[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/12678/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":279,"rate":8.046594982078853,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/12678/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":156,"rate":7.782051282051282,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":false,"career":{"name":"operator"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"/person/ajax/roles/12678/3","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":21,"rate":7.714285714285714,"desc":"ocen","profession":"zdjęć"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/12678/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":9,"rate":6.777777777777778,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/12678/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":3,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":false,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"/person/ajax/roles/12678/10","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":2,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"montażu"}}]
8,0
279 ocen pracy reżysera
Witold Leszczyński
Reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Jeden z najciekawszych polskich twórców filmowych mimo zrealizowania w ciągu całej kariery tylko ośmiu filmów fabularnych. W łódzkiej szkole filmowej ukończył Wydział Operatorski (1959) jak i Reżyserski (1962). Jego debiutem fabularnym był legendarny już "Żywot Mateusza", za który spadł na debiutanta deszcz nagród w kraju jak i zagranicą. Już w swoim pierwszym filmie pokazał, że oprawa wizualna jest dla niego rzeczą niezwykle istotną. Po latach miał powiedzieć "forma jest dla mnie znacznie ważniejsza od treści". Jednak kolejne projekty - "Rewizja osobista" i "Rekolekcje" nie potwierdzały talentu Leszczyńskiego. Za pierwszy wspomniany obraz przyznano mu nawet antynagrodę Skisłego Grona dla najgorszego filmu na festiwalu w Łagowie. W chwale powrócił dwoma produkcjami, które odcisnęły silne piętno w historii polskiego kina, stając się z miejsca sukcesami artystycznymi. "Konopielka" - opowieść o życiu mieszkańców zacofanej wsi Taplary, w której postęp cywilizacyjny prowadzi do tragicznego finału przyniosła Leszczyńskiemu Nagrodę Główną Jury, na FPFF w Gdyni. Cztery lata później na tym samym festiwalu z bardzo dobrym przyjęciem spotkał się kolejny film reżysera - oparta o powieść Edwarda Stachury "Siekierezada" - "liryczna przypowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu i odkrywaniu magicznej rzeczywistości w surowym świecie leśnych ludzi" - jak napisano o niej w "Leksykonie polskich filmów fabularnych". I tym razem nie zabrakło licznych nagród jak Złotych Lwów Gdańskich czy Nagrody Jury Ekumenicznego i FIPRESCI na MFF w Berlinie. Następny obraz "Kolos" – współczesna wersja Romea i Julii przeszła bez większego echa. Na następny i jak się okazało ostatni sukces Leszczyński musiał czekać aż do 2001 r., kiedy zrealizował za skromne środki "Requiem". Opowieść o wiejskim gospodarzu, który wygłasza wspaniałe mowy pogrzebowe przyniosła reżyserowi Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni. Ponownie do kina próbował powrócić z autobiograficznym "Starym człowiekiem i psem" jednak po trzech dniach od rozpoczęcia zdjęć dostał udaru mózgu, w wyniku którego zmarł parę dni później w szpitalu. Mimo dokończenia obrazu przez wieloletniego przyjaciela reżysera, Andrzeja Kostenkę, film w ogóle nie wszedł na ekrany kin.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 16 sierpnia 1933

data śmierci: 1 września 2007

miejsce urodzenia: Łódź, Polska

Złote Lwy
Zdobył Złote Lwy, 10 innych nagród i 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Złote Lwy Najlepszy film za film Siekierezada w roku 1986 Złota Kaczka Najlepszy film polski za film Żywot Mateusza w roku 1969
W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, a w roku 1962 został absolwentem na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Zmarł w Łodzi (Polska) podczas realizacji zdjęć do swojego filmu "Stary człowiek i pies", został pochowany na cmentarzu przy ul. Lodowej w tym samym mieście.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych