"To jeszcze nie wszystko"

W 1979 roku wytwórnia Warner Bros. wyprodukowała pełnometrażowy film animowany z serii "Looney Tunes", pt. "Królik Bugs i Struś Pędziwiatr: Szalony pościg" ("The Bugs Bunny/Road Runner Movie",
W 1979 roku wytwórnia Warner Bros. wyprodukowała pełnometrażowy film animowany z serii "Looney Tunes", pt. "Królik Bugs i Struś Pędziwiatr: Szalony pościg" ("The Bugs Bunny/Road Runner Movie", początkowo znany jako "The Great American Chase"). Reżyserią i scenariuszem zajęli się Chuck Jones, Phil Monroe i Michael Maltese, animatorzy amerykańscy, twórcy takich postaci jak Królik Bugs, Struś Pędziwiatr czy Pepé Le Swąd.

Film ten, mimo że zawiera nowo powstały materiał, stanowi tak naprawdę kompilację wcześniejszych animacji krótkometrażowych z serii "Merrie Melodies" oraz "Looney Tunes", powstałych w okresie tzw. złotej ery animacji w Hollywood (lata 1928-1969). Protagonista Królik Bugs (któremu głos podkłada legendarny Mel Blanc) zaprasza nas do swojej rezydencji, stylizowanej na dom letniskowy "Fallingwater" Franka Lloyda Wrighta w Bear Run (Pensylwania, USA), gdzie opowiada o swoim życiu. Po krótkim wprowadzeniu prezentuje nam kolejne obrazy z udziałem bohaterów "Zwariowanych melodii":

"Rabbit Seasoning" (polski tytuł "Sezon na króliki") z 1952 r., z serii "Merrie Melodies" (fragment),
"Hare-Way to the Stars" (pol. "Królik w kosmosie"), z 1958, z serii "Looney Tunes",
"Duck Dodgers in the 24½th Century" ("Kaczki Spryciarze w 24 i połowie wieku"), 1952, "Merrie Melodies",
"Robin Hood Daffy", 1958, "Merrie Melodies" (wersja okrojona),
"Duck Amuck" ("Wariacje animacji"), 1953, "Merrie Melodies",
"Bully for Bugs" ("Bycza sprawa"), 1953, "Looney Tunes",
"Ali Baba Bunny", 1957, "Merrie Melodies",
"Rabbit Fire" ("Wielkie polowanie"), 1951, "Looney Tunes",
"For Scent-imental Reasons" ("Kuszący powiew miłości"), 1949, "Looney Tunes"(nieznacznie okrojony),
"Long-Haired Hare" ("Długie ucho Długouchego"), 1949, "Looney Tunes" (okrojony),
"What's Opera, Doc?", 1957, "Merrie Melodies",
"Operation: Rabbit" ("Operacja kryptonim królik"), 1952, "Looney Tunes" (okrojony),
a także sceny z udziałem Kojota Wilusia i Strusia Pędziwiatra z lat 1949-1963.

Motywem przewodnim tych animacji, podobnie jak całego filmu, jest pogoń, stąd tytuł. Królik Bugs wyjaśnia, jak narodziła się owa gonitwa – zapoczątkowana w czasach prehistorycznych i trwająca do dziś. Sięga przy tym po fragmenty czarno-białych filmów niemych, dzięki czemu widz średnio zaznajomiony z historią kinematografii może zapoznać się m. in. z "Pocałunkiem" ("The Kiss") z roku 1896 czy komediami z Haroldem Lloydem.

Film ten obejrzałem w dzieciństwie na kasecie wideo, z lektorem Andrzejem Matulem. i było to jedno z pierwszych spotkań z bohaterami "Zwariowanych Melodii". Dopiero jakimś czasie wyszło na jaw, że zaprezentowane animacje powstały o wiele wcześniej, co oczywiście nie wpłynęło na moją opinię o "(…) Szalonym pościgu". Twórcy filmu, Jones, Monroe i Maltese, panowie już dość wiekowi (ten ostatni zmarł 2 lata po premierze), zdając sobie sprawę, że złote czasy animacji krótkometrażowych minęły, postanowili przejść na pełen metraż (choć całkowicie z krótkiego nie zrezygnowali). Ta decyzja na pewno okazała się słuszna, "(…) Szalony pościg" zapewnia wszystko co najlepsze ze stajni "Looney Tunes" i "Merrie Melodies", łącząc to w jedną, przyjemną całość. Niektóre animacje zostały w pewnym stopniu skrócone, jednak nie powinno to mieć wpływu na odbiór całego obrazu, ponieważ wciąż jest to klasyka kina animowanego. Polecam gorąco pogoń do wypożyczalni wideo i obejrzenie "(…) Szalonego pościgu" – dobra zabawa gwarantowana.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones