PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=737412}

Babilon Berlin

Babylon Berlin
8,0 7 599
ocen
8,0 10 1 7599
8,8 4
oceny krytyków
Babilon Berlin
powrót do forum serialu Babilon Berlin

Na faktach?

ocenił(a) serial na 10

Pewnie zaraz mnie ktoś zjedzie, ale może trafi się ktoś mądrzejszy i kulturalny.
Historia nigdy mnie za bardzo nie interesowała, a Niemiec tym bardziej. Próbowałam szukać czegoś po nazwiskach, albo nazwie tej organizacji ale nic konkretnego nie znalazłam. Nie daje mi spokoju czy wydarzenia w serialu są na faktach czy to fikcja? Głownie chodzi mi o próbę zrobienia z Niemiec cesarstwa i sprawę ze złotem.

dkf

Cała fabuła to fikcja. Przewijają się tylko niektóre nazwiska historyczne. I trochę jednak z historii zaczerpnięto.

ocenił(a) serial na 10
Gasza1910

Dziękuje za odpowiedź :) .
Wiesz może co konkretnie zaczerpnięto z historii?

dkf

Generalnie te całe ruchy komunistyczne. Prezydenta Hindenburga, dziennikarza Katelbacha. I bodajże dowódców policji. Ale tu nie jestem pewien. I ogólnie całe życie pokazane jest bardzo wiernie. Z jednej strony biedota nie mająca prawie gdzie mieszkać, a z drugiej lokale gdzie kasa się wysypywała. I rzeczywiście Niemcy kupowali potajemnie broń i ćwiczyli na poligonach w ZSRR

ocenił(a) serial na 10
Gasza1910

Dziękuje za informacje.
Dobrze wiedzieć że jednak to co mnie najbardziej zainteresowało to była fikcja.

ocenił(a) serial na 8
dkf

Mam wrażenie, że twórcy sugerowali się nieco próbą tzw. Puczu Kappa tyle, że miał on miejsce w 1920-tym roku i był jedyną próbą (zresztą żałośnie przeprowadzoną) restytucji monarchii. Po Traktacie Wersalskim i abdykacji Wilhelma II-go nikt z "prawicy" nie traktował tego człowieka poważnie. Nawet Freikorpsy, generalicja typu Ludendorff itd. nie mówiąc o nazistach nie mieli nawet w głowie przywracania w Niemczech monarchii. Także jak słusznie zauważył kolega Gasza1910 - cała fabuła polityczna to w ogromnej mierze "political fiction" (na czele z kompletnym brakiem NSDAP w serialu). Ale serial mimo to dobry - jako rozrywka - "ma bawić - nie nauczy nic".
Pozdrawiam.

DamazyTilgner

kurde, zaintrygował mnie ten serial właśnie przez miejsce osadzenia akcji czyli w 20 leciu międzywojennym w Berlinie, myślałem że będzie pokazane jako wątek poboczny dochodzenie do władz pewnego akwarelisty z wąsem, najwidoczniej niemcy jakoś niechętnie lubia o nim przypominać, chyba jakieś kompleksy...
szkoda, w takim razie chyba sobie odpuszczę ten serial

ocenił(a) serial na 8
Oswaldd

Gdybym miał Ci radzić to tylko z tego powodu nie odpuszczaj serialu - spróbuj parę odcinków - może ci podejdzie (bo jeśli chodzi o "klimat" jest zrealizowany fenomenalnie) a może nie - ale ja bym radził jednak spróbować.
Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
Oswaldd

Akwarelista nie doszedł do władzy w 1929 więc trudno żeby było to pokazane w serialu którego akcja się wtedy dzieje. W drugim sezonie naziści są już bardziej obecni i pewnie w kolejnych będzie ich coraz więcej.

ocenił(a) serial na 8
DamazyTilgner

" (na czele z kompletnym brakiem NSDAP w serialu)"
Jest NSDAP w serialu, choć niewiele. Ale nic więcej nie powiem, bo spoiler.

Gasza1910

ja obejrzalem póki co jeden odcinek i nie rozumiem 2 rzeczy- podczas rozmowy z szefem ten policjant z kolonii mówił że na wojnie walczył "na linii zygfryda". Tam walki były podczas 2 wojny nie 1. Ponadto, na końcu rosjanie krzyczą o 4 międzynarodówce- ta powstała dopiero w 1938. Będę wdzięczny o ile coś pomyliłem.

ocenił(a) serial na 4
Gasza1910

Chyba z historii alternatywnej. Pomieszanie z poplątaniem, nawet mi się nie chce wymieniać rozbieżności z rzeczywistymi wydarzeniami. Krótko: wątek Czarnej Reichswery i monarchistów (!) jako poważniej militarno- politycznej siły jest spóźniony o kilka lat. Rzeczywiście Niemcy kupowali potajemnie broń i ćwiczyli na poligonach w ZSRR, ale to też było powszechnie wiadome już lata wcześniej.

aklekot

ale Ju 52 lata w drugim sezonie;) jest cudny!

ocenił(a) serial na 4
filmweb2011_filmweb

Ju-52 został "przyspieszony" tylko o rok, więc błąd nie jest aż tak rażący. Ciekawsze jest wyposażenie sowieckich agentów w 1929 w pistolety TT wzór 1933 :)

aklekot

TT był wzorowany na Browningu Model FN 1903. Może w serialu "gra" ten drugi typ.

ocenił(a) serial na 4
bazant57

Z tym wzorowaniem to można dyskutować, natomiast. o ile pamiętam, to w serialu jest wyraźnie mowa o TT.

aklekot

Jest powtórka serialu na Epic Drama. Muszę zwrócić uwagę.

ocenił(a) serial na 9
bazant57

Wiekszosc spraw jest fikcyjnych-ale geneza Czarnej Reichswehry i jej zlowrogiej dzialalnosci jak najbardziej prawidlowa.-z niej wywodzili sie czlonkowie zbrodniczej organizacji Consul..Wiele faktow historycznych sie zgadza..(np krwawy 1 maja 1929 roku..)Serial znakomity....

dkf

Prawdziwa jest akcja wykrycia tajnych niemieckich szkoleniowych baz lotniczych na terenie ZSRR w Lipiecku, łamiących postanowienia Traktatu Wersalskiego Ale to nie oczywiście dzielny niemiecki inspektor odkrył tajny spisek, lecz oficer polskiego wywiadu rotmistrz Jerzy Sosnowski (notabene bohater jednego z odcinków "Pogranicza w ogniu" ).To właśnie Polska ujawniła ten fakt na forum Ligii Narodów. Szkoda, że tak barwnej postaci jaką był nasz as wywiadu poświęcono w naszej kinematografii tak niewiele miejsca...jak widać korzystają z tego inni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones