PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=833990}

Koło czasu

The Wheel of Time
6,6 7 952
oceny
6,6 10 1 7952
4,7 3
oceny krytyków
Koło czasu
powrót do forum serialu Koło czasu

Nie polecam fanom serii. Przy tym serialu można nabawić się nerwicy. Obejrzałem 6 odcinków i dla mnie totalne dno. Od strony wizualnej ok, ale to tyle co można powiedzieć o tym serialu. Osoba/ osoby odpowiedzialne za scenariusz nie mają bladego pojęcia o serii książek. Nie przeczytały nawet 1 tomu. Zmieniono prawie wszystko. Wszystkie postacie w książce są jasnej karnacji - w serialu mulaci, biali ( a ponoć urodzili się w tej samej wiosce i żyli tam od pokoleń).
Początkowe zarysy postaci to tragedia. Perrin żonaty. Zabija żonę w ciąży !!! Mat złodziej, a jego rodzina to totalna patologia. Następne odcinki to pogłębianie debilizmu fabularnego.
Na siłę wprowadzanie homoseksualizmu (geje strażnicy, Moraine i Siuan to lesbijki!!!!).
Omijanie ważnych postaci dla bohaterów, np Elyas Machera. Od niego zaczęła się przemiana Perrina, a w serialu ni z dupy nie z gruszki pod wpływem sytuacji rozpoczyna się przemiana w wilczego brata. Idźmy dalej. Lud Wędrowców przewodził mężczyzna, tu kobieta. ZAsiadająca Na Tronie Siuan, kobieta o białej karnacji - w serialu nie dość że murzynka to jeszcze lesbijka). Miejsce akcji. W serialu wszystko prawie dzieje się w Tar Valon. Z tego co pamiętam w początkowych tomach do Tar Valon docierają tylko Egwen, Nynaeve oraz Elayne ( by uczyć się i zostać Aes Sedai) oraz Mat bo musi przejść rytuał by oddzielić go od sztyletu - w serialu Moraine w pojedynkę daje radę). Sprawa fałszywego smoka Logaina. Nie przypominam sobie by w ujarzmieniu go brała udział Moraine, nawet nie przypominam sobie czy go w ogóle spotkała.
Druga sprawa miasto Cairhien. To tutaj rozgrywa się większość akcji w pierwszym tomie. Rand poznaje Elayne (wpada do ogrodu królewskiego podczas procesji Logaina) oraz Min i Ogira Loial'a( w karczmie przyjaciela od barda).
To tylko niektóre błędy w serialu, a jest ich wiele. Co ja mówię ten serial to jeden wielki błąd fabularny.
Największa głupota w serialu to zastanawianie się czy Smokiem Odrodzonym nie jest przypadkiem kobieta !!!!!! No k**** mać przecież Smok włada męską częścią mocy skażoną przez czarnego.
Nie polecam !!!!!!
Nie wiem co producenci mieli w zamyśle tworząc ten serial ale za tą produkcję należą się im złote maliny. Bardziej serialu spore****** się chyba już nie dało. Moje gratulacje.
Był potencjał a wyszło jak zawsze.

tomaszekb242

Nie oglądałem serialu i nie czytałem książek, wszedłem tutaj, tylko żeby zobaczyć, czy zostanę zachęcony opiniami użytkowników do dania szansy temu serialowi. Ale powiem tak: patrząc na wymyślne nazwy bohaterów, miast i pojęć, to już na tym etapie podziękuję. Nie żeby mój mózg nie ogarnął zapamiętania tego wszystkiego, ale jakoś intuicja mi podpowiada, że im bardziej wymyślne nazwy tym mniej jakościowa fabuła.
Pozdrawiam

P.S. To, że serial będzie 'woke' to chyba każdy z góry może założyć. Biorąc pod uwagę budżet, trzeba się liczyć z tym, że będą chcieli zadowolić każdą grupę społeczną, nawet jeśli sensu fabularnego to nie ma.

ocenił(a) serial na 1
Morduch

Masz całkowitą rację, ja niestety tracę czas przy tym serialu, no ale jak już zacząłem, to skończę, tylko dlatego.

ocenił(a) serial na 6
tomaszekb242

No to rozbijmy tą ocenę na czynniki:

1. Strona wizualna OK.
Tu się zgadzam

2. Osoba/ osoby odpowiedzialne za scenariusz nie mają bladego pojęcia o serii książek. 
To raczej mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobne jest to że świadomie wprowadzili zmiany.
Uderzyło mnie jednak to, że tomaszekb242 uważa, że on wie lepiej co było w książce. Otóż:
- W książce ludzi z Dwóch Rzek można poznać po ciemnych włosach, ciemnych oczach i ciemnej karnacji. W koledze odezwał się instynkt aryjski.
- Miasto Cairhien ledwie jest wspomniane w pierwszym tomie.
- Rand poznaje Min w Baerlon
- Ogira poznają w Caemlyn
- Elayne jest następczynią tronu Andoru i Rand wpada do ogrodu królewskiego w Caemlyn

Myślę, że kolega nazmyślał więcej niż ci od scenariusza.

