Recenzja filmu Romance & Cigarettes (2005)
John Turturro

Zaciągnij się

Co łączy papierosy i miłość? Wbrew pozorom bardzo wiele i wcale nie sprowadza się to do tego, że (jak twierdzą niektórzy) po seksie papieros smakuje najlepiej.Zarówno papierosy jak i romanse to ...
Filmweb sp. z o.o.
Co łączy papierosy i miłość? Wbrew pozorom bardzo wiele i wcale nie sprowadza się to do tego, że (jak twierdzą niektórzy) po seksie papieros smakuje najlepiej.Zarówno papierosy jak i romanse to bardzo przyjemne, ale niezdrowe nałogi. Jedno i drugie w dłuższej perspektywie może skończyć się tragicznie. No cóż, takie jest życie. Czasem smutne, czasem zabawne, zawsze ulotne - zdaje się mówić, tfu? śpiewać <a href="http://www.filmweb.pl/John+Turturro,filmografia,Person,id=218" class="n">John Turturro</a>.

No dobra, dość sentymentów. <b>"<a href="http://romance.cigarettes.filmweb.pl/" class="n">Romance & Cigarettes</a>"</b> to film trudny do sklasyfikowania. Z jednej strony fabuła jest błaha: tęgawy, podstarzały robol (<a href="http://www.filmweb.pl/James+Gandolfini,filmografia,Person,id=5029" class="n">James Gandolfini</a>) znajduje sobie apetyczną kochankę (<a href="http://kate.winslet.filmweb.pl/" class="n">Kate Winslet</a>), co doprowadza do rozpaczy i furii jego małżonkę (<a href="http://susan.sarandon.filmweb.pl/" class="n">Susan Sarandon</a>). Wydaje się, że ta historyjka służy głównie temu, aby na planie mogło spotkać się kilku dobrych przyjaciół i dobrze się ze sobą bawić, śpiewając piosenki o miłości, zazdrości i życiu. <a href="http://www.filmweb.pl/James+Gandolfini,filmografia,Person,id=5029" class="n">Gandolfini</a>, <a href="http://susan.sarandon.filmweb.pl/" class="n">Sarandon</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Steve+Buscemi,filmografia,Person,id=145" class="n">Buscemi</a>, <a href="http://christopher.walken.filmweb.pl/" class="n">Walken</a>, a przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju kształtna, łakoma i rozpustna <a href="http://kate.winslet.filmweb.pl/" class="n">Winslet</a> czerpią prawdziwą radość z grania w tym filmie i to się daje widzowi odczuć.

Z drugiej strony trudno odmówić filmowi <a href="http://www.filmweb.pl/John+Turturro,filmografia,Person,id=218" class="n">Turturro</a> - prócz uroku, wdzięku i czaru - pewnego rodzaju nuty melancholii i życiowej mądrości. <b>"<a href="http://romance.cigarettes.filmweb.pl/" class="n">Romance & Cigarettes</a>"</b> łamie wszelkie możliwe konwencje: nie jest ani klasycznym musicalem, ani dramatem, ani komedią - choć znajdują się w nim elementy z wszystkich wymienionych gatunków. To zapewne ta gatunkowa, jak i nastrojowa niejednoznaczność była przyczyną, dla której film nie doczekał się dystrybucji kinowej w Stanach. To ona także sprawia, że widz nie do końca wie, jak ma się wobec niego określić. Niby nic, a jednak zostaje w pamięci. Tak jak kończące film, niepozorne ujęcie trawy wokół domu bohatera.

O czym jest więc <b>"<a href="http://romance.cigarettes.filmweb.pl/" class="n">Romance & Cigarettes</a>"</b>? Najprostsza odpowiedź brzmi: o wszystkim i o niczym. Wygląda to trochę tak, jakby sztuki Czechowa wystawić na Broadwayu z akompaniamentem muzycznym i stanowczo większą nutą optymizmu w tle. Dziwne porównanie, nieprawdaż? I taki jest też sam film: dziwaczny, ale uroczy i na swój sposób mądry.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 95% uznało tę recenzję za pomocną (21 głosów).
Krzysztof Michałowski
ocenia ten film na:
1 10 7/10 dobry