absolutnie genialny , nie wiem czemu nie bylo dalszej kontynuacji . najlepszy serial o star . Rzymie
zachwycisz sie aktorstwem brytyjczyków! i pokochasz dwoch glownych bohaterow .
to jadę z serialem. szukałam czegoś bo się wszystko pokończyło co oglądałam - przerwy w sezonach-, a jeśli chodzi o brytyjczyków, polecam jak nie widziałeś:
http://www.filmweb.pl/serial/Broadchurch-2013-662945
przynajmniej sprobuj obejrzec , dla mnie to najlepszy film o star rzymi jaki powstal , lepszy nawet od Ja Klaudiusz .
ps tez b lubie fringe
pozdro z wrocka
Serial jest klimatyczny i jak wspomniał autor tematu, z seriali o starożytnym Rzymie lepszego tytułu nie znajdziesz (bo chyba konkurencja w postaci Spartacusa który jest bardziej serialem akcji niż przedstawieniem autentycznej historii się nie liczy.) Ale jest kilka budżetowych mankamentów - nie pokazano walki wojsk Juliusza Cezara z Pompejuszem tylko przesunięto akcje do przodu i napomknięto słownie ze wojska Cezara pokonały Pompejusza. Co prawda to rok 2005, a nawet teraz, w 2015 takie giganty jak Gra o Tron maja problemy z budżetem aby przedstawić efektowne starcia, więc można to wybaczyć.
Polecam, ale nie twierdzę ze to jest arcydzieło -lepszych seriali jest masa więc na niewiadomo jakie cuda się nie szykuj :P
jesli chodzi o serial historyczny to w/g mnie lepszego nie bylo , spartacus to przy rzymie gniot . prawda jest tak jak napisales , nie ukazano praktycznie zadnej waznej bitwy , poczatek bitwy z galami , zadnych scen miedzy cezarem a pompejuszem , czy bitwy miedzy oktawianem a antoniuszem i kleopatra.malutki kawaleczek bitwy z wojskami brutusa . A bylo by co ogladac! . serial i tak fantastyczny , a gra brytyjskich aktorow powala na kolana .
nie uzywam cpslk -wiec wybacz
pozdro z wrocka!
Walki i wojny są najdroższe w produkcji, a serial już przekroczył budżet, dlatego go skasowano przedwcześnie. Warto dodać, że sceny i całe fragmenty z serialu są ukazywane w muzeach rzymskich, jako tło do prezentacji multimedialnych. To o czymś świadczy. Mam tu na myśli chociażby Museo alle Terme poświęcone życiu w starożytności.
Arcydzieło w myśl zasady Bonum Rei Publicae Suprema Lex Esto;)
od czasu do czasu nadal sie mowi o 3 sezonie . z tymze nie bylo chyba wiele waznych wydarzen historycznych za zycia oktawiana . kleska w lesie teutoburskim i sama smierc cezariona! .moze dlatego nie nakrecono dalszych czesci. A moze po prostu durny narod amerykany zajadajacy sie hamburgerami przestali go ogladac , spadla ogladalnosc i zakonczyli serial . strasznie żałuje.
Po pierwsze - Amerykanie wcale nie są tacy durni, u nas w polsce o dziwo ułomnych ludzi jest prawie tyle samo ile tam, wystarczy wyjrzeć na ulicę i nie kierować się stereotypami ze tylko amerykanie są półinteligentni.
Podobnie z ludźmi mądrymi.
Po drugie - nie o oglądalność chodziło tylko o budżet, HBO uznało ze ta produkcja jest po prostu za droga i zdecydowali się anulować serial.
nie zrobili 3 sezonu bo praktycznie watek intrygii ktory byl kregoslupem serii zostal zakonczony.Niby to kogo Oktawian mialby miec za oponenta?
Opozycja w senacie praktycznie nie istniala, stre rody republikanskie w Hadesie(Brutus, Scypion, Katon i etc)
Dalej byla by juz tylko palacowa nuda...seks afery i dosc klaustrofobiczny obraz miedzy palacem a dzielnicami biedy.Jednak pomyslow na watek brak.Jedyne co to otwarte zakonczenie, co mozna bylo rozwinac: co z Worenusem(przezyje czy nie?) Wlasnie: zakladam nowy post- RZYM EPILOG, CZYLI DALSZE LOSY BOHATEROW.PISZCIE WASZE SCENARIUSZE
pisalem na innym forum to samo . nic praktycznie sie nie dzialo ,wyjatkiem byla smierc cezariona i kleska w lesie teutoburskim . co z pullem i worenusem (sa to postacie jak najbardziej historyczne ) ? pewnie nadal beda rzadzic w swoim klubie az do smierci.
Bananowiec, Pullo i Worenus istnieli naprawdę tylko nie w takiej formie w jakiej przedstawiono ich w serialu. Pisałem już o tym w jednym z wątków na tym forum. To byli dwaj centurioni jednego z legionów pod dowództwem Cezara. Miejsce poznania głównych bohaterów mniej więcej się zgadza (Galia), ale czas nie do końca. Pullo i Worenus stali się znani Cezarowi podczas oblężenia jednego z Galijskich miast (Cezar był oblężony). Oboje rywalizowali o rangę primipilusa (pierwszego centuriona pierwszej kohorty pierwszego manipułu) i obaj starali się popisać bohaterstwem. Organizowali wypady na wroga itp. Jeśli wierzyć pamiętnikom Cezara jeden drugiego uratował kiedy akurat otoczyli go wrogowie i od tego czasu stali się przyjaciółmi. Jak więc widzisz ich historia serialowa względem rzeczywistości jest żadna więc można było wątki kontynuować jeszcze długo.
Co to twierdzenia, że po objęciu pryncypatu przez Oktawiana nic się nie działo, jest to bzdura. Zaczęło się mnóstwo intryg wewnętrznych, ściganie zabójców Cezara, wyprawy w kierunku Bitynii czy Dalmacji. Dalsza pacyfikacja Galii. Próba podboju Germanii. Las Teutoburski to już raczej czasy Tyberiuszowe (jakieś 50 lat dalej względem serialu) więc nie ma sensu o tym wspominać. Oktawian przekazał już pełnomocnictwa dowódcom, a sam nie angażował się w wojaczkę. Las Teutoburski to już decyzja o przekazaniu władzy Tyberiuszowi.
Nie martwcie się, byłoby o czym robić serial ale w moim przekonaniu, po upchnięciu kilku lat (miały być jeszcze 3 sezony) w jeden drugi sezon i pominięciu kilku bardzo istotnych wątków kontynuacja nie miała miejsca. Ja chętnie zobaczyłbym jakiś inny, nowy serial o Rzymie.
Pozdrawiam.
Gwoli ścisłości, pryncypat, to późniejsze czasy. W filmie mamy koniec republiki i Zabójców Cezara ścigał Marek Antoniusz z niewielką pomocą Oktawiana, który był ciężko chory podczas bitwy pod Filippi. Wycięto wszystko, co miało miejsce pomiędzy spotkaniem z Kleopatrą i bitwa pod Akcjum. Antoniusz został potraktowany, jak zwykle po macoszemu, chociaż w tych czasach był władcą wschodniej i zasobniejszej części Imperium, które wydzierał mu Oktawian. He he, co do Oktawiana, ze 4 opisane próby zamachu, w tym organizowane przez najbliższą rodzinę, byłoby się czym zająć. Do tego i jeszcze owa klęska w Lesie Teutoborskim. ( 9 r ne), to jak najbardziej czasy Augusta (słynne: Warusie, oddaj mi moje legiony). Jednak to wszystko można w dużym skrócie obejrzeć w genialnym, jak na lata 70 serialu "Ja, Klaudiusz".
Wyraziłem się mało precyzyjnie. Odkąd Cezar rozbił opozycję i rozpoczął zmianę ustaw tak, by najważniejsze urzędy mogła skupiać jedna osoba, rozpoczął się okres wdrażania pryncypatu. Technicznie oczywiście masz rację - ten okres nazywany jest republiką, choć był to jej schyłek - czyli czas, w którym rozpoczęły się zmiany ustrojowe, z czego doskonale zdawali sobie sprawę rzymianie.
Dziedzic Cezara był już princepcsem z krwi i kości, choć także on dołożył od siebie kilka cegiełek - czyt. ustaw - tak, że już po Auguście nie było drogi odwrotu.
Temat lasu teutoburskiego został dosyć ciekawie przedstawiony w powieści historycznej pt. Limes.
Na dworze cesarskim było dość intryg, mordów, spisków itp. by móc zrobić kolejne sezony. Dobrze to pokazuje "Ja, Klaudiusz". Jednak przede wszystkim okres od śmierci Cezara do samobójstwa Antoniusza można było o wiele lepiej wykorzystać. Materiału jest dość na co najmniej 2-3 sezony, a zrobiono jeden.
Nie rozumiem czemu ludzie tak wychwalają ten serial. Pierwszy sezon przemęczyłem tylko ze względu Tytusa Pullo, drugi sezon był lepszy ale szału nie było. Wszyscy stawiają ten serial o kilka klas wyżej od "Spartakusa" a jest zupełnie na odwrót. Obejrzałem "Rzym" jeden dzień po "Spartakusie" i nadal jedyną rzeczą o której myślę jest genialny "Spartakus". Prawda historyczna to coś o co nie dbam w filmach, gdyby mi na tym zależało przeczytał bym książkę a nie marnował czas na serial. Dla mnie "Rzym" przy "Spartakusie" to zwykły gniot i kolejny dowód, że nie należy sugerować się komentarzami ale co kto lubi.
uciekaj na forum gry o tron, Rzym jest jednak dla tych, którzy cenia prawdę historyczne i mistrzostwo wykonania.
Nie. Po prostu wieje tu nudą i nic się nie dzieje. Nie oglądam seriali żeby się nudzić tylko obejrzeć coś ciekawego. Cycki niczego by tu nie zmieniły.
Są produkcje, w których się mało dzieje i ludzie to uwielbiają. Takim przykładem jest Rzym i jeśli dla ciebie Gra o Tron to jakaś całkiem inna wyższa liga to cóż, tylko współczuć :D
Oczywiście że gra o tron to wyższa liga ale nie będę pisał że ci współczuję z tego powodu bo nie rzucam takimi żałosnymi tekstami i w przeciwieństwie rozumiem że komuś może podobać się coś innego. Ja tylko napisałem że Rzym to dla mnie nuda i tyle więc wara od mojego zdania, jak ci się nie podoba to nie czytaj, proste.
Nie było, bo niestety okazał się za drogi. Z planowanych trzech kolejnych sezonów stworzono jeden (czyli drugi).
Warto, warto, ale szkoda że tylko dwa sezony. Chociaż przyznam, że aktorka która gra Kleopatrę nie przypadła mi do gustu.
Amanda Milius córka scenarzysty, Johna Miliusa:
"Ojciec napisał znacznie więcej sezonów. Kierownictwo HBO zmieniło się w połowie drogi (miejsce poprzedniego szefa zajęła lewaczka, która nienawidziła mojego ojca) i w trakcie drugiego sezonu odcięli go od produkcji.
Serial mógł być kręcony jeszcze przez dekadę. Tata miał wszystko gotowe. Coś wspaniałego. Dotarło to do mnie dopiero, jak dorosłam. Opowiadał mi o swoich pomysłach podczas przelewania ich na papier. Kolejne części skupiały się na pogańskich plemionach i różnych systemach wierzeń, które zyskiwały popularność gdzieś na rubieżach imperium. (...)"
Źródło: portal X: @AmandaMilius