PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771383}

Dark

8,2 164 692
oceny
8,2 10 1 164692
8,0 23
oceny krytyków
Dark
powrót do forum serialu Dark

Lynchowski klimat.

ocenił(a) serial na 9

Skończył się "Twin Peaks", jest "Dark".

goldeno

Umarł król, niech żyje król!

goldeno

No bez przesady. Serial ma pewne elementy wspólne z Twin Peaks - np. gadanie "który mamy rok" to od razu mi się krzycząca Laura skojarzyła, ale gdzie tu widzisz lynchowski klimat to ja nie wiem :) Już pomijając to, że Twin Peaks jest jednak znacznie lepszym serialem.

Hofferman2

Jest kilka rzeczy łączące te dwa seriale: niebywały klimat, aura stworzona w taki sposób, że człowiek zaczyna się trochę cykać (tereny wokoł elektrowni-Twin PEaks). Muzyka. Tajemnicze pomieszczenie (pokój z TV z lat 80tych ->dom z czerwonymi firankami). Sekrety i kłamstwa małej społeczności. Hotel. Tajemnicza postać w kapturze.

ocenił(a) serial na 8
Hofferman2

Zgadzam się z Hofferman, Twin Peaks to zupełnie inna liga jak dla mnie. Dark było pokręcone, ale w tak jakby oczywisty sposób...

ocenił(a) serial na 10
Hofferman2

Polemizowałabym. Jak dla mnie twin peaks jest o wiele nudniejsze ;)

azxlea

No to się nie zgodzimy. Lubię Dark, ale jakbym miał mu coś zarzucić to właśnie monotonność. A Twin Peaks i nuda to rzeczy wykluczające się chociaż jak wiadomo, gusta są różne.

ocenił(a) serial na 9
goldeno

Dokładnie to samo miałem tu napisać przed chwilą. Dla mnie "Dark" według pomysłu twórców miał być takim niemieckim "Twin Peaks", bo akcja rozgrywa się w małym miasteczku, mamy niewyjaśnione zbrodnie, a pokój z niebieską tapetą jest jakimś odniesieniem do czerwonej kotary Lyncha. Inspirację widać też we właścicielach pobliskich hotelów (Horn i Regina). Przykłady można mnożyć zapewne. Klimat z kolei był jednak mimo wszystko odmienny w tych dwóch produkcjach.

ocenił(a) serial na 9
goldeno

Natępcą (ciekawo/nudnawego, zestarzałego) Twin Peaks jest The Kettering Incident. Dark nie wywołał u mnie takich skojarzeń.

1wojtas

Też mi się tak wydaje, że do Dark do niego nie sięga za mocno.

ocenił(a) serial na 9
goldeno

Pierwsze odcinki Dark wywołały u mnie nieodparte skojarzenie z pierwszymi odcinkami Twin Peaks. Później seriale się jednak znacząco rozjeżdżają, ale inspiracja jest IMO wyraźna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones