Euforia (2006)
Iwan Wyrypajew
Polina Agureeva
Mikhail Okunev

Przestrzeń miłości

Jeżeli próbować określić jednym słowem, jaki jest film "Euforia", to przymiotnik histeryczny byłby chyba najbardziej odpowiedni. Histerycznie rozedrgane, poszarpane jest tu wszystko: fabuła, dialogi, gra aktorów. Czy to kaprys czy niewprawna ręka debiutującego reżysera? Obie możliwości są dopuszczalne, choć biorąc pod uwagę doświadczenie dramatopisarskie Ivana Vyrypayeva, w tym szaleństwie powinna być metoda. Fabuła filmu jest raczej banalna: na bardzo dalekiej rosyjskiej prowincji los styka ze sobą dwoje młodych ludzi, którzy postanawiają porzucić swoje dotychczasowe życie, by być razem i celebrować wzajemne uczucie miłości. Określenie to nie jest przesadzone, bowiem, młodzi wydają się uczestniczyć w jakimś rytuale, podobni bardziej natchnionym szamanom niż zwyczajnym kochankom. Ich miłość jest z pogranicza jawy i snu, ponadzmysłowa i fizyczna jednocześnie, absolutna, idealna, zniewalająca, silniejsza niż życie i śmierć. Vyrypayev stara się opowiedzieć o uczuciu wymykającym się wszelkim ludzkim miarom. Reżyser opisuje je, czerpiąc z doświadczeń teatralnych, które próbuje włączać w filmową materię. Kwestie wypowiadane przez aktorów na sceniczną modłę, cięcia przypominające ściemnienia po każdym z aktów przemawiają za taką interpretacją. Niestety, filmowy eksperyment nie powiódł się w pełni, o ile niektóre ujęcia zapierają dech malarskością przedstawienia, o tyle inne rażą nadmierną groteskowością i teatralnością. Podjęcie problemu siły miłości, wyzyskanie monumentalnej urody rosyjskiej przyrody, wypracowana kompozycja kadrów oraz muzyka o dużym ładunku emocjonalnym są atutami filmu. Jednak poza salą kinową tracą wiele ze swej siły, uwypuklając mankamenty obrazu, który ciąży nadmierną teatralnością. Dialog dwojga młodych zaskoczonych przez miłość: "- Co my z tym zrobimy? - Nie wiem", zapewne dobrze zabrzmiałby na teatralnej scenie, lecz w filmie raczej nie przekonuje, a powtarzany kilkakrotnie, ekspresję konfrontacji z tajemnicą miłości czyni w pewnym momencie niezamierzenie śmieszną. "Euforię" polecić można miłośnikom rosyjskiego kina, zwolennikom kinematograficznych eksperymentów i romantykom, inni widzowie mogą poczuć się zawiedzeni. Wydanie filmu w wersji DVD jest bardzo skromne, bowiem na płycie znajduje się jedynie film wraz z podstawowymi ustawieniami oraz dodatki, które okazują się…zapowiedziami filmowymi. A szkoda, bo chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej o aktorach lub kulisach produkcji.
Dramaty <a href="http://www.filmweb.pl/Ivan+Vyrypaev,filmografia,Person,id=614584" class="n">Iwana... czytaj więcej
Paweł Marczewski