Jerzy Michotek 

7,9
2 697 ocen gry aktorskiej
Jerzy Michotek
Nazywał siebie ''starym, naiwnym lwowskim dzieckiem''. Przez całe dorosłe życie -w piosenkach, wierszach, filmach, w reżyserowanych przez siebie widowiskach -pielęgnował pamięć o mieście, w którym przeżył młodość. Beztroską i bezpieczną, bogatą w piękne znajomości i zawsze wierną przyjaźń.

Pochodził z zacnej rodziny od pokoleń osiadłej we Lwowie. Znana ze znakomitych wyrobów cukiernia pana Feliksa Michotka, ojca późniejszego lwowskiego barda, mieściła się w starożytnej kamienicy w Rynku nr 24. Jak wspomina inny lwowski patriota, Jerzy Janicki, ''tu właśnie, w podwórzu, wypiekał on swe słynne strudle, które konsumować można było i na miejscu, w cukierni zwanej 'Słodki Kącik'.

Jerzy Michotek podzialił los wielu Polaków z kresów. Po wejściu Rosjan do Lwowa [1939] został zesłany do kopalń Workuty, skąd powrócił po prawie siedmiu latach z mocno nadwyrężonym zdrowiem. We Wrocławiu ukończył studia uniwersyteckie (specjalność -historyk literatury polskiej), następnie złożył eksternistyczny egzamin aktorski i reżyserski.

Gdy w latach 50. grał w teatrze Syrena, dyrektor Jerzy Jurandot nieustannie upominał go podczas prób: ''Bez akcentu, panie Jerzy, bez akcentu''. A na planie debiutanckiego filmu ''SPRAWA PILOTA MARESZA'' [1955] reżyser Leonard Buczkowski przypominał: '' Przecież Jan Flisak (bohater odtwarzany przez Michotka), drugi pilot Maresza, brat Krystyny, nie jest z Łyczakowa''. Długo nie mógł pozbyć się śpiewanego akcentu i zaprzestać mówienia 'bałakiem'.

Trzykrotnie udało mu się posłużyć lwowską gwarą w filmie. Pioerwszą rolę w ''V-2'' prawie w całości wycięła cenzura. Drugi był Adaśko Horoszewski w jednym z najpopularniejszych polskich seriali lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ''POLSKIE DROGI'' [1976] Janusza Morgensterna , a trzeci -Tolek Pocięgło, zesłaniec powracający do kraju o kulach w serialu Jana Łomnickiego ''DOM'' [1980]. O nim pamiętamy najczęściej.

Stworzył przezabawny duet z Bożeną Dykiel w komedii Romana Załuskiego ''WYJŚCIE AWARYJNE'' [1982] jako Władysław Kolęda, mąż Jadwigi.

Do ostatnich dni [zmarł 17 lipca 1995 roku] zachował pogodę ducha. Był dobrym, serdecznym człowiekiem. Znękany chorobą, potrafił nieść pocieszenie innym.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 31 sierpnia 1921

data śmierci: 17 lipca 1995

miejsce urodzenia: Częstochowa, Polska

Działał w Towarzystwie Miłośników Lwowa, był zaangażowany w odbudowę Cmentarza Łyczakowskiego.
W 1950 r. ukończył wydział humanistyczny Uniwersytetu Wrocławskiego ze specjalnością: historyk literatury polskiej.
W latach pięćdziesiątych, zdał eksternistycznie egzamin aktorski i reżyserski.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

On nigdy nie mógłby zagrać zabójcy, złodzieja czy złego człowieka. Nikt by w to nie uwierzył. Podobno w życiu prywatnym nikt nie usłyszał z jego ust słowa przekleństwa. Szkoda go. Mógł jeszcze wcielić się w wiele pozytywnych postaci. Mimo skromnego dorobku filmowego zapadł na trwałe w pamięć.

Te jego teksty z "Polskich dróg", można cytować, aż szukałem na youtubie i mówi to do M. Walczewskiego avel Gorączko w "Lekcji geografii", obydwaj już nie żyją, ale Pan Michotek i jego akcent lwowski nie do podrobienia !!! Tylko cholera mało on tych filmów ma.

wspaniały, pełen ciepła i humoru aktor.
I rewelacyjna rola w serialu "Dom", taka, co chwyta za serce :)

naprawdę dla mnie aktor wzorowy każda jego rola zapada w pamięć ja go pamiętam najlepiej jako kucharza z C.K. -abu, abu.GIGANT

TEN ZNAKOMITY AKTOR - ZAPAMIĘTAM GO JAKO BARDZO POGODNEGO I SYMPATYCZNEGO CZŁOWIEKA.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones