PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35878}

Lalka

7,6 14 906
ocen
7,6 10 1 14906
8,0 2
oceny krytyków
Lalka
powrót do forum serialu Lalka

Stanowcze Nie!!!!

ocenił(a) serial na 5

Braunek jako Izabela to pomyłka! Przyznaję Jerzy Kamas ratuje cały film swoją grą, ale to nie wystarczy.. Zdecydowanie lepsza jest wersja z roku 68.

ocenił(a) serial na 10
merideth

No widzisz , rzecz gustu , jak dla mnie jest lepsza w tej roli od Beaty Tyszkiewicz w wersji z 68r. przy całym dla Pani Beaty szacunku i sympatii.
W ogóle uważam , że wersja z 68r. ma dużo gorszą obsadę : Dmochowski w roli Wokulskiego ? Nieporozumienie jakieś.
W tej wersji podoba mi się jedynie Kalina Jędrusik w roli Kazi Wąsowskiej.
Jest dużo lepsza jako ta postać od Barbary Wrzesińskiej.
A swoją drogą to jeden z moich ulubionych seriali .
No i książkę czytam raz na pół roku mniej więcej ;-)
No każdy ma fioła , albo parę ;-)

użytkownik usunięty
merideth

Zgadzam się całkowicie. Film byłby świetny, gdyby nie ta beznadziejna i coś nie za bardzo piękna aktoreczka:/

ocenił(a) serial na 10
merideth

Nie zgadzam się, zarówno jeśli chodzi o p. Braunek jaki i o porównanie wersji. To właśnie pani Małgorzata ze swoją pretensjonalnością i udawaną niechęcią lepiej odwzorowała literacką postać młodej Łęckiej. W Beacie Tyszkiewicz nie było tej kapryśności, tej "lalkowatości" i mimo całej sympatii uważam, że była najsłabszą rolą w filmie z 1968 r.
A same filmy ciężko jest porównywać - film Bera jest wierną adaptacją powieści z genialnymi kreacjami pierwszoplanowymi Pawlika czy Kamasa, ale także drugoplanowymi - Englerta, Kwaskowskiego czy Emila Karewicza. A Has to Has - dobrze, że najlepszej formie Film gdzie główny nacisk idzie na klimat (nadawany zdjęciami i scenografią). Choć nie ukrywam, że kilka kreacji podobało mi się - np. (zawsze świetny) W. Gołas czy M. Dmochowski (troszkę inny, ale fajny). Mnie podobał się bardziej film Bera. Pozdrawiam...

ocenił(a) serial na 10
Zakeri

Zacznijmy od tego , że Łęcka była młoda i zdecydowanie lepiej pasowała do tej roli Braunek w wieku 21 lat niż 30-to letnia Beata Tyszkiewicz.
Nadal nie zamierzam się przywalać do pani Tyszkiewicz , ja tylko uważam , ze to nie była dla niej rola.

nightgale

A mnie się oba filmy podobają,szkoda że ten starszy rzadziej jest emitowany. A Łęcka lepsza Braunek. A już Oleńka z Potopu to cudo.

nightgale

a ja wiem, czy taka młoda? Miala już 26 lat, a tym wieku dawno powinna była wyjść za mąż

undula

Abstrahując od gry aktorów, film Hasa, chociaż starszy, jest dużo lepszy niż serial pod względem technicznym - jeśli chodzi o montaż, zdjęcia czy scenografię (jak zawsze u Hasa - cudo). Oprócz niewątpliwych walorów wizualnych, wnosi coś do dyskusji nt powieści, a już Ber nie pokusił się o własną interpretację. Jego serial jest bliski oryginałowi i bardzo poprawny, ale to tylko tyle.

ocenił(a) serial na 10
undula

A mnie się bardziej podobał serial. Nie popieram "ulepszania" doskonałych dzieł, jakim niewątpliwie jest powieść Prusa. Własna interpretacja pomoże kiepskiemu utworowi, ale zaszkodzi dobremu. Może w filmie Hasa nie tyle zaszkodziła, ile dużo lepiej oglądałoby mi się "interpretację" pana Głowackiego. A od obu Izabeli razem wziętych ładniejsza jest Marta Lipińska w roli pani Stawskiej:)))

littlelotte52996

Lalka z 1968 roku wcale nie jest próbą ulepszenia literackiego pierwowzoru. Po prostu każdy po przeczytaniu książki powinien sobie odpowiedzieć na pytanie o czym jest, więc ją zinterpretować, a reżyser, biorąc ją na warsztat musi wiedzieć co przy jej pomocy chce powiedzieć. Z resztą, jak powiedział kiedyś Has, nie chodzi o to, żeby robić filmy w ogóle, ale żeby robić swoje filmy.

ocenił(a) serial na 10
undula

Masz rację, ale, wg mnie, nie całkiem. "Lalka" Hasa za wiele z dzieła Prusa nie ma. Bohaterów, choć nie wszystkich, trochę głównego wątku, ot i wszystko. Powstał praktycznie inny utwór. W takim razie czemu Has nie zmienił w ogóle wszystkiego, a w napisach końcowych nie umieścił "z wykorzystaniem wątków z powieści Bolesława Prusa pt. "Lalka"? I nie byłoby dyskusji. Scenografia rzeczywiście ładna, świetny przykład travellingu, technika b. nowoczesna jak na tamte czasy, ale w roli Wokulskiego bardziej podobał mi się Kamas (wrażliwszy i bardziej neurotyczny - jak książkowy Wokulski) niż Dmochowski, który był, jak dla mnie, zbyt ociężały. Wolę też Braunek niż Tyszkiewicz i Pawlika niż Fijasa. Najlepsza w ekranizacji Hasa była wg mnie Kalina Jędrusik, ale sceny z nią skrócono do minimum.

littlelotte52996

Filmy Hasa prawie zawsze różnią się znacząco od książek, na podstawie których były realizowane. I pewnie jego Lalkę można nazwać bardziej filmem o powieści Prusa, wszak to nie ekranizacja. Coś jak Lalka i perła Olgi Tokarczuk. Taka opowieść obok "obowiązującego" nurtu.

ocenił(a) serial na 10
undula

I tu się zgadzamy:). Jako osobny film - rzeczywiście bardzo dobry.

littlelotte52996

U Hasa grał - zresztą znakomicie - Fijewski, nie Fijas.

ocenił(a) serial na 10
asa9552

Faktycznie, przepraszam za pomyłkę :)

ocenił(a) serial na 10
asa9552

Z całym szacunkiem do pana Fijewskiego , to zupełnie mi nie pasował do roli Rzeckiego.
Niestety ten aktor - przy całej swojej klasie kojarzy mi się z chłopkiem roztropkiem.
To oczywiście kwestia ról w "Pancernych" , "Nocach i Dniach" czy "Chłopach" , ale u mnie się jakoś zaszufladkował.

ocenił(a) serial na 8
nightgale

Jej mi tak samo Rzecki nie podchodził, ale byłam z tą opinią tak odosobniona że o niej zapomniałam.
Nie tak wyglądają starzy, pedantyczni i biedni kawalerowie oj nie. Brakowało mu tej nutki "zdziwaczałości" i bądź co bądź przepracowania.

ocenił(a) serial na 8
nightgale

Ajć, pomyłka ! To serialowy Rzecki mi się nie podobał :) nie było tematu hehe

ocenił(a) serial na 10
nightgale

Małgorzata Braunek rok urodzenia 1947.Lalka serial rok 1977.1977-1947=30

ocenił(a) serial na 10
jimbeamblack8

Dzięki za sprostowanie.
Moja pomyłka.
Ale i tak Małgorzata Braunek to dla mnie lepsza Łęcka niż Beata Tyszkiewicz.

ocenił(a) serial na 9
nightgale

Przecież obie grały Izabelę mająć 30 lat, co ty bredzisz (Tyszkiewicz rocznik 38, film 68, Braunek rocznik 46, serial 77).

merideth

Braunek jak legumina (z całym szacunkiem) pasuje na Lalkę u Tyszkiewicz za dużo wstępowało energii.Filmy i książka prima.Wersja z 68r. mniej przypadła mi do gustu.

ocenił(a) serial na 8
merideth

Jerzy Kamas jest cudowny w tym serialu, Braunek masakra... zgadzam się

ocenił(a) serial na 9
merideth

Zgadzam sie. Byla beznadziejna.

merideth

Również uważam ,że Braunek była lepsza niz Tyszkiewicz. Zresztą serial bardziej mi się podoba niż film. Serial jest oblepiony najlepszymi polskimi aktorami : Pawlik, Fronczewski, Karewicz, Pokora Englert i ma klimat .... oczywiście klimat ma rownież film Hasa ale w innym sensie.

ocenił(a) serial na 8
grzegorz_

Serialowa Izabela i Wokulski byli dokładnie taką parą, na jaką chce się patrzeć i której losy się śledzi. Izabela jest eteryczna, jakby żyła w półśnie idealnie odzwierciedla to spojrzenie i gesty p.Braunek. Śmiem twierdzić, że urodziła sie po to by zagrać tę rolę, kocham tę Izabelę.
Wokulski także jest lepszy, bo jest w nim coś pociągającego i żałosnego jednocześnie.

Pomimo wspaniałego warsztatu i glorii jaka otacza aktorów z wersji filmowej, wyszli na ekranie bardzo patetycznie i "teatralnie". To nie jest historia klasyczna, tu warto uchylić okna i wpuścić trochę świeżego, artystycznego powietrza.

Serial "to ma "
<3

ocenił(a) serial na 10
tuttifrutti

Zdania są podzielone czy rolą życia Małgorzaty Braunek była Łęcka czy Billewiczówna. ;-)

tuttifrutti

Wokulski grany przez p.Dmochowskiego byl duzo lepszy.Byl kupcem prawdziwym trochr kanciestym ale o golebim sercu.Taku wlasnie był w powiesci. M.Braunek bardzo dobra aktorka ale tutaj nie widac u niej nic z arystokracji, niestety.Urodzila sie do ról noeoczesnych dziewczyn
Taka jest prawda. Nie chodzi o urode, bo ta sprawa zawsze jest dyskusyjna, ale o klasę czlowieka. A pani Beata te klase posiada. Źaluję ze nie moge obejrzec w tv
Filmu Lalka z jej udzialem.

ocenił(a) serial na 2
merideth

Dla mnie nie powinni krecic takich nudnych seriali na podstawie książek ze szkoły nuda straszna i siłą bym d końca nie wytrwała.

Strazniczka0Nocy

ot nowe młode pokolenie...

ocenił(a) serial na 10
Strazniczka0Nocy

Żal mi Ciebie biedna jesteś głupota zubaża

ocenił(a) serial na 8
merideth

Małgorzata Braunek jest świetna w tej roli! Była znakomitą aktorką, dobrze zagrała kobietę, która nie kocha mężczyzny, ku któremu pcha ją jakaś siła (tu siła okoliczności i pozycji Wokulskiego) - właśnie tak moim zdaniem zachowują się podobnie "osaczone" niewiasty.

A co do kwestii jej urody... poniżej i w różnych miejscach omawia się ten temat... Z jednej strony "ładne bohaterki" filmów powinny być ładne w sposób oczywisty dla większości widzów (więc niby trzeba wybierać tak, by zakrólował stereotyp, typ urody schematycznej), z drugiej strony jeśli ma się wybitną aktorkę o oryginalnym uroku, wymagającym trochę wyrobienia w recepcji urody kobiecej, i w ogóle, pewnego doświadczenia w kontaktach międzyludzkich, a z drugiej strony ma się inną, piękną "dla wszystkich", ale jako aktorkę i osobowość zbyt ograniczoną, to każdy dobry reżyser wybrałby tę pierwszą. Zatem: można było wybrać Annę Dymną, ale charakterem urody i chyba zdolnościami aktorskimi by nie dorównała M. Braunek. I mam wrażenie, że wielu piszących na forum krytycznie o urodzie Braunek, wychowało się na wzorcach powierzchownej urody, tej okładkowej, z kolorowych pism i niezbyt ambitnych filmów.

ocenił(a) serial na 10
Wydmin

Nie mam nic do urody M. Braunek, jak i do jej roli w "Lalce". Natomiast co do Anny Dymnej, to choć była bardzo piękną dziewczyną, to w roli Łęckiej jej sobie ni diabła nie wyobrażam.

ocenił(a) serial na 8
nightgale

Ja też sobie Dymnej nie wyobrażam i dlatego bronię decyzji o wyborze Braunek.

ocenił(a) serial na 10
Wydmin

tez uważam, że Braunek pasuje- miała w sobie naturalny dystans, poza tym piekna linie szyi ( długiej) i ramion- doskonale widać to w scenie gdzie po koncercie Molinariego idzie razem z Wąsowską - jakie takiego osadzenie głowy !

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones