Baller Blockin' (2000)
Steven Esteb
Lil Wayne
B.G.

Prosto z getta.

Film powstał z inicjatywy nowoorleańskich raperów z wytwórni Cash Money Records. Jak wiadomo, wielu czarnoskórych muzyków po jakimś czasie wpada na pomysł nakręcenia filmu z ich udziałem (pamiętamy filmy Mastera P, Snoop Dogga itp.) i w tym przypadku własnie tak było. "Baller Blockin" jest filmem fabularnym opartym na prawdziwej historii. Odgrywający głowną rolę Terius Grey traci bardzo wcześnie ojca i musi sobie radzić sam życiu. Wstępuje więc do gangu narkotykowego, którym rządzi niejaki "Beatrice", a w tym samym czasie policja stara się rozbić mafię - i szuka intensywnie pretekstu do brutalnych działań. Tego typu filmy pojawiały się na ekranie setki razy. Poza tym "Baller Blockin" trwa tylko 60 minut, co nie pozwala na rozwinięcie fabuły. O ile wystepujący w nim raperzy są świetni w swoim fachu, o tyle jako aktorzy zupełnie się nie sprawdzają. Film opowiada przecież o historii "prosto z getta" a bohaterzy jeżdżą mercedesami, noszą kilogramy złotych łańcuchów na szyi, żyją w dostatku. Wszystko to zamiast przejmować - momentami śmieszy. To lekki paradoks, bo przecież historia dzieje się wśród ludzi dotkniętych biedą i w ciężkich czasach. Tutaj widać, że chodziło o to, by raperzy mogli pokazać swój dorobek i osiągnięcia - nie dziwi to więc specjalnie. Tak już jest niestety z produkcjami milionerów... Warto obejrzeć ten film ze względu na obecność rapowych gwiazd, takich jak Lil wayne, Juvenile czy B.G. Oczywiście, muzykę do obrazu tworzą utwory z płyty "Baller Blockin Soundtrack", która jest świetną mieszanką róznych stylów hip-hopowych. Myślę, że każdy fan "Cash Money" powinien zobaczyć ten film. Nie polecam go jednak bardziej wymagającym widzom.