PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=534068}

Filary Ziemi

The Pillars of the Earth
7,7 17 171
ocen
7,7 10 1 17171
Filary Ziemi
powrót do forum serialu Filary Ziemi

Ogólnie rzecz ujmując "Filary Ziemi" zostały mi polecone przez moją polonistkę. Jest to
kobieta o podobnych gustach do moich więc natychmiast wybrałam się do biblioteki w
poszukiwaniu tegoż oto dzieła. Muszę przyznać, że książka POWALA. Nie spotkałam się
chyba z nikim kto twierdziłby inaczej. Bohaterowie są tak cudownie przedstawieni i z
czasem stają się tak bliscy sercu, że po przeczytaniu czułam ogromną pustkę, tak
jakbym straciła paru bliskich przyjaciół. Uwielbiałam Aliene za jej determinację, za to jak
silna i niezależna była, ubóstwiałam Jacka za jego niesamowicie otwarty umysł i piękną
miłość do Alieny, pokochałam Toma i Ellen za ich namiętność i pasję. Dzięki "Filarom..."
nie raz się śmiałam, wzruszałam i smuciłam. Uwielbiam książki, które potrafią wywołać
we mnie tak skrajne emocje, tak więc podziwiam pana Folleta za jego kunszt. Teraz
pozostaje mi wybrać się do biblioteki po "Świat bez końca". Już nie mogę doczekać się
lektury.

Co do serialu to zakończyłam go przed chwilą. Nie nastawiałam się na rewelację
ponieważ to ekranizacja niesamowitej powieści i wątpię by ktokolwiek mógł podołać w
stu procentach. Już nie raz przejechałam się na tym, że wymagałam zbyt wiele od jakiejś
ekranizacji a później byłam strasznie rozczarowana. Uczę się na błędach więc do
"Filarów Ziemi" podeszłam z dużą dozą dystansu. Po obejrzeniu wszystkich odcinków
muszę przyznać, że serial przeszedł moje oczekiwania! Gra aktorska, zdjęcia, kostiumy -
wszystko jest niesamowite! Nie wspominając już o muzyce, która była po prostu
IDEALNA. Myślę, że to głównie dzięki tak dobrej ścieżce dźwiękowej widz mógł poczuć te
wszystkie emocje. Podobał mi się wątek chorobliwej miłości Regan do jej własnego
syna, dobry pomysł! Poza tym serialowy Alfred podobał mi się dużo bardziej. Duży plus
dla reżysera.

Mimo wszystko żałuję jedynie, że serial nie został rozłożony na 10 odcinków ponieważ
wiele wątków zostało pominiętych albo skróconych. Np. bardzo chciałam zobaczyć
podróż Alieny śladami Jacka - nie doczekałam się, a szkoda. Tak samo zdobycie Shiring
przez Richarda w książce było rewelacyjne, a w serialu nie robi już takiego wrażenia,

Co do zakończenia to cóż... Reżyser miał swoją inwencję twórczą i ja ją szanuję. Samo
zakończenie czyli ślub Aleiny i Jacka, przemowa Philipa i wreszcie ukazanie katedry z lotu
ptaka z cudowną muzyką w tle jak najbardziej na plus. Ale śmierć Williama i koniec
Walerana w książce budzą większe emocje.

Podsumowując moją niesamowicie długą wypowiedź : serial jest Rewelacyjny przez
duże R. Jedna z niewielu na prawdę dobrze zrobionych ekranizacji, mimo iż odbiegająca
od pierwowzoru jak to zwykle bywa. Na pewno wrócę do tego serialu jeszcze nie raz i nie
dwa ;) GORĄCO POLECAM.

ocenił(a) serial na 10
erinnerung

ZGADZAM SIĘ W 100%

ocenił(a) serial na 9
erinnerung

"Bohaterowie są tak cudownie przedstawieni i z
czasem stają się tak bliscy sercu, że po przeczytaniu czułam ogromną pustkę, tak
jakbym straciła paru bliskich przyjaciół"

Jakbyś wyjęła mi to z ust. Oglądałam tylko serial, jednak mam takie same odczucia. Teraz czytam "Grę o tron", ale zaraz później sięgnę chyba po "Filary...". :)

ocenił(a) serial na 7
Cleaa

Skoro serial przypadł Ci do gustu tak bardzo, to książkę pokochasz! GWARANTUJE :)

ocenił(a) serial na 8
Cleaa

"Teraz czytam Grę o Tron, ale zaraz później sięgnę chyba po Filary...". - Tak, wiem, że odpowiadam po 8 latach domyślając się , że odpowiedź niewiele wniesie, bo pewnie jej nie przeczytasz:) Ale chciałem tylko powiedzieć, że mam to samo co Ty miałaś. Teraz czytam Grę o Tron, a następną pozycją będą najprawdopodobniej Filary Ziemi. Muszę przyznać, że przez lata ( gdzieś od szkoły podstawowej i Małego Księcia) nie czytałem w ogóle książek. Dopiero kilkanaście miesięcy temu, wróciłem do tego, a tak właściwie rozpocząłem czytanie. Generalnie nie miałem problemu z wyborem pierwszej książki.
Najpierw, będąc zafascynowany trylogią filmową Władca Pierścieni, po długim czasie przymierzania się do książek i rosnącym pragnieniu ich przeczytania, w końcu po nie sięgnąłem. Zaraz potem był Hobbit co jest chyba naturalne i oczywiste :) W międzyczasie poznałem serial Gra o Tron i tu już poszło dużo "szybciej" - jeszcze podczas oglądania serialu i trwania jego emisji zamówiłem pierwszą książkę. Na razie przeczytałem cztery części ( tą 4 - Krew i Złoto czytam drugi raz, bo wcześniej czytałem stare wydanie pożyczone, a teraz nowe - kupione:) ). Jak już przeczytam całą sagę, to tak jak na wstępie...pod młotek pójdą Filary, a potem... Wiedźmin:) Albo odwrotnie. Się jeszcze okaże :) Generalnie fascynacja jakimś serialem czy filmem spowodowała to, że sięgnąłem po książkę. Klimat fantasy z WP i GoT bardzo mi się podoba. Zobaczymy jak będzie z innym rodzajem literatury jakim są Filary...

ocenił(a) serial na 9
erinnerung

Na prawde przyzwoity serial

ocenił(a) serial na 10
erinnerung

Obejrzałem przez jedną noc. Wcześniej czytałem. Zawsze jest jakieś ale, ale serial to serial.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones