PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=181823}
8,0 20 943
oceny
8,0 10 1 20943
7,3 3
oceny krytyków
Battlestar Galactica
powrót do forum serialu Battlestar Galactica

O tym, że ludzie marudzą na zakończenie, wiadomo mi było już sporo wcześniej zanim sam ten serial skończyłem. Zauważyłem, że zwykle w takich przypadkach albo zgadzam się całkowicie, albo równie całkowicie się nie zgadzam.
Po obejrzeniu stwierdzam przypadek numer 2.
Zanim przejdę do rzeczy, muszę przyznać, że właściwie to się wystraszyłem. Odpalając ostatni odcinek nie wiedziałem, że trwa on dłużej. A tak się złożyło, że w okolicy tej półgodziny, może 40 minut trafiła się ta scena, w której Cavil/John/1 miał przehandlować Herę za wiedzę o odradzaniu. Wtedy pomyślałem "jak tak się to skończy, to rzucę się z okna". Jakże wielka była moja radość, kiedy okazało się, że stamtąd do końca jeszcze daleko.

Ale przechodząc do meritum: Głównym powodem narzekania na zakończenie BSG są rzekome luźne sznurki. Szczerze powiedziawszy, nie czuję tego. Mało, uważam, że tego typu zamknięcie jest o wiele lepsze niż absolutne podomykanie wszystkiego. Smaczek w postaci niejasności na temat Starbuck (czy była jednym z aniołów? Dlaczego więc miała fizyczną postać? Skąd wziął się viper?) był w sam raz. Transcendentne postacie "Gaiusa" i "Capriki" w introspekcji nakreślające ogrom tej nieskończonej pętli zrobiły na mnie wrażenie większe niż rozmowa z Sovereignem w analogicznej scenie rewelacji z Mass Effecta. Sam motyw wspomnianej cykliczności i to, jak bardzo trafnym utworem okazuje się być "All Along The Watchtower" w warstwie lirycznej. A skoro już jestem przy tym utworze, to bardzo podobało mi się to, że transkrypcja na klawisze pianina okazała się być koordynatami na Ziemię. Pomysłowe, zaskakujące i będące jeszcze jednym kawałkiem układanki, który wskoczył na swoje miejsce.
Mówi się, że wyjaśnienie wydarzeń jako boskiego planu nosi znamiona deus ex machiny. Pytam więc: dlaczego? Same postacie aniołów Capriki i Gaiusa w ostatnim dialogu podsumowują sprawę całkiem dobrze, a Six na dodatek wychodzi z teorią, że każda iteracja ma swój koniec. Tak naprawdę nigdy nie dowiemy się, czy boski plan istnieje czy nie. I bardzo dobrze.

Jedno, co mnie boli to to, że opera okazała się być kompletnie pominięta i nieistotna. Fakt, wizja się spełniła, ale nic z niej nie wynikło. Poza tą jedną rzeczą nie mogę znaleźć nic, co bolałoby mnie w tym zakończeniu.

BSG skończyłem około tydzień temu. Fiction lag trzyma mnie dalej i trzymać będzie jeszcze jakiś czas. Nie wiem jak wy, ale ja czapkę z głowy zdejmuję. Śmiem stwierdzić, że to najlepszy nieanimowany serial, jaki widziałem.

ocenił(a) serial na 10
PanJapko

Właśnie skończyłem oglądać, i popieram w 100%. Poserialowy kac będzie trzymał mnie jeszcze długo, z początku nie bardzo mnie do niego ciągnęło, jednak muszę przyznać że mile mnie zaskoczył!

ocenił(a) serial na 7
PanJapko

no ja skromnie w porównaniu do Was dałem 7, ale z paru względów jest to serial, który będzie w gronie moich ulubionych. W sumie ciekawe odgrzanie klasycznego BSG z przed lat - do którego tez jakiś sentyment mam :p

ocenił(a) serial na 10
PanJapko

Dla mnie serial 10/10. Najlepszy jaki w życiu oglądałem. Zakończenie nie do przebicia. Wg mnie żaden serial długo tego nie przebije.

ocenił(a) serial na 10
PanJapko

Zgadzam się,zakończenie było świetne! Wydaje mi się, że z wizji wynikło tyle, że rzeczywiście Hera stała się "przyszłością" ludzi oraz cylonów i dała nadzieję na przerwanie cyklu...

PanJapko

Mi również półotwarte zakończenie się podobało. Bardzo dobrze oddano zmęczenie bohaterów i ich popadanie w szaleństwo podczas podróży i ciągłej wojny. Nawet heroiczny atak rozpadającym się statkiem na przeważające siły wroga nie wypadł tak paskudnie patetycznie jak w większości filmów.
To co mi nie spasowało to rezygnacja z posiadanej technologii. Owszem, kilku głównych bohaterów mogło wpaść na taki pomysł, ale dlaczego kilkanaście tysięcy cywilów zgodziło się na ten skrajny pomysł oparty o metafizykę? Zresztą cały ten motyw jest dziwny, bo najcenniejszy jest nie sprzęt, ale wiedza jaką razem posiadają i jaka wystarczy do zbudowania rozwiniętej cywilizacji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones