PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=800686}

Nawiedzony dom na wzgórzu

The Haunting of Hill House
7,8 56 417
ocen
7,8 10 1 56417
7,2 9
ocen krytyków
Nawiedzony dom na wzgórzu
powrót do forum serialu Nawiedzony dom na wzgórzu

Na motywach którego powstał ten serial. Wspominam o niej, bo to ciekawa postać, prywatnie zajmowała się prowadzeniem przykładnego amerykańskiego domu w Vermoncie na przełomie lat 50. i 60, z czworgiem dzieci, dwoma kotami i trzema psami, co opisała w uroczych i zabawnych książkach "Życie wśród dzikusów" i "Poskramianie demonów" i to są takie historie, że czytając śmiejesz się na głos. A jednocześnie miała tę mroczną stronę. Dawno temu przeczytałam wywiad z nią, opublikowany pośmiertnie, bo zmarła w 1965 roku, w którym mówiła, że każda kobieta, prowadząca dom i wychowująca dzieci miewa chwile, gdy czuje, że mogłaby z zimną krwią wymordować całą rodzinę. Rozwinęła zresztą tę myśl w książce "Zawsze mieszkałyśmy z zamku", która zresztą też ostatnio doczekała się ekranizacji.

ocenił(a) serial na 9
e_wok

Czyli która literaturę autorki polecasz?

użytkownik usunięty
e_wok

Ten serial nie powstał na motywach książki, tylko jest jakby kontynuacją. Adaptacją jest film The Haunting z 1963 roku oraz z 1999 roku.

e_wok

A ja jakoś nie mogę się zgodzić z powszechnie przyjętą opinią, że jest to serial na motywach powieści Shirley Jackson, z którą jedyną wspólną rzeczą, jaką ma powieść to sam dom (który jest nawiedzony, rzecz jasna). Widzę za to o wiele więcej inspiracji powieścią Petera Jamesa "Dom na wzgórzu". Tam małżeństwo z dziećmi wprowadza się do pięknego, acz zrujnowanego wiktoriańskiego domu, który pan domu cały czas remontuje - bez skutku zresztą. No i z dnia na dzień dzieją się tam coraz to straszniejsze rzeczy. Dla mnie Mike Flannagan więcej inspiracji skubnął z tej powieści jednak.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones