Świat zza okna wielkiej ciężarówki

Symulator to dość specyficzny gatunek gier, w którym na próżno szukać ciekawej warstwy fabularnej czy też intrygujących bohaterów, którymi przyjdzie nam pokierować. Gry z pod tego znaku mają nas nauczyć, a dokładniej mówiąc: zilustrować graczom codzienną pracę wielu ludzi. Policjantów, strażaków, farmerów, a nawet...kierowców ciężarówek. Od wielu lat na rynku gier wideo zaczęła dominować (a przynajmniej w swoim gatunku) seria ''18 WOS''. Cykl opowiadający o losach amerykańskich tirowców zaczął stopniowo zanudzać graczy, aż w końcu programiści z Europy wzięli sprawy w swoje ręce, serwując nam grę, przedstawiającą perypetie lokalnych kierowców. Czy udało się powtórzyć sukces zamorskiego konkurenta?

W grze ''Euro Truck Simulator'' wcielamy się w postać kierowcy wielkiej ciężarówki, który za odpowiednią cenę gotów jest przejechać cały kontynent. Do dyspozycji otrzymaliśmy kilka modeli ciężarówek, kilka państw oraz niezliczone ilości dostępnych w grze ładunków.

Rozgrywkę zaczynamy od wyboru państwa, po którym będziemy się poruszać. Do wyboru mamy m.in. Niemcy, Polskę, Czechy, Austrię, Włochy, Francję czy też Wielką Brytanię (dostępną tylko i wyłącznie po zakupieniu wersji z dodatkiem ''Ekspansja Wielka Brytania). Po dokonaniu wyboru zostajemy przeniesieni do salonu samochodowego, gdzie możemy wybrać przyszłego ''towarzysza podróży''. Każda z ciężarówek jest dostępna w trzech, prestiżowych klasach - A,B i C. Im wyższa klasa, tym lepsze osiągi, zmodyfikowany wygląd oraz lepsze właściwości jezdne. Póki co za kwotę 100 000 euro możemy zakupić wyłącznie przedstawiciela najniższej klasy. Rozgrywka polega przede wszystkim na dostarczaniu rozmaitych ładunków do wyznaczonych wcześniej celów. Możemy przewozić pożywienie, benzynę, drewno, a nawet chemikalia. Za każdy pomyślnie zakończony kurs otrzymujemy gotówkę, którą możemy przeznaczyć na modyfikację wozu, zakup lepszego bądź wykup licencji, umożliwiającej przewóz droższych, a zarazem niebezpieczniejszych towarów.

Jako symulator gra wykorzystuje wszystkie elementy (możliwości, funkcje) naszej maszyny. Jako kierowca musimy przestrzegać przepisów, uważnie dobierać trasy oraz korzystać ze świateł, tempomatu lub klaksonu. Niemalże po całej mapie będziemy poruszać się wyłącznie po autostradach. Tylko gdzieniegdzie dostaniemy możliwość przejechania się dwupasmowymi szosami. Musimy także uzupełniać zapas paliwa oraz wypoczywać na stacjach benzynowych, jeśli chcemy uniknąć drogiego mandatu.

Największą wadą ''ETS'' jest irytujący mechanizm sterowania. Pojazdy nie poruszają się naturalnie. Kierownica wciąż skacze z jednego miejsca na drugie, sztuką jest nie wyjechać poza pas czy też skręcić bez pomocy chodnika. Rozgrywka jest też bardzo liniowa. Ograniczona mapa nie pozwala nam na wybór kilku dróg, co z pewnością nie zadowoli wielu graczy, pamiętających serię ''18 WOS''. Przez całą grę jesteśmy niezależni. Nie zatrudniamy więc pracowników, nie dostarczamy ładunków na czas, nie kupujemy garaży, ani nie kierujemy potężną firmą transportową.

Niewielkim urozmaiceniem okazał się dodatek ''Ekspansja Wielka Brytania'', oferujący jak mówi sama nazwa - Wielką Brytanię. Dostajemy możliwość odwiedzenia trzech brytyjskich miast, skorzystania z ruchu lewostronnego oraz przepłynięcia się promem. Jest to jednak stanowczo za mało, aby dopłacić te kilkanaście złotych do ceny gry.

Oprawa wizualna oraz dźwiękowa wypadła przeciętnie. Otoczenie jest dobre, lecz mogłoby być znacznie lepsze. Odgłosy silników są niemalże identyczne. Brakuje także radia, umilającego nam długą podróż.

''Euro Truck Simulator'' to udana, choć niedopracowana gra. Wiele elementów pozostawia wiele do życzenia. Nie mniej jednak, jest to poważny krok w stronę europejskich tirowców, którzy do tej pory nie mieli przyjemności pojawić się w jakiejkolwiek grze wideo.