PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=666215}
7,7 101 524
oceny
7,7 10 1 101524
6,5 15
ocen krytyków
Orange Is the New Black
powrót do forum serialu Orange Is the New Black

Pomijając fakt, że sezon 5 jest tragiczny, to muszę powiedzieć, że jedna rzecz mnie szczególnie zmęczyła: wieczne, ciągłe i absurdalne wręcz narzekanie i cierpiętnictwo czarnoskórych w USA. Nie wiem czy tak jest na prawdę i czy jest to takie powszechne, bo osobiście tam nie byłem jeszcze, ale z tego serialu jak i z wielu innych filmów czy choćby muzyki, wynika, że Afroamerykanie żyją w trybie obwiniającym wszystkich i wszystko a zasadniczo białych za każde niepowodzenie jakie im się przytrafia. W OITNB sięga to wręcz absurdu a postawa czarnych jest wręcz rasistowska w stosunku do białych. Nie no - fajnie mieć taki punkt stały na który można zawsze i przy każdej okazji zwalić winę - zdjąć z siebie i swojego życia odpowiedzialność i starać się wmówić wszystkim wokół jak i sobie, że "gdyby nie biały człowiek to......" To jest takie krótkowzroczne, że szok. Cierpiętnicy od siedmiu boleści - żyli sobie jak pączki w takich latach 70-80-tych kiedy w Polsce mięso było na kartki a przeciętny dzieciak prawdziwy kawałek czekolady i szynkę widział raz w roku na święta. Pamiętam jak mi ojciec kupił w Pewexie batona Bounty to jadłem go przez 3 tygodnie, centymetr po centymetrze ;) I nie latam teraz i nie wymyślam przy każdej okazji, że gdyby nie Ruscy to bym może w lepszych szkołach się uczył... W tamtych latach masa ludzi z dawnego bloku wschodniego oddała by wszystko, żeby się z tymi umęczonymi murzynami zamienić na los...
I w tym serialu jest to idealnie ukazane

ocenił(a) serial na 10
dewille

Nie ma to jak połączyć kartki na mięso za komuny, z rasizmem w USA :D

PS. OITNB raczej pokazuje jak każda grupa naskakuje na drugą i obnaża absurd tej sytuacji, bo na końcu wszyscy jesteśmy ludźmi ze swoimi obawami i pragnieniami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones