Recenzja filmu Dziewczyna z perłą (2003)
Peter Webber

Adaptacja bestsellerowej powieści Tracy Chevalier niedawno gościła na ekranach polskich kin, a liczba entuzjastycznych recenzji filmu w prasie była naprawdę imponująca. „Dziewczyna z perłą" to ...
Filmweb sp. z o.o.
Adaptacja bestsellerowej powieści Tracy Chevalier niedawno gościła na ekranach polskich kin, a liczba entuzjastycznych recenzji filmu w prasie była naprawdę imponująca. „Dziewczyna z perłą" to film z gatunku tych, które można oglądać po wiele razy, dlatego gorąco polecam jego wydanie dvd.

Tracy Chevalier miała na ścianie swej sypialni plakat z reprodukcją obrazu Johannesa Vermeera. Pewnego ranka leżałam w łóżku, przyglądając się twarzy tej dziewczyny - mówiła pisarka, kiedy nagle naszła mnie myśl: Co Vermeer jej zrobił, że jednocześnie wygląda na szczęśliwą i smutną?
Próba rozwikłania tajemnicy obrazu Vermeera przedstawiającego wizerunek pięknej dziewczyny wypadła pomyślnie i choć zarówno książkowa, jak i ta przedstawiona w filmie historia jest wymyślona, to jednak po obejrzeniu filmu Petera Webbera trzeba przyznać, że nosi ona wielkie znamiona prawdopodobieństwa.

Niewiele pada tu słów. Ważniejsze są gesty, spojrzenia. Rozpuszczone włosy Griet, jej rozchylone usta i symboliczny kolczyk, który malarz zakłada swej modelce budują erotyczną atmosferę filmu. To dojrzewające pragnienie bliskości nigdy nie przerodzi się w nic konkretnego, ale rodząca się fascynacja między mistrzem i jego muzą da owoc w postaci wspaniałego obrazu.
Wydarzenia przedstawione w fimie opowiedziane są z punktu widzenia Griet, pod której wpływem rozbłyska geniusz Vermeera. Mimo dzielącej ich przepaści społecznej, to w prostej służącej twórca odnajduje osobę, która kocha kolory, patrzy na świat z ogromną wrażliwością i pojmuje artystyczne zamysły swego pana.
Malarski sposób widzenia świata przejawia się też w sposobie realizacji filmu, w którym każda niemal scena wygląda tak, jakby wyszła spod pędzla utalentowanego twórcy.

Wizerunek samego Vermeera przestawiony jest w filmie dość stereotypowo. Colina Firtha, który wcielił się w tę postać, zdecydowanie przyćmiła Scarlett Johansson, która rolą w "Dziewczynie z perłą" udowodniła, że zasługuje na miano jednej z najlepszych aktorek młodego pokolenia. Griet w jej wykonaniu jest centralną postacią filmu i to ona skupia na sobie uwagę widza.

Film możemy oglądać w wersji oryginalnej (5.1) oraz w wersji z polskim lektorem (5.1).
Na płycie znalazł się dodatek tekstowy "Johannes Vermeer", gdzie znajdziemy podstawowe informacje na temat twórcy, a także materiał zatytułowany "Anatomia scen". Na podstawie filmowej sceny przyjęcia odbywającego się w domu Vermeera możemy zaobserwować, jak wyglądał proces powstawania filmu. Z ust twórców "Dziewczyny z perłą" usłyszymy wiele ciekawostek na temat adaptacji, muzyki i oświetlenia. Na koniec oglądamy scenę przyjęcia w wersji ostatecznej.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 84% uznało tę recenzję za pomocną (70 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (11)

zobacz wszystkie
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię