PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=620792}

Przebudzenie

Awake
7,4 2 999
ocen
7,4 10 1 2999
Przebudzenie
powrót do forum serialu Przebudzenie

Bardzo spodobało mi się, że zakończyli wszystko w finale i nie zostawili otwartego zakończenia sugerującego kolejny sezon, choć wiadomo, że go nie będzie. Ile to już produkcji kończy się po 1 czy 2 sezonie bez zakończenia, tylko w tym sezonie Alcatraz, Missing, Ringer, The River i Terra Nova.
Oczywiście trochę zbyt cukierkowy koniec ale wolę gdy serial kończy się właśnie tak niż gdy nie kończy się w ogóle.
Dlaczego więcej seriali nie decyduje się na zamknięcie całej fabuły nawet gdy tak jak np. w Missing czy The River wystarczyłoby wyciąć ostatnią scenę... Ostatnio oprócz Awake oglądałem tylko jeden anulowany serial, który udało się zakończyć (Chicago Code). Coraz bardziej mnie to irytuje.
Co do samego finału to pingwin mnie po prostu zmiótł z krzesła... :)

ocenił(a) serial na 9
pereplut

Fajne zakończenie, ja się jednak pogubiłem trochę, to znaczy, że on cały czas śnił o tych 2 rzeczywistościach? I, że wypadku w ogóle nie było? Czyli bird żyje? Vega istnieje? Pani kapitan i kessel w takim razie nie tknięci, tak? Dla mnie za dużo pytań jednak, sporo więcej możnaby znaleźć...

klimuszko

To jest właśnie to zbyt pozytywne zakończenie. Została zielona rzeczywistość (która była prawdziwa cały czas), w której wszystko poszło dobrze i nie wiadomo skąd na końcu pojawiła się pani Britten. Vega pewnie istnieje w zielonej ale nie chodzi w stroju pingwina i nie ma pojęcie o urojeniach Michaela...

ocenił(a) serial na 10
pereplut

Właśnie żadna rzeczywistość nie była prawdziwa (Hannah i Rex żyją i to jest rzeczywistość), a to co mnie wkurza to że nie wiadomo czy wydarzył się ten wypadek i ta cała afera z narkotykami. Koniec zbyt ucięli. Powinni jakoś zakomunikować czy to ranek w dniu wypadku, czy mu się to tylko zdawało czy po prostu "zwykły" sen.

karol3w

A wg mnie obie te rzeczywistości były tak samo prawdziwe. Musiał tylko wybrać, w której chce żyć. Podczas rozmowy z samym sobą wybrał tę, w której żyje jego syn, bo to był jedyny sposób na ukaranie szefowej. Potem u psychologa zastanawiał się, czy może nie ma jeszcze innego snu. I właśnie ten obrazek, w którym żyje cała jego rodzina, to sen. I on o tym wie, ale świadomie wybiera takie rozwiązanie, bo tak chce. Parę razy w serialu przewija się motyw tego, że uświadomienie kogoś na siłę wcale nie jest najlepszym wyjściem i czasem lepiej żyć w kłamstwie (np. w odc. z chorym psychicznie zamachowcem w szpitalu). Ja tak właśnie odczytuje zakończenie.

Spermanos

Ja właśnie podobnie myślę. Wydaje mi się że może być nawet tak że on po wypadku leży w śpiączce (i jako jedyny przeżył) właśnie i obie "rzeczywistości" były snami a na końcu udało mu się je połączyć... (Dobre odniesienie do kwestii uświadamiania;)

ocenił(a) serial na 10
klimuszko

Wygląda to tak, jakby sami nie wiedzieli jak to ma się skończyć, jak wyjaśnić te 2 rzeczywistości.

ocenił(a) serial na 10
pereplut

Już myślałem, że trollujesz, ale zwracam honor. Jakieś dziwne zachowanie NBC, które wyemitowało finał w środę, a nie czwartek. Może liczyli na dość imponujący finisz Awake, z powodu praktycznego braku konkurencji w dniu wczorajszym.

ocenił(a) serial na 10
FlashBack

Jeszcze lepiej, globalna premiera dzisiaj, jutro na NBC :P

użytkownik usunięty
pereplut

kazdy bedzie final interpretowal po swojemu, wystarczy zajrzec na forum imdb, dla mnie najprostsze wyjasnienie jest najlepsze, wiec przystaje przy tym ze wszsytko bylo tylko snem

pereplut

Finał dośc Donnie-Darkowy, bardzo mi się podobał. Wybrnęli z anulowania serialu doskonale. Myślę że serial ma szanse na kolejne serie w przyszłości - jeśli ktoś by chciał go kiedyś 'wskrzesić' to wystarczyłoby zrobić sezon o kimś kompletnie innym, z innymi problemami, ale na takiej samej zasadzie dwóch światów. Dobrze że z tego co czytałem chociaż "Touch" nie cancelowali, będzie co oglądać w piątki w necie.

ocenił(a) serial na 9
boryzz

akurat touch od początku stoi w miejscu, przez 10 odcinków tylko "JAKE, JAKE!", awake miało dużo większy potencjał....

ocenił(a) serial na 10
klimuszko

Touch jest od Foxa, a Fox jest międzynarodowy, natomiast Awake jest od NBC i chyba tylko w Stanach.

ocenił(a) serial na 8
pereplut

Zastanawia mnie tylko czy to od początku miało tak wyglądać czy to jest wersja alternatywna ( właśnie na wypadek anulowania). Brakuje mi tu przysłowiowej kropki nad I.

ocenił(a) serial na 8
lpojar

Też mi się wydaje, że zmienili zakończenie, wiedząc jak marne mają ratingi, które na pewno doprowadzą do cancela. Gdyby zamówili 2. sezon, pewnie dostalibyśmy jakiegoś porządnego cliffhangera, a w kolejnej serii dalej byłaby wędrówka między światami.

Tak czy siak, odcinek finałowy był najlepszy ze wszystkich. To przechodzenie między światami, Vega w stroju pingwina z wirtualnym pilotem, świetnie to wyszło. Jak już ktoś wyżej wspomniał, obstawiam, że to był sen. Może i nawet proroczy, żeby przestrzec Brittena o brudnych glinach i pomóc mu w tym śledztwie, które przecież jeszcze prowadził przed wypadkiem.

ocenił(a) serial na 8
cmp61a

A mnie się wydaje, że stworzył sobie trzeci sen, dlaczego by zamykał oczy mówiąc, że jest "perfect".

Robert831231

Też się zdziwiłem że serial już wczoraj był dostępny, a ja głupi czekałem jak zwykle do piątku. Wiadomo, że ostatni odcinek kręcony później aby jakoś zamknąć serial. Wszystko okazało się snem. I myślę że takie było założenie twórców, od początku, bo w świecie gdzie nie umarła żona mieliśmy czerwony filtr, w świecie z synem filtr niebieski, a teraz było bez filtru, na sam koniec jak się obudził. A oczy zamkną na perfekt, żeby jakoś póścić czarny ekran, głupio by wyglądało jakby nagle urwali po perfect i napisy, a tak jest przynajmniej jakieś "przejście" a i niektórzy mogą to wziąć za jakiś znak i się nad tym zastanawiać. Sprytne posunięcie.

ocenił(a) serial na 9
Robert831231

Właśnie o to biega. Serial miał być dyskusją na temat postrzegania rzeczywistości. I do samego końca nie można było jednoznacznie stwierdzić, która jest tą prawdziwą albo raczej "właściwą". Teraz Michael budzi się i mamy 3 rzeczywistość. Ale czy tą właściwą? tak? nie? I to chodzi. Świat jest taki jakim go chcemy widzieć.

ocenił(a) serial na 9
tomodomo

zgadzam się z tomodomo w kwestiach zakończenia :)

ocenił(a) serial na 7
lpojar

Było to najpewniej zakończenie stworzone na szybko, mieli pewnie tylko lekki zarys zakończenia kiedy zaczynali serial i wcisnęli na siłę po kilku odcinkach. Zauważcie że zakończenie nie trzyma się kupy choćby z tego względu że serial pokazywał sceny, których Michael nie widział i nie pamiętał w żadnej rzeczywistości, a więc niemal na 99% jest to zakończenie alternatywne wymuszone przez NBC i serial skończył by się zupełnie inaczej.

ocenił(a) serial na 8
pereplut

Nie zostawili otwartego zakończenia? Moim zdaniem zakończenie można tak interpretować, że gościu stworzył w swoim umysle TRZECIĄ trzeczywistość, ponieważ te dwie pierwsze się rozsypały. Tak, jak mu mówiła doktorka - zamiast pogodzić się z prawdą, zaczyna kombinować jak tu wypełnić luki - i wytworzył rzeczywistość trzecią.

Więc albo obudził się naprawdę, albo na wzór Incepcji - "wszedł głębiej"

ocenił(a) serial na 8
keeveek


zdał sobie sprawę, że jest w stanie dowolnie kreować rzeczywistość, dlatego na koneic powiedział "perfect" -> wytworzył sobie trzecią, w której oboje żyją.

ocenił(a) serial na 8
keeveek

Ja też tak sądzę :)

ocenił(a) serial na 8
Robert831231

dodam jeszcze, ze tak naprawdę nie ma znaczenia, czy "czerwona" czy "zielona" rzeczywistość była prawdziwa. Tak jak mówi sam Michael "it feels completely real to me" - dla niego nie ma znaczenia, czy świat, w którym żyje jest prawdziwy. Wygląda jak prawdziwy, czuje go jak prawdziwy, prawa fizyki działają idealnie.

On sam nie chce wiedzieć, czy którakolwiek z tamtych rzeczywistości była prawdziwa. Być może żadna. Dla niego ważne było to, by mieć przy sobie rodzinę w komplecie.

Kiedy doktorka mu powiedziala "myślałam, że zaczynasz robić postępy, a zaczynam myśleć, że chcesz sobie stworzyć trzecią rzeczywistość" Michael pomyślał "no kurde, czemu nie?" i tak zrobił.

keeveek

Ja myślę że te obie rzeczewistości były snem.

keeveek

Też się zgadzam, że wytworzył 3 świat i oboje żyją. Ja stawiam że jest w śpiączce i wytwarza sobie sny. Tak jak w incepcji ;]

ocenił(a) serial na 10
saimon13

Być może coś w tym jest :)

Tak czy inaczej zakończenie jest ekstra. Może jest w śpiączce i tworzy sobie światy gdzie może żyć a naprawdę jest jak warzywo. Może siedzi zamknięty w wariatkowie i buduje teorie spiskowe aby usprawiedliwić utratę rodziny, a może rzeczywiście wszystko mu się śniło, długo i realistycznie. A może to on umarł i trafił do "raju" w którym może sobie rozwiązywać sprawy. Pewnie wersji jest jeszcze kilka ale to tym lepiej. Niech każdy sam sobie odpowie jakie zakończenie jest najlepsze a takie po prostu będzie. W jednej rzeczywistości dobro wygrało, źli polegli albo siedzą. W drugiej on siedzi i jest wariatem. A i tak najlepszy był pingwin :)

Serial genialny i świetnie zakończony :)
Polecam też do obejrzenia Wyspę tajemnic

Azirafael

Nie wiem Majkel troche mi przypomina Max payna nie wiem czemu....

Wracając do serialu, aktorzy rewelka a Pani Kapitan? normalnie prawdziwa z niej su*ka jak widać...XD
Ostatni odcinek na mówi nie wiele, w zasadzie tyle że albo to jest 3 sen tak jak przechodził z jednego do drugiego, albo sie obudził normalnie i miał koszmar który trwał jedną noc w naprawde realnym swiecie, ale dla niego były to miesiące?
Zastanawia mnie ta rzeczywistosc czy to jest przed wypadkiem czy po? Czy wogule byl ten wypadek? czy są skorumpowane gliny? i wreszcie zostanie dziadkiem czy nigdy nim nie zostanie? wiele pytan brak odpowiedz na dobre niestety....

ocenił(a) serial na 8
secundus

Hmm... no te sceny, kiedy drzwi się same otwierały, i w tej skórzanej kurtce faktycznie wyglądał trochę jak Max Payne :P

a, i przeczytaj co napisałem o zakończeniu.

secundus

dokładnie to samo pomyślałem Max Payne ;]

saimon13

Dokładnie też myślę, że może on jest tak naprawdę w jakiejś śpiączce czy coś.

Na pewno nie były prawdziwe światy które oglądaliśmy przez cały sezon (jego pani doktor przecież nagle się zawiesiła) :). Szkoda, że tak przyspieszyli, jeszcze jeden sezon by się przydał żeby to rozwinąć i powyjaśniać. Bardzo miło się oglądało, ale za ciężki intelektualnie serial dla przeciętnego amerykańskiego widza oni nie lubią się zastanawiać o co chodzi :).

ocenił(a) serial na 10
pereplut

Cholernie żałuję, że nie będzie kontynuacji, ale zakończenie mi się podobało. Bo teraz to my musimy się domyślać o co tam dokładnie chodziło, choć prawdy pewnie nigdy nie poznamy :) Szacun dla NBC za taki serial, szkoda ze amerykanska publicznosc tego nie kupiła. Chociaż ludzie w USA chyba coraz mniej oglądają TV, bo czytałem gdzieś, że taki Touch ma dużo mniejszą oglądalność niż zakładali i zamówili drugi sezon tylko dlatego, że serial dobrze sprzedaje się za granicą.

keloj

Jak będą robić castingi do nowego max payna filmu ja zagłosuje na niego na pewno :))

ocenił(a) serial na 8
secundus

o tym samym pomyslalem jak ogladalem;]

ocenił(a) serial na 8
keloj

Ja czytałem, że początek drugiego sezonu był napisany, tylko że dowiedzieli że będzie cancel. Słabe wyniki oglądalności to ewidentna wina stacji, która nie radzi sobie ze zrobieniem porządnej ramówki. Awake puszczali o godzinie 22 po całej serii głupawych, 30 minutowych komedyjek, które też widownię miały na poziomie 3 milionów. Chyba wiadomo że o 22 widownia nie wzrośnie. Zresztą podobne wałki już były -> The Playboy Club emitowany zeszłą jesienią.

pereplut

Dla mnie to wygląda tak, jakby twórcy dowiedzieli się zbyt późno, że nie będzie drugiego sezonu i na siłę chcieli wszystko ładnie zamknąć w pierwszym.
FATALNA końcówka dobrego serialu.
Słodko, ślicznie i wesoło.
Aż się słabo robi.

macius_4

Dokładnie.

ocenił(a) serial na 10
macius_4

Problem w tym, że twórca serialu przyznał, że zakończenie wcale nie zostało zmieniane pod presją wyników oglądalności i od początku taki był plan na zakończenie sezonu, ale jak się okazało, niestety i serialu.

FlashBack

Na fejsbuku pokazał się wpis że można przestudiować linie fabularną od samego początku jak to się wszystko toczyło gdyby ktoś chciał i czytał po angielsku to prosze:
http://www.nbc.com/awake/exclusives/timeline/

pereplut

Tak naprawdę nikt nie zna zakończenia sami twórcy pewnie sami nie wiedzą bo tak na prawdę każdy ma swoją wersje co jest fenomenalne :D

Ja mam trzy wersje.

Myśląc racjonalnie twierdziłbym że ma zaawansowaną chorobę psychiczną (być może schizofrenia) i większość była urojona, haczyk w tym że serial był właściwie pokazywany od początku z jego "point of view" więc nie dowiemy się która rzeczywistość jest właściwa bo później miał halucynacje w obu co bez choroby nie występuje. Ba nie dowiemy się nawet czy jakakolwiek wersja jest prawdziwa może sam wypadek był urojony :D

Myśląc pozytywnie pod 'happy end' pod koniec się obudził i okazało się że wszystko było snem, cała rodzina żyje z tym że nie wiemy czy sam wypadek jak i narkotyki i cała ta sprawa to sen czy miał proroczy sen i obudził się przed wypadkiem. Z tym że ta wersja mnie nie przekonuje, bo że niby co obudził się przed lustrem ? To nie ma sensu

Trzeciej nie będę opisywał bo sam jej nie rozumiem, ogólnie fajne zakończenie z milionem pytań na które nikt nie może odpowiedzieć, biorąc pod uwagę że w filmie wszystko jest możliwe ;D

pereplut

wg mnie 3 rzeczywistość też nie była prawdziwa choćby z tego względu, że nagle znalazł się w swojej sypialni stojąc tam, a nie obudził się w łóżku.

ocenił(a) serial na 10
pereplut

A pamiętacie, jak w którymś z początkowych odcinków Pani Kapitan rozmawiała z Kapitanem Kesselem, w którym się pytała, czy po prostu stwierdzała coś w stylu: "ale nie trzeba było mu zabijać całej rodziny". Chodziło o całą rodzinę, więc być może te 3 rzeczywistości, rzeczywistościami nie są, a jedynie snami. Prawdziwej rzeczywistości po prostu nam nie pokazano, żeby można było myśleć tak jak teraz :) Szczerze - nie przeczytałem wszystkich postów wyżej, ale jeśli powtórzyłem kogoś, to przepraszam.

Pomezaniac

Też mnie zastanowiło, to, ze całą rodzinę zabił. Zastnawiajace.

ocenił(a) serial na 6
genetyk1

Również to wyłapałem.

Biorąc ten fakt pod uwagę, najlepiej wpasowuje się tutaj właśnie teoria o tym, iż główny bohater po wypadku jest w śpiączce lub szpitalu psychiatrycznym, kreując sobie w głowie różne alternatywne rzeczywistości, w których jego rodzina żyje, a sam poprzez snucie teorii spiskowych przeciwko swojej osobie, nie chce przyznać się przed samym sobą, że to właśnie z jego winy zginęli w wypadku jego bliscy. Moim zdaniem, byłoby to idealne zakończenie. Tylko żeby to jeszcze "uwypuklili" na końcu i nakierowali na ten trop w jakiś sposób widza.

Dobrze łączy się z tym opisem również teoria "trzech rzeczywistości", aczkolwiek przez cały sezon śledzilibyśmy losy bohatera tylko po to, żeby na końcu dowiedzieć się, że wszystko co zobaczyliśmy jest tak naprawdę nieważne i nie ma większego sensu, bo to tylko wytwór umysłu Brittena. ? A twórcy nie uraczyli by nas żadnymi odpowiedziami na pytania "gdzie tak naprawdę znajduje się bohater ?", "w jakiej jest sytuacji ?", itd. ?
Jaki wtedy sens miałby serial ?

Jeśli zaś tym "prawdziwym" zakończeniem było to, że Britten tylko śnił o dwóch alternatywnych rzeczywistościach, a na końcu się budzi, byłoby to zakończenie psujące odbiór całego serialu. Zbyt przesłodzone, zbyt często obecne w filmach i serialach.

Co do całego serialu....

Moim zdaniem, o wiele lepiej sprawdziłby się jako miniseria.
Gdyby usunąć wszystkie zapychacze w postaci niektórych odcinków i zrobić np. 6 intensywnych epizodów w stylu ostatnich trzech obecnego sezonu + pierwsze opisane przeze mnie zakończenie - bez wahania wystawiłbym ocenę minimum 8.
A tak ? Mamy zaledwie poprawny serial, w niektórych momentach nudnawy w innych z kolei naiwny, przeplatający się z tymi dobrymi epizodami.

ocenił(a) serial na 8
Luke90

No dokładnie. Ja od początku zakładałem, że żadna z rzeczywistości nie jest prawdziwa, bo były tam momenty, kiedy dostrzegał rzeczy, których nie dostrzec nie mógł, ale liczyłem, że na końcu obudzi się w prawdziwym świecie bez rodziny, sam. I to by było mocne zakończenie.

Poza tym skłaniałbym się raczej w kierunku teorii o tym, że on od początku do końca jest w jakiejś śpiączce, no bo tak na dobrą sprawę to Britten się nawet nie obudził w ostatniej scenie, tylko wyszedł z pokoju psychiatry w zielonej rzeczywistości i wszedł płynnie w tę sprzed wypadku - to wyraźnie sugeruje, że te cukierkowe zakończenie, które nam podają na dłoni nie jest rzeczywiste. Równie prawdziwa mogłaby być ta pomarańczowa rzeczywistość - detektyw się "zawiesił" w więzieniu i kompletnie odleciał w swoich fantazjach.

Luke90

"Biorąc ten fakt pod uwagę, najlepiej wpasowuje się tutaj właśnie teoria o tym, iż główny bohater po wypadku jest w śpiączce lub szpitalu psychiatrycznym, kreując sobie w głowie różne alternatywne rzeczywistości, w których jego rodzina żyje, a sam poprzez snucie teorii spiskowych przeciwko swojej osobie, nie chce przyznać się przed samym sobą, że to właśnie z jego winy zginęli w wypadku jego bliscy. Moim zdaniem, byłoby to idealne zakończenie"

Na takie zakończenie właśnie czekałem a dostałem cwaniacką papkę do "niby" własnej interpretacji.

Pomezaniac

Nie wiem czy napisy były mylące ale to nie tak jak myślisz. Tu chodziło o próbę zabójstwa jego całej rodziny zamiast np. tylko
Michaela gdy ten jedzie do pracy, dlatego padło słowo rodzina. To dotyczyło tylko tej rzeczywistości w której żyje jego żona.

ocenił(a) serial na 9
pereplut

Ja stawiałam jeszcze na cos innego, - że te dwie rzeczywistości miały mu ułatwić odnalezienie mordercy rodziny i są snem, a na końcu Mike sie przebudzi i okaże się, że zarówno Hannah jak i Rex nie żyją.
Ja myslę, że Mike wykreował 3 rzeczywistośc i na to stawiam.
Gdyby była jakas informacja w radiu czy tv, czy to jest przed wypadkiem, czy po wypadku to wtedy bym się zastanawiała, czy sny Mike nie były jakąs przepowiednią.
Ale skoro nie było czegoś takiego, to stawiam na kreowanie trzeciej rzeczywistości. Wcześniej wykreował dwie, więc myslę, że trzecia nie była problemem, musiał tylko zejśc głęboko do swojej poświadomości i je połączyć.

UpTrinity

A on ma odwieźć Rexa na 9:00. Gdzie? moze to jest wskazówka, czy to było przed wypadkiem,po, czy wypadek się wydarzył itd. Jak myślicie?

ocenił(a) serial na 8
genetyk1

Też zwróciłam na to uwagę, licząc na jakąś wskazówkę. Jednak zauważ, że wypadek wydarzył się wieczorem, a nie wyglądali jakby szykowali się do całodziennej wyprawy...

Dzisiaj skończyłam oglądać serial, przeczytałam wszystkie powyższe posty i nadal jestem w kropce, bo zakończenie nijak mi nie pasuje. Zgadzam się z opiniami, że największą siłę rażenia miałby finał, w którym Michael budzi się w pustym domu, bez żony i bez syna.

użytkownik usunięty
UpTrinity

tutaj jest opisana wizja tworcow:
http://insidetv.ew.com/2012/05/26/awake-finale-kyle-killen-burning-questions/

No ale zostalo tak jak zostalo zakonczone, wiec interpretacja jest dosc dowolna, bo tworcy nie maja monopolu na "prawidlowa interpretacje".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones