Recenzja filmu Gnijąca panna młoda (2005)
Tim Burton
Mike Johnson

Na dobre i na złe

Rok 2005 śmiało można nazwać rokiem Tima Burtona. Reżyser otrząsnął się wreszcie po klęsce jaką okazała się jego superprodukcja "Planeta małp" i po ciekawej "Dużej rybie" w tym roku dostarczył ...
Filmweb sp. z o.o.
Rok 2005 śmiało można nazwać rokiem <a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Tima Burtona</a>. Reżyser otrząsnął się wreszcie po klęsce jaką okazała się jego superprodukcja <a href="http://planeta.malp.filmweb.pl/Planeta,ma%B3p,%282001%29,o,filmie,Film,id=8692" class="n"><b>"Planeta małp"</b></a> i po ciekawej <a href="http://duza.ryba.filmweb.pl/Du%BFa,ryba,%282003%29,o,filmie,Film,id=36365" class="n"><b>"Dużej rybie"</b></a> w tym roku dostarczył nam aż dwa nowe, i co najważniejsze doskonałe filmy.

<a href="http://gnijaca.panna.mloda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Gnijąca Panna Młoda"</b></a> jest, w moim przekonaniu, swoistym powrotem <a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Burtona</a> do korzeni - świata żywych i umarłych, który tak barwnie przedstawił w <a href="http://www.filmweb.pl/Sok,z,%BFuka,%281988%29,o,filmie,Film,id=9641" class="n"><b>"Soku z żuka"</b></a> oraz animacji poklatkowej, dzięki której na dużym ekranie zagościło między innymi <a href="http://www.filmweb.pl/Miasteczko,Halloween,%281993%29,o,filmie,Film,id=7705" class="n"><b>"Miasteczko Halloween"</b></a> (<a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Burton</a> był scenarzystą i producentem filmu).
W swojej nowej produkcji <a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Tim Burton</a> wspólnie z <a href="http://www.filmweb.pl/Mike,Johnson,%28V%29,filmografia,Person,id=159051" class="n">Mikem Johnsonem</a> zabiera nas w porywającą, wypełnioną czarnym humorem, śpiewem i tańcem podróż do podziemnego świata, który, jeśli wierzyć reżyserowi, jest znacznie ciekawszy i zabawniejszy od naszego.

Wiktor jest młodym, wrażliwym człowiekiem, synem dobrze sytuowanego handlarza rybami. Decyzją rodziców ma on wkrótce poślubić córkę zubożałego, ale arystokratycznego rodu Everglotów. Mimo początkowych obaw Wiktor i Wiktoria (bo tak ma na imię jego przyszła żona) od razu przypadają sobie do gustu. Niestety, zapowiadany od dawna ślub może nie dojść do skutku. W wyniku nieszczęśliwego przypadku zawiera on małżeństwo z całkiem sympatyczną nieboszczką, która zabiera go ze sobą do świata zmarłych.

Tim Burton po raz kolejny udowadnia, że najlepiej czuje się w filmach, które dają temu twórcy możliwość uruchomienia wyobraźni. <a href="http://gnijaca.panna.mloda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Gnijąca Panna Młoda"</b></a> zachwyca bowiem nie tylko inteligentnym scenariuszem, ale przede wszystkim fantastycznym, oryginalnym i niepowtarzalnym światem, jaki autor <a href="http://batman.filmweb.pl/Batman,%281989%29,o,filmie,Film,id=1024" class="n"><b>"Batmana"</b></a>, z pomocą <a href="http://www.filmweb.pl/Mike,Johnson,%28V%29,filmografia,Person,id=159051" class="n">Mike'a Johnsona</a>, wykreował na dużym ekranie.

Świat ludzi zaludniają ocierający się o karykaturę mieszkańcy z nienaturalnie chudymi kończynami i groteskowo dużymi głowami. Ich przeciwieństwem są umarli - weseli, kolorowi a nawet - jeśli spojrzeć na tytułową postać - w pewien sposób ponętni. Świat żywych w porównaniu ze światem umarłych w ogóle wypada dosyć blado. Wyprana z jaskrawych kolorów, ciemna i ponura "góra" na tle roztańczonego, wielobarwnego i zwariowanego "dołu", w którym widoczne jest zafascynowanie <a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Burtona</a> meksykańskim folklorem, wydaje się miejscem nieprzyjaznym i odstręczającym. Umarli nie mają wątpliwości, że to im powodzi się znacznie lepiej. W końcu - jak twierdzą - życie to tylko stan przejściowy. ;)

Tak oryginalnym bohaterom głosów musieli użyczyć nietuzinkowi twórcy. W obsadzie aktorskiej znalazło się więc wielu twórców, którzy współpracowali już z <a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Timem Burtonem</a>: <a href="http://johnny.depp.filmweb.pl/Johnny,Depp,filmografia,Person,id=29" class="n">Johnny Depp</a>, <a href="http://helena.bonham.carter.filmweb.pl/Helena,Bonham,Carter,filmografia,Person,id=232" class="n">Helena Bohnam Carter</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Albert,Finney,filmografia,Person,id=172" class="n">Albert Finney</a>, <a href="http://christopher.lee.filmweb.pl/Christopher,Lee,%28I%29,filmografia,Person,id=7303" class="n">Christopher Lee</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Tracey,Ullman,filmografia,Person,id=42113" class="n">Tracey Ullman</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Emily,Watson,%28I%29,filmografia,Person,id=221" class="n">Emily Watson</a>.

Jak na dzieło <a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Tima Burtona</a> przystało w <a href="http://gnijaca.panna.mloda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Gnijącej pannie młodej"</b></a> nie zabrakło intertekstualnych żartów i odniesień. Wytrawni widzowie na pewno zauważą w filmie odniesienia do takich produkcji jak <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=1316" class="n"><b>"Carrie"</b></a> <a href="http://brian.de.palma.filmweb.pl/Brian,De,Palma,filmografia,Person,id=27" class="n">Briana De Palmy</a>, czy <a href="http://przeminelo.z.wiatrem.filmweb.pl/" class="n"><b>"Przeminęło z wiatrem"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/George,Cukor,filmografia,Person,id=13055" class="n">George'a Cukora</a>. Szczególną uwagę zwróćcie na postać czerwia, którego głos i sposób mówienia przypominają do złudzenia genialnego aktora <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=6783" class="n">Petera Lorre</a>, niezapomnianego Ugarte z <a href="http://casablanca.filmweb.pl/Casablanca,%281942%29,o,filmie,Film,id=905" class="n"><b>"Casablanki"</b></a>. Taki smaczków jest znacznie więcej. Fortepian, na którym gra Wiktor podczas pierwszej wizyty w domu Everglotów nosi nazwisko Raya Harryhausena - wybitnego artysty specjalizującego się w animacji poklatkowej, choreografia szkieletów tańczących w barze jest cytatem z klasycznej, animowanej krótkometrażowki ze studia Disneya z 1929 roku pt. <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=166857" class="n"><b>"The Skeleton Dance"</b></a>, a Pan Everglot nazywa w pewnym momencie swego przyszłego zięcia imieniem Wincent, co jest nawiązaniem do imienia głównego bohatera krótkometrażowego filmu zrealizowanego przez <a href="http://tim.burton.filmweb.pl/Tim,Burton,%28I%29,filmografia,Person,id=14" class="n">Tima Burtona</a> w 1982 roku.

55 tygodni zajęła twórcom realizacja zdjęć do <a href="http://gnijaca.panna.mloda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Gnijącej panny młodej"</b></a>. Przez ten czas zrealizowali ponad 109 milionów klatek obrazu, które ostatecznie złożyły się na jedną z najoryginalniejszych i najbardziej szalonych produkcji tego roku. Gorąco polecam.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 96% uznało tę recenzję za pomocną (220 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (7)

zobacz wszystkie