PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=781264}

Ania, nie Anna

Anne
8,1 55 042
oceny
8,1 10 1 55042
7,1 11
ocen krytyków
Ania, nie Anna
powrót do forum serialu Ania, nie Anna

Zastanawiałam się czy twórcy osadzili akcję w latach 70-80-tych XIX w., tak jak to wynika z linii czasowej powieści, kiedy weźmie się pod uwagę "Rillę ze Złotego Brzegu". Wg wyliczeń Ania urodziła się ok. 1865 roku i akcja zaczyna się w 1876 roku. Jeśli tutaj ma 13 lat, to naciągnijmy, że mógłby to być 1880.
W serialu pojawia się portret królowej Wiktorii wiszący w szkole, na którym Wiktoria już jest w starszym wieku (pochodzący z ok. 1890 roku), pojawia się data budowy na domu Gilberta - 1862. Następnie lata życia ojca Gilberta 1835-1896.
I teraz wątpliwości ;) Młodzi Maryla i John Blythe siedzą w jego domu, więc musiał być to rok co najmniej 1862. John wyglądał na młodzieńca, a musiałby mieć wg tego przynajmniej 27 lat, jeśli nie więcej ;) Maryla też nie wyglądała na kobietę pod 30-stkę, nie wspominając już o tym, że wtedy byłaby już starą panną ;) Do tego chodzili razem do szkoły, więc nie mogło być między nimi dużej różnicy wieku.
Druga wątpliwość - osadzenie akcji pod koniec XIX wieku otwiera niestety furtkę do herezji pt. "Gilbert na froncie I w.ś. i Ania jako sanitariuszka".
Nie rozumiem czemu twórcy uparcie nie chcą się trzymać książek, osadzić akcji chociażby w latach 80-tych.
Co prawda czytałam gdzieś długi wywód w tym temacie, że L.M.M. pisząc "Anię" miała na myśli lata późniejsze niż 70-te, a dopiero w ostatnich książkach trochę namieszała osadzając akcję mocno w konkretnym czasie, jednak mimo wszystko można by trochę uszanować późniejsze powieści. Co o tym sądzicie?

ocenił(a) serial na 9
innertia

Sprawia mi to prawdziwy ból. Choć śmierci, które przyniosła wojna dla Blythe'ów i ich przyjaciół były bolesne, to nic nie boli tak jak wersja, którą podrzuciła ekranizacja z lat '80. Jedna historia powinna kończyć się szczęśliwie.
Nie rozumiem, gdzie pojawia się data budowy domu i życia ojca Gilberta (to drugie pewnie z nagrobka)? Chyba, że odnosisz się w tym momencie do książek. Wiążę wielkie nadzieje z tą ekranizacją, przez wspaniałe castingi na Anię i Gilberta. Jeśli i tego poślą na front, umrę z rozczarowania.

Enterraz

Na szczycie ściany domu jest data, którą zinterpretowałam jako datę budowy, którą zwyczajowo się tam umieszcza(ło). Daty życia z nagrobka.

innertia

Jak widzimy w 2 sezonie jest to rok 1897 bo widzimy znaczek pocztowy z królową Wiktorią i wtedy śmierć ojca Gilberta w 1 sezonie w 1896 by się zgadzała, niestety z reszty wynika, że również masz rację i twórcy potraktowali po macoszemu resztę chronologii.

ocenił(a) serial na 7
innertia

Deonika30 ma rację. Na liście od Gilberta widnieje data 1897. Bardzo lubię serial, ale skoro dodają duzo do niego to moga sobie pozmieniać ramy czasowe. Dzieciaki muszą dorosnąć do poważniejszych relacji. Chciałabym ten serial ogladać jak najdłużej, ale obstawiam, że planują 6-8 sezonów. I twórcy jak najdłużej będą się bawić w nastoletnie uczucie. Może tak być, ze Gilberta poślą na front, ale nie martwię się tym teraz. Mimo wszystko wydaje mi się, ze twórcy serialu nie powtórzą schematu z niezbyt udanej kontynuacji wymyślonej na kolanie z 2000 roku.

innertia

Nie mogły być to lata jakie podajesz bo w S3:O4 na samym początku nauczycielka Ani której zmarł mąż trzyma zdjęcie z dołączonym napisem (jej album ma napis na okładce): Wystawa Światowa Chicago 1893, a więc teraz tylko trzeba wiedzieć ile minęło lat od śmierci jej męża i mamy dokładną niemalże datę ️

dusia_2109

W odcinku 7 trzeciego sezonu, widzimy tabliczke z datą powstania klubu opowiadań, a mianowicie rok 1896. Czyli można na tej podstawie ustalić że to właśnie w tym roku rozpoczyna sie akcja serialu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones