Święci po raz trzeci

Seria ''Saints Row'' to bez wątpienia największy konkurent cyklu ''GTA'', który podobnie jak ''SR'' wprowadza gracza w niesamowity świat gangsterskich porachunków, kusząc swobodą grania,
Seria ''Saints Row'' to bez wątpienia największy konkurent cyklu ''GTA'', który podobnie jak ''SR'', wprowadza gracza w niesamowity świat gangsterskich porachunków, kusząc swobodą grania, inteligencją wrogów i ciekawą, iście filmową fabułą. Po sukcesie dwóch poprzednich odsłon serii, programiści z Volition zaprezentowali część trzecią, która sprawnie łączy w sobie cechy krwawej sensacji i przezabawnej, rasowej komedii.

W grze wcielamy się w postać przywódcy organizacji Świętych z Trzeciej Ulicy. Naszym zadaniem jest utrzymanie wysokiej pozycji swojego gangu, konkurując z międzynarodowym syndykatem, tworzonym przez świetnie zorganizowane grupy przestępcze, zajmujące się zbieraniem haraczu i wywoływaniem zamieszek. Do walki z kryminalistami zostaje powołana specjalna grupa policyjna, mająca na celu zlikwidowanie przestępców i zaprowadzenie pokoju w ogarniętym strachem Steelport.

Rozgrywka w ''SR: TT'' jest bardzo prosta, lecz zaskakująco ciekawa. W stosunku do poprzednika, twórcy wprowadzili szereg nowych możliwości, które z pewnością umilą nam wielogodzinną rozgrywkę. Całość opiera się na wykonywaniu poszczególnych misji, różniących się od siebie poziomem trudności oraz możliwościami. Niektóre z nich możemy ukończyć na dwa sposoby, co zachęci nas do ponownego przejścia tego samego etapu. Po ukończeniu kampanii pierwszoosobowej dostajemy możliwość wypełniania zadań pobocznych, takich jak wykonywanie zleconych wcześniej zabójstw, kradzieży samochodów, bądź zabawy w ''śmiertelnym'' turnieju. Za wykonywane zadania odblokowujemy różnorodne dodatki, bądź zyskujemy ''szacun''. Zjednujemy sobie także nowych sojuszników, którzy pomogą nam w razie potrzeby. Ułatwią wykonanie misji lub pozbędą się siedzącej nam na ogonie policji.

Twórcy po raz kolejny oddali nam do dyspozycji szeroki wachlarz uzbrojenia oraz ogromną ilość dostępnych w grze pojazdów. Możemy poruszać się: pieszo, samochodami osobowymi, ciężarówkami, śmieciarkami, motocyklami, jeepami, motorówkami, skuterami wodnymi, pojazdami opancerzonymi, łodziami policyjnymi, helikopterami, odrzutowcami, czy też latającymi motorami. Strzelać natomiast możemy z: karabinków maszynowych, broni ręcznych, wyrzutni rakiet, granatników, działek oraz używać wszelkiej maści granatów, koktajlów Mołotowa oraz butelek z benzyną. Każdy samochód oraz broń możemy dowolnie modernizować. W przypadku pistoletów mogą to być m.in. celowniki optyczne, granatniki bądź powiększony magazynek, zaś w przypadku samochodów - elementy karoserii, felgi, spojlery, lakier i dodatki w postaci kolców lub butli z podtlenkiem azotu.

Wraz z postępem w karierze zdobywamy nowe kryjówki, nowych zwolenników, a także nowe ulepszenia dla naszej postaci. Na początku gry sami kreujemy naszego bohatera i w każdym momencie w grze - możemy zmienić jego wygląd lub ubiór, korzystając z przeznaczonych do tego sklepów. Ulepszenia mogą dotyczyć szybkości biegu, siły lub ilości broni, które możemy trzymać jednocześnie, prowadząc kontrolowany ostrzał.

Oprawa graficzna i dźwiękowa to absolutny majstersztyk. Wszystkie lokacje, pojazdy i postacie wyglądają bardzo naturalnie. Wszystkie elementy otoczenia są świetnie odwzorowane i dopracowane z aptekarską precyzją. To samo tyczy się fenomenalnej ścieżki dźwiękowej. Gracz może uraczyć się utworami hip-hop, rockowymi, popowymi, a nawet...klasycznymi.

Nie zawiódł także akcent humorystyczny. Wszystkie misje są okraszone dużą dozą czarnego humoru. Niejednokrotnie podczas rozgrywki, gra wywoła na naszej twarzy szeroki uśmiech.

''Saints Row: The Third'' to świetny tytuł, który jest jedną z najlepszych gier w jakie kiedykolwiek miałem przyjemność zagrać. Idealnie przemyślany humor, ciekawa historia i rozgrywka na długie godziny. Gorąco polecam wszystkim fanom cyklu.