3. Zmiany, do których podchodzę neutralnie:
-Kolor skóry Siuan lub np Padana Faina - nie ma znaczenia dla fabuły
-Motyw żony Perrina. Z jednej strony nie fajnie się na to patrzyło, ale z drógiej strony rozumiem ich, bo książkowy dylemat Perrina topór-młot był za płytki

4. Zmiany, które źle oceniam:
-Wstawki nawiązujące do seksu. Książka mało wchodzi w ten obaszar, a tu mamy wszelkie konfiguracje od początku. Zbędne i nachalne.
-Zbytnie uproszczenie fabuły. Tar Valon wypadło zaraz za wymarłym miastem. A tam jeszcze pół kontynentu na mapie było.
-Upodlenie postaci Mata
-Domniemanie, że kobieta może być Smokiem

ocenił(a) serial na 6
peano210_filmaniak

i przepraszam za błąd ortograficzny

ocenił(a) serial na 6
tomaszekb242

Po obejrzeniu 6 odcinka chyba obniżę ocenę do 6. Rzeczywiście serial zaczyna odbiegać od oryginału w taki sposób, że narusza istotę fabuły cyklu.
Nie mogę wybaczyć:
- wygnania Moraine
- tego, że Moraine umie splatać bramy i tego jak dostali się do "dróg"
- wycięcia wątku Faina ze sztyletem Mata (po co więc wogóle zostawili stylet?)
- dziwacznej przysięgi lojalności (zabawy z różdzką przysiąg w tamtym momencie były nie do pomyślenia)

Znając złożoność i istotność przyszłych wydarzeń mam już złe przeczucia i zapewne z całej tej rozbudowanej historii wiele nie zostanie.

Obym się pomylił.

ocenił(a) serial na 5
peano210_filmaniak

to prawda już po pierwszym odcinku bałem się, że jak za dużo zmienią to się pogubią...
I już na ten moment wiele spłycili - dojrzewanie postaci - oraz ich stopniowy rozwój siłowy (i w mocy i walce na miecze)
-wątek sztylet/mat/Fain niby do odkrecenia no ale...
-marginalne znaczenie Barda
-Moraine tworzy bramy? to czemu wczesniej tego nie zrobiła?
-Lesbijski wątek Moirane i Siuan - wrzucony na siłe psuje te postacie - ich oddanie misji, przyjazn, pozniejsza postac i relacja z Garethem Bryne?
Wszystko jest nie tak i sztuczne tak bardzo..

ocenił(a) serial na 6
michal_tredowski

Może spłycają, bo wiedzą, że skala oryginału ich przerosła. Nie zrobią przecież trzycyfrowej liczby rozbudowanych postaci. Myślisz że Gareth Bryne wogóle wystąpi? Pewnie zamieszają i tą armię poprowadzi Lan. Albo wogóle nie będzie tej armii.

ocenił(a) serial na 7
michal_tredowski

- wątek sztylet/mat/Fain musiał zostać zmieniony bo Barney Harris z powodów osobistych zrezygnował z roli w okolicach 6 odcinka wprowadzając sporo chaosu w pierwszy sezon. (notabene w serialu Fain był w Aridhol oraz w Tar Valon).
- wątek barda rozwinie się w kolejnych sezonach bo na początku wnosi nie wiele
- Moraine otwiera a nie tworzy bramy (mocą zamiast zamiast 2 liści Avendesory) - zmiana rodzaju "klucza" w tym wypadku jest bez znaczenia bo nadal tylko Ogirowie potrafią w nich "bezpiecznie" nawigować. (Zapytaj się lepiej kim jest facet Liandrin i jak Trolloki wylądowały w Dwu Rzekach - ktoś im musiał otworzyć Bramę :P)
- Lesbiski wątek Siuan i Moiraine jest powszechnie znany w orginalnej książce (pillow friends) za przekręcenie jego znaczenia i pominięcie nie pasującej do światopoglądu tłumaczki wersji należy podziękować jej i wydawnictwu Zysk i S-ka.
- Mat (z nowym aktorem) dostanie pewnie większość 1 odcinka 2-giego sezonu dla siebie. Kto wie czy wracając do Dwu Rzek nie wpadnie czasem do ogrodu Elayne w Caemlyn gdzie następnie złoi skórę Gawynowi oraz Galadowi czym przykuje oko Garetha Bryne. Terminowanie u jednego z pięciu Wielkich Kapitanów - chocby przez krótki czas - miałoby większy sens w kontekście późniejszego rozwoju postaci Mata.

Notabene nic nie stoi na przeszkodzie późniejszych relacji Siuan Sanche z Brynem czy Moiraine z jej następnym partnerem. Zwłaszcza, że "wygnanie' w zasadzie oznacza koniec związku pomiędzy nimi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones