Recenzja filmu Ono (2004)
Małgorzata Szumowska

Cud narodzin

Filmu Małgorzaty Szumowskiej nie da się zaprząc w żadną walkę ideologiczną. Nie jest to kolejny głos opowiadający się za aborcją, czy też przeciwko niej, a tym bardziej wypowiedź polityczna, o ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja kinowa Ono (2004)
Filmu <a href="http://www.filmweb.pl/Ma%B3gorzata,Szumowska,filmografia,Person,id=464" class="n">Małgorzaty Szumowskiej</a> nie da się zaprząc w żadną walkę ideologiczną. Nie jest to kolejny głos opowiadający się za aborcją, czy też przeciwko niej, a tym bardziej wypowiedź polityczna, o co, wziąwszy pod uwagę temat, który porusza <a href="http://ono.filmweb.pl/" class="n"><b>„Ono"</b></a>, reżyserka mogłaby być podejrzewana.
<a href="http://www.filmweb.pl/Ma%B3gorzata,Szumowska,filmografia,Person,id=464" class="n">Małgorzata Szumowska</a> w swym najnowszym filmie programowo odżegnała się od wszelkich tego typu dyskusji ideologicznych i postanowiła zrobić film o cudzie poczęcia i narodzin, o umiejętności zachwycania się najprostszymi przejawami życia.

Bohaterką filmu jest 22-letnia Ewa (debiutantka <a href="http://www.filmweb.pl/Ma%B3gorzata,Bela,filmografia,Person,id=90545" class="n">Małgorzata Bela</a>), która zachodzi w nieplanowaną ciążę. Początkowo postanawia dokonać aborcji i jedynie przypadek powoduje, że nie dochodzi do zabiegu. Podczas wizyty u lekarza dowiaduje się, że płód ma zdolność słyszenia i zaczyna rozmawiać z nienarodzonym dzieckiem. Próba zdefiniowania otaczającej rzeczywistości wcale nie jest łatwa, tym bardziej że Ewa chce pokazać ONEMU piękno tego świata. To świat którego się boi i dlatego pragnie oswoić go dla swojego dziecka, pewne rzeczy idealizując, inne przerysowując i wyolbrzymiając. Życie Ewy ulega diametralnej przemianie, zarówno jej wnętrze jak i to, co dookoła niej – świetnie oddają to filmowe zdjęcia i kolorystyka, która współgra ze zmianami nastroju bohaterki.
Ewa zatrzymuje się nad każdą chwilą i chce opowiedzieć o wszystkich wspaniałościach w każdej z nich zawartych. W filmie <a href="http://www.filmweb.pl/Ma%B3gorzata,Szumowska,filmografia,Person,id=464" class="n">Małgorzaty Szumowskiej</a> ważne są właśnie te zatrzymane momenty, zmieniające się kadry, kolory, skrawki słów, a przede wszystkim muzyka.

<a href="http://ono.filmweb.pl/" class="n"><b>"Ono"</b></a> to kino bardzo poetyckie i wcale niełatwe. Film skupia się niemal wyłącznie na emocjach przyszłej matki. Fabuła jest tu tylko pretekstem do snucia opowieści o świecie wyjątkowym, który istnieje w wyobraźni bohaterki. Problem w tym, że filmowa Ewa zmaga się z przedwczesną dorosłością, ale jest niedojrzała do tego stopnia, że momentami jej problemy przestają być wiarygodne.

Forma filmu przykuwa uwagę bardziej niż treść, która świadomie okrojona z nadmiaru wydarzeń, postaci, wątków pobocznych, a często też wyjaśnienia przyczyn i okoliczności postępowania postaci, szczerze mówiąc, sprawia miejscami wrażenie nierzeczywistej.

I nie chodzi tu o rozwijanie wątku macierzyństwa czy pochodzenia ciąży bohaterki. Myślę raczej o wspaniale pokazanym związku ojca (doskonała kreacja <a href="http://www.filmweb.pl/Marek,Walczewski,filmografia,Person,id=8595" class="n">Marka Walczewskiego</a>) i córki, który głębiej poprowadzony byłby wspaniałym uzupełnieniem całości.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 57% uznało tę recenzję za pomocną (23 głosy).