Recenzja filmu Małe dzieci (2006)
Todd Field

Straszni mieszczanie

Nie trzeba Freddiego Krugera, Jasona czy innego monstrum, by pokazać, że amerykańskie przedmieścia to naprawdę straszne miejsce. Prawdziwymi potworami są mieszkający tam ludzie ? tak Ci mili ...
Filmweb sp. z o.o.
Nie trzeba Freddiego Krugera, Jasona czy innego monstrum, by pokazać, że amerykańskie przedmieścia to naprawdę straszne miejsce. Prawdziwymi potworami są mieszkający tam ludzie ? tak Ci mili tatusiowie w bejsbolowych czapeczkach, podlewający trawniki i mamusi w papilotach, które świetnie znacie z rodzinnych seriali. To tak naprawdę emocjonalne zombie, odgrywające życie, zamiast żyć naprawdę.

<a href="http://www.filmweb.pl/Todd+Field,filmografia,Person,id=4188" class="n">Todd Field</a>, w stylu <a href="http://robert.altman.filmweb.pl/" class="n">Roberta Altmana</a>, opowiada historię życia tej małej społeczności, ich życie, pastelowe z wierzchu podszyte jest tłumioną agresją. Fasada pryska gdy w okolice wprowadza się skazany za pedofilię mężczyzna, tłumione frustracje znajdują wreszcie ujście. U <a href="http://www.filmweb.pl/Todd+Field,filmografia,Person,id=4188" class="n">Fielda</a> nikt nie jest autentyczny, wszyscy udają, jedynie para głównych bohaterów ? Sarah (rewelacyjna <a href="http://kate.winslet.filmweb.pl/" class="n">Kate Winslet</a>) i Brad (<a href="http://www.filmweb.pl/Patrick+Wilson,filmografia,Person,id=109718" class="n">Patrick Wilson</a>) próbują przełamać ten impas, zawalczyć o swoje uczucie, które jednak z góry skazane na niepowodzenie.
<a href="http://www.filmweb.pl/Todd+Field,filmografia,Person,id=4188" class="n">Field</a> pewną ręką prowadzi wielowątkową opowieść, ani na chwilę nie pozwalając jej osunąć się w banał czy emocjonalny kicz(o co nietrudno w tzw. życiowych filmach). Śladem <a href="http://www.filmweb.pl/Sam+Mendes,filmografia,Person,id=330" class="n">Sama Mendesa</a>, czy <a href="http://clint.eastwood.filmweb.pl/" class="n">Clinta Eastwooda</a> odziera Amerykę ze złudzeń (rodzina, społeczność - filary amerykańskiej mitologii, nie służą już wsparciu a opresji) Trudna, acz konieczna lekcja.

Film <a href="http://www.filmweb.pl/Todd+Field,filmografia,Person,id=4188" class="n">Todda Fielda</a> ogląda się znacznie lepiej w domowy zaciszu, niż chrzęszczącej popcornem sali kinowej. W wersji DVD film dostępny jest w trzech wersjach językowych ? polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Oraz z napisami ? angielskimi, rosyjskim, estońskimi, litewskimi, łotewskimi i ukraińskimi.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 67% uznało tę recenzję za pomocną (73 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (8)

zobacz wszystkie