PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=793727}

Carnival Row

7,4 12 947
ocen
7,4 10 1 12947
Carnival Row
powrót do forum serialu Carnival Row

Futurystycznym?

ocenił(a) serial na 3

"W mrocznym, futurystycznym mieście...."
Filmweb zatrudnia idiotów?

Leszy2

"Prowadzący śledztwo detektyw nieoczekiwanie staje się głównym podejrzanym." Tak poza tym dla mnie taki opis to spoiler.

Leszy2

"Idiota" i "spoilerowiec" to osoba śledząca rozwój serialu od 2016 roku, bo taki opis wówczas funkcjonował i takie informacje na wstępie zdradzał
https://www.syfy.com/syfywire/amazon-orders-supernatural-drama-pilot-carnival-ro w-guillermo-del-toro
https://io9.gizmodo.com/the-team-behind-pacific-rim-is-making-a-scifi-serial-ki- 1780898770
https://deadline.com/2016/06/amazon-pilots-guillermo-del-toro-amy-sherman-pallad ino-matt-charman-1201768003/
Zarys był przetłumaczony z opisu znajdującego się na IMDB na dzień 27.09.2017 i najwyraźniej nie był zmieniony do dnia 11.02.2019, skoro został zaakceptowany.
Niech nieidioci i niespoilerowcy napiszą lepszy, to ten zostanie skasowany.

Leszy2

A co jest nie tak w określeniu "futurystyczne miasto"?

Bo futurystyczny nie musi być synonimem słów nowoczesny czy przyszłościowy, w odniesieniu do czasów nam współczesnych. Futurystyczny, czyli pochodzący od futuryzmu, a ten z kolei jest ściśle związany z postępem technicznym czyli przełomem XIX i XX wieku. Wiek pary, steampunk i takie tam... I choć dla nas dzisiaj "futurystyczny" może oznaczać latające samochody i komputery wielkości zegarków, to warto znać genezę i inne znaczenie tego słowa.

ocenił(a) serial na 3
LadyAnna6

Futurystyczny to synonim słów nowoczesny i przyszłościowy w odniesieniu do teraz.
Nie możesz używać słowa futurystyczny do czegokolwiek co kiedykolwiek zostało wynalezione i zbudowane.
Nie należy używać słów dowolnie poprzez naciąganie znaczeń bo to prowadzi do chaosu.
Futurystyczne miasto to wyobrażenie miasta na podstawie aktualnych wyobrażeń bieżącego postępu.
Fantastyczne miasto to dowolne wyobrażenie w oparciu o fantazję i rzeczy nie istniejące.
Miasto wyobrażone w oparciu estetykę przeszłości (tu: epoka wiktoriańska) i fantazję to miasto fantastyczne. Futurae to z łaciny przyszły. Warto znać znaczenia słów.

Leszy2

Właśnie Ci wytłumaczyłam co znaczy słowo futurystyczny i skąd pochodzi. Ale skoro tak lubisz definicje, to polecam jeszcze jedno słowo - "homonimia". Jedno brzmienie, różne znaczenia. Nie mam w zwyczaju odzywać się, jeżeli czegoś nie wiem, a akurat na tym się znam, na poziomie wykonywanego zawodu. Futurystyczny czyli 1. nowoczesny; lub 2. odnoszący się do futuryzmu. Tu mamy do czynienia z drugim znaczeniem. I owszem, można używać dowolnie znaczenia słów, w zależności od sytuacji i tego, co mamy do przekazania. Na tym polegają homonimy. A znaczenie nie jest naciągane, sugeruję zapytać słownik języka polskiego.

ocenił(a) serial na 7
LadyAnna6

LadyAnna6 dobrze powiedziane.
Leszy2 do książek nadrabiać zaległości z języka polskiego! ;)

LadyAnna6

Brońmy się przed takimi polonistami, bo tylko niezrozumiały dla innych bełkot do siebie samych nam pozostanie....bo nikt inny nas nie zrozumie

Tak jak autor tego wątku zauważył, konie, powozy, para buch i ten Twój cały steampunk to zwykłe "fantasy", coś jak smoki, czarownice i Harry Potter (czy dostrzegasz już tę skromną różnicę?).

Zamiast udawać mądralińską i próbować (bezzasadnie) udowodnić swoją wyższość, bo sobie wykułaś na blachę definicje ze słownika użyj czasem tej wiedzy a nie tylko bezmyślnie ją cytuj.
Zauważysz wówczas, że ten opis faktycznie wprowadza w błąd.

Logan_123

Nie jestem polonistką, jestem historykiem. Jedynie stwierdzam fakt, nie udowadniam swojej wyższości nad nikim. Kulturalnie wyjaśniłam pewną kwestię, to Ty stwierdziłeś, że się wywyższam, ale skoro poczułeś się mniejszy po mojej wypowiedzi, to może jest ku temu jakiś powód? Zauważ, że to z twojej wypowiedzi emanuje wyższość i bezpodstawna próba obrażenia mnie.

Czy naprawdę wiedzę i naukę będziemy sprowadzać do "wykuwania definicji na blachę"? Używam swojej wiedzy i ją rozumiem. Próbuję też dzielić się nią z innymi. Czyli co, nie ma sensu się uczyć? Nie ma sensu nauczać innych? Po co w takim razie osiągać cokolwiek, skoro jedyne co się dostanie to obelgę "mądralińska". Nie rozumiem dlaczego niektórzy nie potrafią przyjąć do wiadomości pewnych faktów i po prostu przyznać się do błędu. Mam w pewnych kwestiach większą wiedzę od innych, tak samo, jak jest wiele osób mających w innych dziedzinach większą wiedzę ode mnie i chętnie chłonę nowe informacje chcąc poznać coś nowego.

Po czym stwierdzasz że tylko bezmyślnie ja cytuję? Każda przytoczona przeze mnie definicja ma zastosowanie w budowaniu sensu wypowiedzi. Ty za to wprowadzasz chaos, wrzucając do jednego worka dwie różne kwestie. Z jednej strony mówisz o czymś, co bazuje na nauce i nawet jeżeli nie istnieje, to teoretycznie by mogło, bo bazuje na prawach fizyki, czyli idea steampunku.... pardon, MOJEGO steampunku (coś widzę słowo to bardzo ci nie leży), a po drugie mówisz o czystej magii, czyli smokach, czarodziejach, czymś co nie istnieje i do istnienia czego nie ma żadnych podstaw.

Ale okej, nie będę przekonywać nikogo, kto nie zamierza przyjmować innych faktów niż jemu znanych.

LadyAnna6

dobrze prawisz.

ocenił(a) serial na 8
LadyAnna6

Wydaje mi się jednak, że o ile masz pojęcie jak cytować wikipedię to o tyle albo nie oglądałaś serialu albo masz w rękawie jeszcze jakieś znaczenie słowa "Futurystyczny". Bo niestety żadne z przytoczonych przez Ciebie tutaj nie pasuje....
Także nie dość że poległaś pierwotnie, po wytknięciu błędu dalej brnęłaś w definicję futuryzmu z przełomu XIX i XX w - którego za grosz nie ma w tym serialu.

Nawet Twój biedny steampunk - który nawiązuje do XIX w nijak się nie ma do tego serialu.

Jest to pełnoprawne fantasy - uściślając - takie Europejskie Fantasy z brudem i smrodem i konfliktem. W odróżnieniu od wschodnio-europejskiego czy azjatyckiego fantasy.

Współczuję znajomym LadyAnna6 bo widzę że uwielbiasz się wypowiadać na tematy o których masz małe pojęcie tylko po to by zabłysnąć :). Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 8
LadyAnna6

Co do definicji słowa futuryzm, ok. Podaj mi jednak chociaż jeden przykład futuryzmu w serialu Carnival Row. Gdzie tutaj masz odrzucenie współczesności, niszczenie bibliotek, nawoływanie do wojny w imię przyszłego postępu technologicznego?
O jakim też postępie jest tam mowa?

lia_13

Jej raczej chodzi o to, że można użyć tego słowa w taki sposób, przestrzegając zasad języka polskiego. Jednak można taką wypowiedź skomentować, że mimo wszystko wprowadza w błąd, bo wszystkim i tak kojarzy się to słowo z Łowcami Androidów.

Myślę, że w języku polskim można użyć tego słowa praktycznie dowolnie. Jak będę chciał was nazwać w formie żartu "futurystycznymi wariacikami" a będziecie mieli założone ubrania z XVI wieku to też będzie poprawnie.
Ale, mogę się mylić. Pozdrawiam.

LadyAnna6

Odnoszący się do futuryzmu, oznacza że można użyc tego słowa w o odniesieniu do danego nurtu i jego założeń. Np. futurystyczny obraz - czyli zrobiony w założeniach sztuki okresu futuryzmu, a nie stworzony w czasach gdy futuryzm dominował - choć oczywiście mogłoby tak być. Użycie słowa futurystyczny odwołując się do tego że gdy powstawał nurt futuryzmu byliśmy w czasie rewolucji przemysłowej i to co widzimy w serialu wygląda podobnie jest po prostu błędne.

ocenił(a) serial na 5
LadyAnna6

Wtrącę się.

Z reguły Steampunk jest futuryzmem opartym na świecie bez wynalazków spoza ery pary...

tyle, że w przypadku tego serialu postawili na Zew Chtulhy, Fantasy i Wings + inne bajki...

a Steampunk ograniczyli do może 5 minut licząc wszystkie odcinki obu sezonów...

stąd nazywanie tego serialu jako obraz świata futurystycznego jest bzdurą do potęgi pomimo tego, że niby używa w jakimś sensie Steampunka u podstaw.

problem tylko taki, że ten Steampunk nie ma za wiele wspólnego z prawdziwym Steampunkiem futurystycznym i zwyczajnie ma za cel tylko zanęcić fanów do oglądania wielkiego gniota.

no, ale... co ja tam wiem... ja tylko myślę w odróżnieniu od odpierania racjonalnych argumentów wymierzonych przeciwko jakiemuś durniowi.

ocenił(a) serial na 3
LadyAnna6

"2. odnoszący się do futuryzmu. "
W filmie którego dotyczy dyskusja nie ma niczego co odnosiłoby się do futuryzmu.
"... można używać dowolnie znaczenia słów, w zależności od sytuacji i tego, co mamy do przekazania."
Sytuacja i to co autor miał do przekazania zdecydowanie odbiega od znaczenia słowa futurystyczny, dlatego użycie go w tym kontekście jest błędne.
Świat przedstawiony nawiązuje do przeszłości dokładnie tak samo jak najbardziej typowe fantasy, z tą różnicą, że typowe fantasy nawiązuje do średniowiecza i czasów wcześniejszych tutaj mamy nawiązanie (bardzo wyraźne) do epoki wiktoriańskiej.
Przedstawionony świat futurystyczny natomiast to świat, który nawiązuje do wyobrażeń świata przyszłości i nie może to być jakaś totalnie wydumana i odjechana przyszłość, tylko taka która mieści się w powszechnym wyobrażeniu.
Samochód o futurystycznym kształcie to jaki samochód? Samochód o wyglądzie Forda T?

Leszy2

"dlatego użycie go w tym kontekście jest błędne." No nie. A jakbym chciał ciebie wprowadzić w błąd, to moja wypowiedź byłaby niepoprawna, że ten świat jest futurystyczny? Sama wypowiedź byłaby poprawna. Logiczne jest, że to nie jest błąd językowy. A to czy wprowadza w błąd użytkowników filmwebu to już inna kwestia. Mnie wprowadza w błąd, ponieważ futurystyczny kojarzy mi się z Łowcami Androidów. Nie zdziwiłbym się, gdyby co druga osoba w polsce powiedziała autorowi tego tekstu , że pisze bzdury. Mimo tego wypowiedź jest poprawna językowo.

LadyAnna6

Niezły troll. Nikt nie może poważnie pisać takich bajek.

ocenił(a) serial na 3
Leszy2

Widzę, że "futurystycznym" zniknęło. Dziękuję.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones