hahn (rozwód), 2 synów: Andreas (ur. 1979) i Konrad (ur. 1982); 2. Jenny Gröllmann (1984 - 1990, rozwód), córka Anna Maria (ur. 23.07.1985); 3. Susanne Lothar (od 1997 do jego śmierci), 2 dzieci: Sophie Marie (ur. 1995) i Jakob (ur. 1998)
Zmarł na raka żołądka w miejscowości Walbeck (Niemcy), tam też został pochowany na cmentarzu Walbeck Friedhof.
Studiował aktorstwo w Theaterhochschule "Hans Otto" w Leipzig w późnych latach 70-tych.
Podczas swego drugiego małżeństwa z Jenny Gröllmann był ojczymem dla Jeanne Gröllmann.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Twoja kreacja w "Życiu na podsłuchu" bedzie żyć wiecznie!!! [*]

Z dużym opóźnieniem obejrzałem ten film.
Wiadomość, że ten aktor nie żyje, dobiła mnie.
Wielki aktor, cześć Jego pamięci!

On i jego żona byli dośc znaną aktorską parą w NRD i jego żona po upadku muru okazała się TW.

Aktor bardzo przeżywał zdjęcia ale co tu dużo mówic - zagrał wspaniale.
Cieszę się, że dane mi było poznac jego talent.

W życiu na podsłuchu przez większą część filmu miałem wrażenie, że jest b bardzo podobny do Krzysztofa Pieczyńskiego. Ale może jeszcze rosnę i dlatego mi się tak wydaje.

Zmarł 3 dni temu na raka żołąka a wy nic nie napidaliscie nawet.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones