PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35155}
7,6 86 481
ocen
7,6 10 1 86481
6,9 12
ocen krytyków
Czterej pancerni i pies
powrót do forum serialu Czterej pancerni i pies

Caly ten serial to jedna wielka parodia, farsa - nazywajcie jak chcecie. Serial wojenny, raczej pseudowojenny, pokazuje jak bratnie narody polski i radziecki (radziecki i polski) walcza ramie w ramie z faszystowskim najezdzca. No niestety, z historia ten film ma niewiele wspolnego. Warto podkreslic kilka faktow: wspomniana juz sojusznicza przyjazn, wyzwolenie Warszawy - film pokazuje zaciete walki wojsk sojuszniczych z wojskami niemieckimi: podczas gdy w istocie zadnych walk nie bylo, wojska radzieckie wkroczyly do opuszczonego miasta (a raczej do tego, co z niego zostalo). Propaganda naglosnila krwawe zobycie Warszawy, aby odwrocic uwage opinii od nieudzielenia pomocy powstancom, przez wojska radzieckie, ktore to staly pod Warszawa. Wszystko to fikcja, jedna wielka bujda, majaca na celu podtrzymywanie "przyjazni" i wymuszanie wdziecznosci od naszych wyzwolicieli ze wschodu. Pod wzgledem wojskowym serial ten prezentuje sie rownie mizernie. Oto pies Szarik staje sie czlonkiem zalogi czolgu - najwieksza bzdura. Nieraz zaloga zmuszona jest polegac na czworonogu, ktory wywiazuje sie z powierzonych zadan na medal (a raczej na kielbase). Zaloge stanowia poczatkowo plutonowi (za wyjatkiem dowodcy por. Jarosza), ktorzy w miare uplywy czasu awansuja na wyzsze stopnie. W przypadku, jak to na wojnie bywa, problemow, zaloga moze liczyc na zaprzyjaznionego pulkownika. Nie do porucznika - dowodcy plutonu, nie do dowodcy kompanii, ale do dowodcy pulku od razu (a jak!), pomijajac drogi sluzbowe, kieruje swe prosby dzielna zaloga. Mozna wybaczyc tworcom filmu niemieckie czolgi, ktore de facto sa przerobionymi T34 (dospawanie paru blach) i kiepskie sceny sceny batalistyczne. Niski budzet - rozumiem. Mnie sie osobiscie najbardziej :) podobala scena, w ktorej niemiecki zolnierz strzela z pistoletu maszynowego MP40 (32 szt amunicji w magazynku) do Szarika. Nie byloby w tym nic dziwnego, gdyby pistolet ten nie strzelal pociskami smugowymi :) (dla nie wtajemniczonych dodam, ze uzywa sie ich w rkm-ach i ckm-ach), a poniewaz smug tych bylo co najmniej 20, Nimiec nasz musialby miec supermagazynek o pojemnosci co najmniej 100 szt (co piaty pocisk jest smugowy). Moze i czepiam sie szczegolow, no ale ogladajac film wojenny chce sie czegos nauczyc historii. Czy jest w tym cos zlego? W takiej Kompanie Braci kazdy detal jest dopracowany, kazdy mundur, bron, wystrzal, przeciez to zywa lekcja historii. Natomiast ogladanie Czterech pancernych wzbudza we mnie smiech.

użytkownik usunięty
Masterchief

We mnie wzbudza śmiech dorabianie polityki do tego filmu. Lubię go ogladać pomimo że nie jestem komunistą i sowietofilem. Jest to zwykły film fabularny, a nie historyczny. Historii lepiej ucz sie z książek.

ocenił(a) serial na 1

Zwykly film fabularny nie oglupia widzow i nie wpaja im niczego na sile. A jesli nie wiesz jakie byly czasy w momencie powstawania filmu i na czyich uslugach byla wtedy "sztuka" to sam siegnij do ksiazek historycznych

ocenił(a) serial na 9
Masterchief

Tak na marginesie, bo chyba przeoczyłeś - to nie jest film historyczny. :)

Wystarczy trochę dystansu, znajomości faktów i wyobraźni. I nie ma się czym podniecać.

Masterchief

Masz rację Masterchiefie, zwykły film fabularny nie ogłupia i nie fałszuje prawdy. Ot choćby taki świetny i gienialny nasz film "Rambowiecki" - taż ci brudni Wientamce to ciemne duraki jakich mało, a nasi dzielni szweje z marinesów to kwiat rycerstwa, ale se nie mogąc z nimi poradzić Rambowieckiego wezwali i ten ich kosi stadami wyzwalając naszą ukohaną Hamerykie od ich nawały. Sama prawda. Idealna dla osobników o twym poziomie umysłowości (a raczej jego braku).

To przyjmij do wiadomości że to tego filmu nie trzeba dorabiać polityki, bo zrobili to jego twórcy.

użytkownik usunięty
Masterchief

Nie zauwazylem w tym filmie zadnej propagandy prorosyjskiej.Film pokazuje moze nie w stu procentach ale w durzej mierze realia.Czy nieprawda jest ze w Sielcach nad Oka utworzono Armie Ludowa i razem z wojskami radzieckimi kierowala sie ona w kierunku Berlina?

użytkownik usunięty

Mogla wytworzyc sie przyjazn miedzy wspolnie walczacymi sojusznikami a propagande tworzyli ludzie w tamtych czasach,film jest tylko zapiskiem prawdy ktora miala miejsce troszeczke pomijajac niektore fakty.Wiadomo ze Janek Kos nie trafil prawie pod ocean spokojny tak od sobie hulajac w poszukiwaniu ojca tylko z pewnoscia zostal tam zeslany a pies to by mu dawno z glodu zdechl zanim trafilby nad oke. Jest to film dla publiki w kazdym wieku i nie pokaza w nim prawdziwych doslownych realiow wojny ale sceny batalistyczne sa pokazane zajebiscie.Nie bylo komputerow,prawdziwe wybuchy,te czolgi,sceny batalistyczne.Kto dzis w polskich realiach zrobilby taki film i pozatym swietne aktorstwo.Dzis tylko beznadziejne tasiemce typu klan dla ciotek robiacych na drutach.

ocenił(a) serial na 10

Zobacz sobie palancie z którego roku to jest serial, był i ciągle jest świetny a jak na tamte lata to arcydzieło. Kompania ma kilka latek więc mizerne porównanie z twojej strony. Wychowałem się na tym serialu trudno w tych czasach o równie dobry polski serial. Tak czepiasz się Rosjan ale tak naprawdę to trzeba im podziękować gdyby nie oni to lizałbyś dupska szwabom i salutowałbyś na Niemiecki hymn kretynie. Przypomnij sobie kto wyzwolił Oświęcim co może Amerykanie ???

ocenił(a) serial na 1
krzysg4

Przypominam sobie - to ci sami ktorzy "pomogli" nam w Powstaniu Warszawskim, a wczesniej zaatakowali nas od wschodu i wymordowali naszych oficerow. W odroznieniu od ciebie, ja rozrozniam bohaterstwo i mestwo zwyklych zolnierzy, czesto "zachecanych" do boju pistoletem wlasnego sierzanta, od zakulisowych gierek "towarzyszy" z Kremla. Jesli nie zrozumiales, to informuje cie, ze ja czepiam sie robienia prania widzom mozgu w postaci przyjazni polsko-radzieckiej. To fikcja. Widocznie ty w nia uwierzyles. Za duzo w "Czterych pancernych" ideologii, wmawiania ze Rosjanie to nasi wyzwoliciele. Odwracanie kota ogonem - to przeciez oni w duzej mierze przyczynili sie do naszej kleski w '39 r., czy nie? Najpierw na nas napadli, okupywali, mordowali, a ja mam byc im wdzieczny?
Porownanie do Kompani ma na celu ukazanie roznic co do realizmu obu serialow. Nie chodzi mi tu u wysoki budzet Kompani i zwiazane z tym efekty specjalne. Uwazam ze lepiej nie robic zadnych efektow niz pokazywanie np. wybuchu mozdzierza w odleglosci pol metra nikomu nie wyrzadzajacego krzywdyjak to ma miejsce w "Pancernych".

ocenił(a) serial na 10
Masterchief

Taka jest prawda że przyjaźni między Polakami a Rosjanami nie było albo była znikoma. Ale ja im dziękuję za to że wyzwolili nasz kraj z pod okupacji Hitlerowskiej. I bardziej lubie Rusków niż Niemców. Następna sprawa to to że Rosjanie jak sam mówisz zabijali oficerów a Szwaby cywili i to w sposób bardziej okrutny. Przecież Rosjanie nie mieli takich obozów zagłady jak Niemcy np. Oświęcim. Zauważ że wyposażenie polskiego wojska było Rosyjskie i znowu gdyby nie Ruski to biegalibyśmy z kijami, łopatami i siekierkam na Niemieckie czołgi. Potkreśle to jeszcze raz że gdyby nie Rosjanie to nie byłoby naszego kraju na mapie świata.

krzysg4

Nie, nie mieli, ale za to mieli np. Archipelag Gułak, polecam na początek "Inny Świat" do poczytania - standardowa lektura w liceum. Dalej - ale żeś wymyślił, że gdyby nie Rosjanie to nie byłoby Polski na mapie świata. Jakbyś był trochę lepiej zorientowany to byś wiedział, że gdyby nie Ruscy Polska wogóle by z niej nie zniknęła jakieś 140 lat wcześniej. W końcu - kto zagarnął największą część polskiego terytorium? Kto był głównym przeciwnikiem reform w Polsce? Dalej - niepodległość Polski w okresie 1944-1989 była w dużej mierze fikcyjna - to że Polska wówczas była na mapie świata niewiele znaczyło. Kraje będące częścią innych państwa często mają więcej swobody niż Polska wtedy (Szkocja, Katalonia). Dalej - wiesz co to było AK ? Chyba nie. Bo jakbyś wiedział to nie pieprzyłbyś bzdur o bieganiu z siekierkami i kijami na niemieckie czołgi. Tak na marginesie to była specjalność Rosjan z okresu trochę wcześniejszego 1941-42. Dalej - nie wiem dlaczego bardziej lubisz Rusków niż Niemców. Pewnie dlatego że nie znasz ani jednych ani drugich. Ja nie lubię ani jednych ani drugich. Ale Niemcy mają na swoim koncie liczne osiągnięcia naukowe, militarne, społeczne. Zaś Rosjanie ? Znikomą część tego. Niemcy potrafiły (i dalej potrafią) zapewnić godne warunku życia swoim obywatelom. W Rosji zawsze (podkreślam - zawsze) zdecydowana większość ludzi żyła jak bydło. A Ruscy zamiast zająć się własnym państwem bawią się w budowanie imperium. Tylko nikt nie wie po jaką cholerę. Jest to jednak temat na dłuższą dyskusję. Na koniec chciałbym wyrazić swoje popracie założycielowi tego tematu. Wyraził swoje zdanie (z którym się zresztą zgadzam) mając zapewne świadomość, że sprowokuje tym całą masę chamskich odpowiedzi niedouczonych ludzi, nie mających bladego pojęcia o historii, których jedynym argumentem jest to, że "wychowali" się na tym serialu.

Elfkiler

Zwłaszcza "Archipelak Kułak" (równie dobry jak Gułak). A może być se Borowskiego poczytał ?A w ogóle wiesz kto to był Tadeusz Borowski ? W NORMALNYCH czasach to to było lektura w szkole i nie uczono w niej nienawiści do BRATNICH narodów. A może ostatniego zdania w "Ogniem i mieczem" też nie znasz ? W filmie zacytowanoi je dosłownie.
Szwab zawsze będzie Szwabem ! Zwłaszcz za amerykańskie dolary.
Facio, ty w ogóle nie znasz historii swego narodu !!! Ty bredzisz jak nakręcony przez PiSowską demagogię. Ty sie doucz, ale nie z książek pisanych przez nawiedzeńców. Na początek poczytaj se Krawczuka (wiesz kto to ?) no i Beynara (też pewnie nie wiesz)!!
"Czetyre tankisty und sobaka" są the best ! Przecież całe społeczeństwo nie może sie mylić w odróżnieniu od kilku palantów.

Elfkiler

Człowieku przeciez to film fabularny a nie dokumentalny ! Może chcesz mi wmówić że taka "Inwazja na USA" z Ch. Norrisem ( otym jak rosjanie czy jacyś tam terroryści przebrani za amerykanów zajeli USA)czy Dzień Niepodległości ( o tym jak Ziemię zaatakowali marsjanie i dzielny prezydent USA latając zdobytym latającym talerzem wyzwolił ziemian)są oparte na rzetelnej prawdzie historycznej ? Film to tylko film i nie dorabiaj do tego ideologii.

ocenił(a) serial na 2
pawmirkomis

Ten serial jest ideologiczny i nic nie trzeba do niego dorabiać. Niestety jako dziecko tego nie wiedziałem więc byłem zachwycony. Nie wstydzę się, bo co tam dziecko może wiedzieć. Widzi czołg to się cieszy...

użytkownik usunięty
Elfkiler

Te historycy! Kurka wodna. Na uczelnię zasuwać i doktorat robić, a nie tu się produkować. Albo wiecie co? Może pokażcie mi film/serial, który jest nietanią rozrywką dla liberałów i amerykanofilów.

ocenił(a) serial na 10

Najlepszy serial polski odwalic sie od niego

krzysg4

Sowieci wyzwolili kraj, który wcześniej wraz z Niemcami zniewolili. Z reszta bylo to zastapienie jednej dyktatury druga. Podam Ci konkretny przyklad, moj pradziadek szczesliwie przezyl caly okres wojny, za to po "wyzwoleniu" zostal wywieziony za Ural. Przeczytaj sobie chociazby "Inny Swiat", czy "Archipelag gulag", to moze dowiesz sie czegos ciekawego o sowieckich obozach. Tak dla scislosci, to wyposażenie nie polskiego wojska, a Wojska Polskiego, bylo rosyjskie. Znasz Ty historie poskich oddziałów przy boku ZSRR? Z reszta gdyby nie amerykansko-brytyjskie dostawy sprzetu w 1941 r. to w Moskie mowiliby teraz pewnie po niemiecku :)
Juz mi sie nie chce pisac, wez sobie byle jaki podrecznik do historii i nie wypisuj bzdur.

krzysg4

"dziękuję Rosjanom"za Katyń!Zobacz sobie palancie wychowany na szariku..

użytkownik usunięty

to widocznie nie patrzałeś na ten film jeśli nie zauważyłeś w nim propagandy

a sposób w jaki została utworzona polska armia na wschodzie był delikatnie mówiąc nieco inny niż sie może wydawać po obejrzeniu tej prosowieckiej bzdury

Masterchief

O gratuluję... właśnie poczułem się "komuszkiem" bo "kurewka" lubię Czrerech Pancernych... Brawo za procesy myślowe...

ocenił(a) serial na 1
OsobnikH

O nie, to ja gratuluje... tego jakze wysublimowanego gustu

Masterchief

Nie rozumiem i nie będę rozumiał jednego... Czy dlatego, że lubię 4 pancernych jestem komuchem? Czy jeżeli obejrzę matrixa to będę hakerem? A co do twoich słów... O gustach się nie rozmawia... A ludzi nie ocenia się po tym, co lubią.

ocenił(a) serial na 1
OsobnikH

A co takiego, jesli mozna wiedziec, podobalo sie w tym filmie?

Masterchief

Mam sentyment jak byłem mały to oglądałem... Po za tym zastanów się. Jak ktoś wraca styrany z roboty, siada na dupie i włącza telewizor... No i lecą tacy 4 pancerni... Lekko się ich ogląda. Myślisz, że zastanawia się czy to komuniści, faszyści czy też skrajne ugrupowanie zielonych zrobiło ten serial z korzyścią dla siebie? Mi wydaje się, że nie. Nie wszyscy są tak pedantyczni jak Ty.

ocenił(a) serial na 1
OsobnikH

To ja Ci powiem, w rewanzu, ze tez kiedys lubilem Tankistow, ale, po latach obejrzalem serial ponownie i wybacz tu mi zuchwalstwo - zmadrzalem. Wszystko zaczelo mnie razic. .. "Obywatelu pulkowniku, dowodca czolgu Rudy, porucznik Jarosz melduje..." A dlaczego nie "Panie pulkowniku"? Bo kojarzy sie z sanacja i podzialem na panow i chamow? Byc moze i czepiam sie szczegolow, ale wytlumacz mi jedna rzecz. Czy gdybys jako zolnierz Wrzesnia '39 przesiedziawszy w gulagu kilka lat, wiedzac ze twoich zamordowano w Katyniu dazyl sympatia Kraj Rad, tak jak to czyni Ludowe Wojsko Polskie w serialu? Czysta glupota. No tak, ale wladza w momencie powstawania filmu zadbala, aby takie pikantne szczegoly nie przedostaly sie do gminu.

Masterchief

dziwny jesteś - dlaczego "obywatelu pułkowniku"??? a dlatego że tak się wtedy zwracano do dowódców, a wojsko to wojsko robisz co ci każą, więc niby dlaczego na filmie mieli pokazać co innego???
nie wiem dlaczego uważasz że to tylko żołnierze z "września" - błąd historyczny - większość z nich trafia do armii generała Andersa - i jak wiadomo szybko rozstali się z armią radziecką,
jeśli chodzi o Katyń, trudno nienawidzieć kogoś jeśli sie nie wie za co, przecież władze radzieckie się nie przyznały, a tym bardziej nie tłumaczyły się przed polakami, skoro niemcy sworzyli oboży to pewnie i wymordowali jeńców w katyniu...
i jeszcze zapominasz o tysiącach Polakach zesłanych za czasów cara, ich skrzywdziła uwczesna władza a nie naród, który często żył w takiej samej skrajnej biedzie jak i oni, więc chyba nie zdziwiłby ciebie fakt że ... nawet przyjaźnili się z Rosjanami :P a to właśnie oni w dużej części zasili szeregi Armi Ludowej
i ostatnia sprawa, jeśli to wszystko nieprawda co pokazali w filmie to jakim cudem te dwie armie idąc ramię w ramię przez tysiące kilometrów, pokanała niemców a nie wybiła się nawzajem??? nic nie jest czarne i białe, a film jest poprostu o przyjaźni, poświeceniu i patriotyźmie...

Masterchief

Nie... I szczerze nie znoszę komunistów. Ale nie możesz patrzeć na serial jak na narzędzie, które kształtuje poglądy polityczne. Nie wiem, kto polubił komunizm przez ten serial. Wydaje mi się, że ten, kto komunizmu nie znosił nie robił tego z powodu serialu... Tak samo jak fani serialu nie są komunistami. Przyznam, że teraz inaczej będę patrzył na czterech pancernych. Ale nie wierzę, że przeciętna persona kształtuje swoje poglądy przez serial, film, muzykę czy komiks. Fakt... Te środki mogą pogłębić nasz stosunek do czegoś, ale nie ukształtują go.

ocenił(a) serial na 10
OsobnikH

Dlaczego w serialu jesteśmy z Ruskimi jak dwa bratanki ?? Bo takie czasy były a pozatym to prawda że z Rosjanami walczyliśmy przeciwko
Niemcom. Teraz by nakręcili że idziemy z Amerykanami i za 40 lat taki ciołek jak ty będzie się czepiał że z Amerykanami idziemy. Poprostu czasy się zmieniają i kiedyś to że Rusek to frend było normalne.

ocenił(a) serial na 10
krzysg4

Ja nie mam Rosjanom za złe że 17 stycznia 1945 wyzwolili moje rodzinne miasto, że 27 stycznia wyzwolili Oświęcim i że doszli pod Berlin razem z Polakami i innymi i pokazali tym zbrodniażom Niemcom że Europa nigdy nie zamierza podporządkować się nazistom.

użytkownik usunięty
krzysg4

krzysiu, powiedz dziecko, ile Ty masz latek?? bo z Twoich wypowiedzi daje Ci 13

ocenił(a) serial na 10

A co ci do tego każdy ma swoje zdanie i ja swoje właśnie wyraziłem.

ocenił(a) serial na 10
krzysg4

A co może date przekręciłem albo to co napisałem to nieprawda co ?????

krzysg4

Nic nie pomyliłeś (chyba) to raczej prymitywna próba rozjuszenia... Nie ma, co się denerwować..

ocenił(a) serial na 10
OsobnikH

Ło też mamy problemy poprostu różnica zdań i tyle :D

krzysg4

Że co zrobili? "Wyzwolili"? Dobrze przeczytałem? Człowieku, co Ty pieprzysz? Wyzwolili? Oni po prostu weszli do wymarłego miasta! Nie oddali nawet jednego strzału. Taki z Ciebie Warszawiak jak ze mnie baletnica. O tym całym 'wyzwoleniu' byłaby mowa gdyby pomogli Powstańcom a po zakończeniu wojny poszli sobie w cholerę do siebie i nie mieszali się w nasze państwo. Znasz historię jednego z Polskich żołnierzy służących w Armii Ludowego Wojska Polskiego który podczas Powstania chciał na własną rękę przedostać się na lewy brzeg by walczyć wraz z Powstańcami? Jeśli nie to Ci powiem. Przechodził przez jeden z mostów (nie pamiętam który) i dostał dwie kule: jedną w plecy od 'sojuszników' a drugą w czaszkę od Niemców. Jego ciało ściągnęli dopiero w Styczniu. Czytałem relacje z Powstania opowiedzianą przez Belga wcielonego siłą do Wehrmachtu, do Saperów, podczas karnej warty na moście - zdaje się Kierbedzia - widział tych Twoich 'wyzwolicieli' opalających się na prawym brzegu Wisły. Mówisz o Oświęcimiu, a Sowieci (bo to byli SOWIECI a nie ROSJANIE) to byli lepsi? Chciałbym Ci przypomnieć (lub uświadomić - jeśli nie wiedziałeś) o Wielkiej Czystce z lat 30 XX wieku, zginęły wtedy miliony ludzi, zarówno cywili jak i wojskowych, wtedy właśnie powstały Łagry (przynajmniej takie jakie są nam znane dziś z książek). A czym Łagry różniły się od obozów Niemieckich? Praktycznie niczym. Można powiedzieć że Niemcy byli 'bardziej humanitarni' bo jak już mordowali to mordowali... szybko... w krematoriach. A u Sowietów umieranie trwało wiele, wiele lat i w o wiele gorszych warunkach (Syberia). A komu kończył się 'wyrok' to zaraz znajdowali mu nowe 'przewinienie' i zostawał w Łagrze kolejne X lat. Stamtąd nie było jak wyjść i nie miał ich kto 'wyzwalać'.

Pozdrawiam.

Masterchief

Za kogo ty sie uważasz człowieku ? Jesteś z LPR ? Każdy ma ma swój gust i przekonania i nie tobie decydować o tym czy są słuszne czy nie. Z takich zacietrzewieńców jak ty wyrastają terroryści i fanatycy religijni ( twoja religia to antyrosyjskość i antykomunizm).Komuniści mordowali w imie idei swoich przeciwników a ty robisz to samo ! Jesteś gotów zniszczyc każdego kogo poglądy są inne od twoich..

użytkownik usunięty
Masterchief

Jezeli nie zauwazyles to Kompania Braci byla realizowana calkiem niedawno bo gora 4 lata temu a Czterej Pancerni powstawali kiedy moj ojciec mial 5 lat wiec pomysl troche wiesniaku!! Wtedy nie bylo ani pieniedzy ani niczego. A ci ci "robili" Kompanie Braci mieli "kase" i komputery od robienia efektow specjalnych.

użytkownik usunięty

Chciałem jeszcze dodac jak moja babcia zawsze mowila ze rosjanie wcale nie byli tacy zli przynosili (rodzinie mojej babci) jedzenie i wogole pomagali wiec wy glupio madrzy co wogole nie mieliscie stycznosci z tymi jak to mowicie "komunistami" lepiej sie nie wypowiadajcie bo gowno o tym wiecie!!

taa za to ja znam opowiesci mojej babci (mieszka na opolszczyznie), jak ruscy przyszli to zapedzili ja z cala rodzina do kopania okopow w kamienistej ziemi, szpadlami, na boso. wypas.

ocenił(a) serial na 1

A kultury dyskusji gdzies sie uczyl "mieszczuchu"?

użytkownik usunięty
Masterchief

trafilem tu przez przypadek, ale czytajac twoje posty to widze kolego, ze zabierasz glos nie majac bladego pojecia o czym mowisz i smiem twierdzic, ze nawet nie ogladales tego serialu, bo nie pisalbys takich bzdur na jego temat. dlaczego? ot przyklady:
1. jedno wielkie pytanie pojawiajace sie juz w 1 odcinku to: "co robil janek na syberji?!! i dlaczego tam szukal ojca - oficera WP?!!
2. odcinek drugi, stwiedzenie Siemiona w stosunku do psa: ...on partyjny, ze nie chce brac?
3. zdobywanie pragi - teksty nt. obroncow westerplatte recytacja wiersza
5. ritzen - kradzierz z sowieckiej bazy jeepa - ktory okazal sie byc ich samochodem
to tylko kilka przykladow z tego wg ciebie komuchowatego serialu.
a wez pod uwage czasy kiedy byl krecony
wiec nie obrazaj ludzi ktorzy go krecili i ktorzy w nim grali
z powazaniem tadek

ocenił(a) serial na 1

Komuchowaty dlatego, ze nasiany propaganda i klamstwem historycznym. Co robil Janek na Syberii? -Odp.: Trudne pytanie. Skoro bronil Westerplatte, to dlaczego Janek myslal, ze go Ruscy wywiezli wraz 200 tys innymi Polakami wglab Rosji? Zdobywanie Pragi? -Odp.: Prawda historyczna - Jakie zdobywanie Pragi? Po Powstaniu Warszawskim miasto zostalo wyburzone i opuszczone, a jakiekolwiek walki to fikcja! "Prosto do Nieba czworkami szli żolnierze Westerplatte" - a ile tych czworek bylo? -Odp.: 4 i to niepelne. Na Westerplatte bylo ok 200 zolnierzy, z ktorych zginelo tylko 15.

ocenił(a) serial na 1

Zauwazylem. Czytaj moj post a pozniej sie wypowiadaj. OK?

użytkownik usunięty
Masterchief

wlasnie, ze czytalem i moim skromnym zdaniem to duby smalone pitolisz jak nawiedzony.
popularnosc tego serialu o czyms swiadczy a ty jestes zwyklym krytykantem i pieniaczem nie majacym bladego pojecia o czym mowisz i o realiach w jakich film zostal nakrecony. porownujesz kompanie braci do ten serial i niech tylko ktos sprobowal przelaczyc to byla awantura. a trudno trzylatka posadzac o sympatyzowanie z komuchami.
czepisz sie smugowych pociskow w mp a nie czepiasz sie debili z hoolywoodu za to, ze samochody wybuchaja jak bombki przy kazdej kolizji w amerykanskiej produkcji.
czepiasz sie ze polacy zmuszeni byli zyc przez 40 lat w komunistycznym kraju a nie czepiasz sie, ze anglia, francja i hameryka sprzedala nas w 1939 roku. nie czepisza sie, francuzow, ze rozbrajali polskie jednostki walczace w kampani francuskiej, ze stracali samoloty polskich pilotow, zeby tylko nie narazic sie za mocno niemcom jeszcze przed kapitulacja francji. nie czepiasz sie, ze angole chca nam ukrasc prawa do enigmy, ze marginalizuja udzial polakow w bitwie o anglie. nie czepiasz sie ze byc moze to wlasnie oni zabili generala sikorskiego, bo on wiedzial, ze wyzwolenie polski moze nastapic TYLKO z tamtej strony i chcial, zeby polskie jednostki (wszystkie) wyzwalaly Polske walczac wlasnie u boku armii radzieckiej - po to min. latal do moskwy. nie czepiasz sie, ze anglia i hameryka sprzedala nas w jaucie, za cene austrii i "wolnej zachodniej czesci europy, bo sie bali, ze stalin poprostu zajmie sobie cala europe. wreszczie czepiasz sie POLAKOW, ze walczyli razem z armia radziecka, bo tylko tak mozliwy byl powrot ich do kraju?!
czepiasz sie wreszcie, ze czuli solidarnosc z rzolnierzami radzieckimi, ktorzy ramie w ramie walczyli z niemcami? bo nie mieli innego wyjscia zeby przezyc, bo nkwd zabijalo wszystkich wycofujacych sie rzolnierzy?!
a jedynym sposobem na przezycie bylo zabic niemca?!
dla wszystkich polakow powstanie warszawskie jest swietoscia, tyle tylko, ze przez nie wojna byla dluzsza, zginella cala masa ludzi w obozach i malo braklo a alianci dostaliby lupnia w zachodniej europie.
wlasnie z powodu powstania warszawskiego, na ktore nie bylo zgody ze strony rzadu londynskiego, bo wiedzieli czym to sie skonczy. dlaczego wiec nie potepiasz ludzi odpowiedzialnych - dowodztwo AK w kraju - za to, ze wybito kwiat polskiej inteligencji, ze w lapy nkwd wlasnie przez powstanie wpadla cala masa polskiej inteligencji i rzolnierzy AK?!
gdzie byli ci wspaniali alianci?! dlaczego nie pomagali?! bo zwyczajnie nie byli w stanie bo sami mieli problemy przez powstanie. i mieli nas w glebokim powazaniu i to co sie z nami stanie. wiec radze ci zainteresowac sie historia i faktami a nie glupia propaganda siana przez tych, ktorzy przez komune stracili majatki i wladze.
ale widocznie tobie pradziej odpowiadaja glupawe filmy typu rambo, gdzie jeden czlowiek to cala armia a wrogie komuchy to banda debili, gdzie trup sie sciele jak skoszone zboze a krew sie leje jak rzeka.
coz o gustach sie podobno nie dyskutuje.

ocenił(a) serial na 1

Popularnosc tego serialu swiadczy jedynie o tym, ze widownia kieruje sie sentymentem, z pominieciem szkodliwych elementow w postaci zaklaman historycznych (np. obraz wojny i stosunki polsko-radzieckie) i propagandy komunistycznej. O ile drugi czynnik nie ma juz dzisiaj znaczenia, pierwszy rzutuje na wiedze przyszlych pokolen.
O tym, ze prawdziwa wojna to strach, głód, ból, upokorzenie nie trzeba mowic - to nie jest materiał na film czy serial telewizyjny, zwłaszcza dla młodzieży. Wojna "W czterech pancernych" pokazana jako chlopieca zabawa, gdzie co najwyzej mozna nabic sobie guza - poza smiercia por. Jarosza zaloga wychodzi z najbardziej nieprawdopodobnych tarapatow. Ktos kiedys napisal, ze "Czterej pancerni" maja tyle wspolnego z II wojna swiatowa, co "Tom i Jerry" z filmem przyrodniczym o kotach i myszach.
Nie wiem na jakiej podstawie przedmowca insynuwal moje gusta filmowe (np. Rambo), mimo ze o nich nie pisalem? Pozostawie to bez komentarza. Tak samo jak nie wiem, skad mu przyszlo do glowy, ze czepiam sie Sowietow, a nie aliantow zachodnich, jakbym zywil do nich jakas sympatie? Autor tego topiku zdaje sobie sprawe, ze dramatyczna
sytuacja Polski po II wojnie swiatowej jest wina calej koalicji antyhitlerowskiej (nie tylko Zwiazku Radzieckiego) i nie trzeba go w tym temacie uswiadamiac. A fakt, ze o tym nie pisalem tlumacze tym, ze nie bylo takiej koniecznosci - o nie tym jest ten serial.
Przywolanie "Kompanii Braci" mialo na celu przeciwstawienie obu seriali. Po pierwsze - brak propagandy, po drugie - historia o spadochroniarzach jest prawdziwa (bohaterowie, czas i miejsce), nie mozna wiec do niej dorobic zadnej ideologii, po trzecie - ukazuja wojne z calym jej dramatyzmem i realnoscia, po czwarte - forma. Debilem nie jestem i wiem, ze Kompania dysponowala ogromnym budzetem, ktory pozwolil na wykorzystywanie efektow specjalnych z najwyzszej polki swiatowej, podczas gdy w momecie powstawania Pancernych nie bylo komputerow. Przytocze tu przyklad filmu "To hell and back", bodajze z 1955 r gdzie efekty wygladaly realistycznie mimo braku wspolczesnych technik. Dadac nalezy, ze Pancerni zostali wyprodukowani z ogromnym jak na owe czasy rozmachem budzetowo-technicznym, pozwalajacym
na zaangazowanie prawdziwych czolgow, a nie makiet obudowanych tekturą, jakie często widuje się na amerykańskich filmach, mamy płonące czy zrujnowane budynki, sceny z mnóstwem statystów i efektów pirotechnicznych i mimo tego wszystkiego Pancerni wypadaja blado.

użytkownik usunięty
Masterchief

Masterchie f - dużo tego napisałeś i od razu przyznaje że nie przeczytałem wszystkiego ale z krótkich wyrywków (z poszczególnych komentarzy) od razu widać -
nareszcie ktoś się "wziął" za serial uważany za "narodową świętośc" a który mnie od dzieciństwa przyprawia o mdłości - obrzydliwą propagandą, obrzydliwą obłudą, przerażającymi kłamstwami, porażającą infantylnością i obrazem wojny dla mnie jako pacyfisty zupełnie nie do przyjęcia (podobnie jak obrazem Niemców - którzy - mówie o zwykłych szeregowych wehrmachtu - sami byli jednymi z ofiar tego Zła które się rozpetało w Europie i to byli bardzo często ofiarami w czystym tego słowa znaczeniu - nie bede sie juz rozpisywał nad takimi przykładami z mojej rodziny)
anyway popieram twoje zdanie
Respect

ocenił(a) serial na 10

Żołnierze z wehrmachtu to ofiary ?? Kurna te "ofiary" powinny wisieć za swoje zbrodnie nawet zwykły szeregowiec bez znaczenia. Odczepcie sie wkońcu dupki od tego serialu. Gówno wiecie o filmach. Zamknąć ryje !!

użytkownik usunięty
krzysg4

a ty...
nie wiesz nic o wojnie
nie wiesz nic o historii
nie wiesz nic o filmie
nie wiezz nic o prawdzie historycznej
nie wiesz nic o tym jak zło staje sie udzialem każdego kto walczy na wojnie
nie wiesz nic o żadnym z tych zwykłych szeregowców bez znaczenia
nie wiesz nic o tym kim był
nie wiesz nic o tym co czuł
nie wiesz nic o tym że jest róznica między SS i zbrodniarzami wojennymi a zwykłymi ogłupionymi i zastraszonymi młodymi ludźmi
nie wiesz nic o tym że wehrmacht nie został nawet przez proces norymberski uznany za instytucje zbrodniczą i w żaden sposób napiętnowany
nie wiesz nic o tym że dwóch braci z jednej rodziny strzelało do siebie bo jednemu ktos kazał być niemcem a drugiemu polakiem
nie wiesz nic o tym jak polacy ginęli pod Stalingradem bo ktoś kazał im byc niemcami
nie wiesz nic na ten temat - nigdy nie miałeś w ręce ostatniego w życiu listu zolnierza z oblezonego miasta
nie wiesz o tym ze twoi rodacy wielki patrioto tez byli w tym wehrmachcie i razem z innymi razem z niemcami modlili sie by nigdy tam nie trafic i wyrwac sie z piekla
nie wiesz
nie rozumiesz

użytkownik usunięty
krzysg4

i żeby wszystko było jasne - nie bede juz odpowiadał na żadne twoje wyzwiska pod moim adresem i nie bede z tobą dyskutował na ten temat - nie rozumiesz wielu rzeczy a wytłumaczyc ci sie nie da
trudno, przykro mi

ocenił(a) serial na 10

Ej ty Don Juan ple coś tam, zwisa mi czy będziesz odpowiadać czy nie. Skąd mam wiedzieć czy ty trzymałeś list żołnierza ?? może sam gówno wiesz, a tylko udajesz mądrego. Ja nienawidze Niemców i dlatego uważam wehrmacht (pozostałości) powinno sie wystrzelać jak kaczki. Może jeszcze powiesz że to nie Niemcy rozpętali tą wojne tylko Ruscy ??

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones