PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=514696}

Starożytni kosmici

Ancient Aliens
7,4 3 080
ocen
7,4 10 1 3080
Starożytni kosmici
powrót do forum serialu Starożytni kosmici

Jakim cudem pogram telewizyjny, wydawałoby się "naukowy", bez wstydu i zażenowania emituje serial fabularyzowany pod tytułem Starożytni Kosmici - twierdząc, że to ma jakikolwiek związek z nauką? Tak, zdecydowanie ten program nie jest dokumentem! Nie ma tam prezentowanej żadnej rzetelnej wiedzy! W takim ujęciu nie może on być dokumentem bo nie jest o faktach i rzeczywistości. Cała wizja serialu i wszystkie wyjaśnienia w nim zawarte to zwykła pseudonauka, czyli twór, który ma tylko imitować naukę i nie ma z nią kompletnie nic wspólnego! Autorzy stosują słownictwo podobne do naukowego, wnioski są wyciągane bez krytyki źródeł, w trakcie interpretacji artefaktów i zabytków, które często są bardzo wątpliwe, nie stosują żadnej metodologii. Fakty są budowane wyłącznie wokół teorii, a co nie pasuje do teorii zostaje odrzucone! A teorią są kosmici - twórcy cywilizacji ludzkiej. Naprawdę ten serial jest hańbą dla archeologii i historii jako nauk.

Bardzo smuci mnie notoryczny wniosek, który pada w serialu: "jak nie wiadomo jak coś zostało zbudowane to użyto technologii kosmitów", nikt nawet nie zadaje sobie trudu, żeby spróbować wymyślić jakąś alternatywę, albo odtworzyć na podstawie pozostałości odkrytych dzięki archeologii jak coś mogło zostać wzniesione - tylko od razu: "nie wiemy?", bach! "Kosmici", to uniwersalna odpowiedź na każdy problem zawarty w tym dziele. Szkoda gadać, że w archeologii już od dawna znane są sposoby w jaki wiele z zabytków, budowli zostało wzniesionych, znane są metody konstrukcji i budowy - jednak, żeby je znać trzeba się mocno interesować archeologią, co zostaje wykorzystane przez twórców serialu świadomie! Łatwiej jest bowiem zaserwować wygodne kłamstwa i uproszczenia, którymi skutecznie zniechęca się widza do poszukiwań odpowiedzi na własną rękę. Dla przykładu dzięki procom archeologicznym i analizom inżynierów udało się odtworzyć prawdopodobny wygląd osady w Biskupinie na podstawie jedynie fundamentów budynków - dzięki zastosowaniu mechaniki, rozkładów siły, nośności materiałów i sposobach konstrukcji udało się pozyskać prawdopodobny wygląd chat! Nauka nie służy do tego, żeby miast wyjaśniać zjawiska mówić, że sprawcą jest jakaś wyższa tajemnicza siła - tutaj kosmici, bohater serialu.

Kolejna z rzeczy, która mnie smuci to bohaterowie tego dokumentu. Jak się okazuje najczęściej są nimi "samozwańczy naukowcy" bądź "eksperci", "szaleni autsajderzy". Ciężko ich właściwie nazwać. Przykładem niech będzie znany Erich von Däniken, który z wykształcenia był ... tylko pracownikiem hotelu... posiadający szemraną przeszłość i problemy z prawem. Znany z plagiatów prac innych autorów, preparator dowodów swoich teorii.

Jeżeli chcesz obejrzeć ten serial to proszę potraktuj go jako żart, "komedię", "prank", coś co oglądasz, żeby zapomnieć o bożym świecie, problemach etc. Ale proszę nie wiąż tego z nauką bo tam nie ma nauki. Jeżeli serial obudzi w Tobie ciekawość - to super! Zweryfikuj wszystko śledząc sprawdzone źródła. Pokierują się rozsądkiem i szukaj odpowiedzi bo ten serial wprowadzi Cię tylko w błąd. Niestety, ten "tasiemiec" jest przerażająco mocno sugestywny i skutecznie próbuje wyprzeć zdrowy rozsądek widzów. I to mówię ja - archeolog z wykształcenia.

ocenił(a) serial na 2
systemfail

W pełni ze wszystkim się zgadzam. Dziwne, że przez 6 miesięcy nikt nie odpowiedział na ten temat. Zaledwie 3 łapki w górę, a ocena tego serialu jest tak wysoka. Wiele rzeczy z kilku odcinków, które obejrzałem zostało naukowo i archeologicznie wyjaśnionych, jednak serial przekłamuje i manipuluje przedstawianymi faktami i przedmiotami.

ocenił(a) serial na 1
Alex_Tyler

Oczywiście, że serial przekłamuje i manipuluje faktami bo taki jest jego cel. Już sama teza o istnieniu kosmitów w dalekich pradziejach jest nawet jak na tezę naukową kompletnie źle postawiona. Przypomina to rozmowę z ciężkimi fanatykami sekty, wszystko ma bowiem świadczyć o kosmitach nawet brak dowodu na poparcie tezy jest wykorzystywany jako nieprzypadkowy i oczywisty. Najśmieszniejsze są te wstawki typy: "archeolodzy tego nigdy nie zbadali", "nikt nie wie do czego to służy", tymczasem wyczerpujące wyjaśnienia znajdują się w książkach z badań archeologicznych, które już dawno temu powstały. Niewiedza widza jest wykorzystywana przeciwko niemu - bo "autorytety" serialu w formie hydraulika, hotelarza przekonują, że wiedzą lepiej niż doświadczenia pokoleń badaczy i naukowców, którzy poświęcili bardzo często swoje życie na badania tych miejsc - więc co innego ma sobie pomyśleć ten widz? Tak naprawdę nie ma tajemnic, które autorzy chcą widzieć. Mistyfikacja, przeczenie powszechnie znanym faktom historycznym, zero krytyki źródeł, zero krytycznego myślenia to są cechy tej produkcji. W nauce funkcjonuje określenie na takie koszmarki: pseudonauka.

ocenił(a) serial na 2
systemfail

Idealnie podsumowałeś. Przy wspomnianych wstawkach "archeolodzy tego nigdy nie zbadali", "nikt nie wie do czego to służy" łapię się za głowę i mówię w myślach "jak nie? przecież to już dawno uzasadnione bądź wyjaśnione". No i właśnie te ich reklamowane "autorytety". To żadni profesorzy, a jacyś publicyści czy ludzie z ulicy uważający się za ekspertów. Wiele z ich tez z łatwością można obalić po przeczytaniu ciekawych prac naukowych, czy nawet posłuchania prawdziwych ekspertów. W tym pseudonaukowym serialu wspominali raz o mechanizmie z Antykithiry tzw. greckim komputerze, że "eksperci uważają iż zbudowanie tego jest równoznaczne ze skonstruowaniem samolotu odrzutowego w czasach starożytnych". Za głowę się łapałem. Prawda jest taka, że ten serial jest zrobiony dla kasy i robienia sieczki ludziom z głowy. Podejrzewam, że ci "eksperci" z serialu dzielą się na kilka grup: 1) takich, którzy dla zarobku mówią bzdury, 2) ludzi, którzy świadomie chcą wprowadzić innych w błąd i czerpać z tego frajdę, 3) nawiedzonych, który rzeczywiście w to wierzą. Przy czym uważam, że 3. grupa jest mniejsza.

ocenił(a) serial na 1
Alex_Tyler

Dokładnie tak to wygląda jak piszesz! Z jednej strony, muszę przyznać, że winę ponoszą uniwersytety bo działy promocji niedostatecznie promują wiedzę na tematy naukowe. Przecież o majach co roku są bronione prace na uniwersytecie Wrocławskim, Jagielońskim. Dlaczego ta wiedza nie jest popularyzowana? Przecież to pieniądze publiczne idą na fundusze na szkolnictwo wyższe. Uniwersytety już nie spełniają swojej misji oświatowej... ale nawet szkoły, które powinny mieć to w programie nauczania. Nie ma się co dziwić potem, że ludzie są ograniczeni i wierzą we wszystko co zobaczą na ekranie

ocenił(a) serial na 7
systemfail

Więc lepiej szybciej pojmijcie, że to ja muszę edukować dzieci i młodzież.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 7
systemfail

Pseudonaukę masz w gaciach .

ocenił(a) serial na 7
Alex_Tyler

A ja ci mówię im szybciej pojmiesz, że naukowym faktem jest, że duchy, kryptydy, paranormalia są faktem i istnieją naprawdę a lajki dostałeś od idiotów tym lepiej dla ciebie.

ocenił(a) serial na 1
systemfail

teraz ten syf pierze ludziom mózgi na Focus TV. A potem społeczeństwo się dziwi skąd tyle debili, płaskoziemców, spiskowców i antyszczepionkowców. Całe Focus TV powinno zostać zdelegalizowane

ocenił(a) serial na 1
Ush

Ciekawe dlaczego to ma kategorię produkcji jako popularnonaukowe ... kiedy to jest rozrywka/ science fiction. Społeczeństwo się dziwi ... ale tylko to świadome i wykształcone. Fakt coś powinno zostać zrobione

ocenił(a) serial na 7
systemfail

Świadomy i wykształcony w pełni to ja jestem nie ty. I tak to jest nauka i dokumentalne tak jak programy o duchach. Tyle w naukowym temacie

ocenił(a) serial na 7
Ush

A ja ci mówię im szybciej pojmiesz, że naukowym faktem jest, że duchy, kryptydy, paranormalia są faktem i istnieją naprawdę a lajki dostałeś od idiotów tym lepiej dla ciebie.

systemfail

Zacząłem oglądać ten "serial" i póki co nie mam jeszcze wyrobionego zdania.
Przyznam, że sporo rzeczy jest przedstawionych w sposób bardzo przekonujący.
Mógłbyś napisać, co dokładnie zostało przekłamane, przeinaczone, czy które wyjaśnienia, np co do sposobów budowy struktur megalitycznych są niezgodne z punktu widzenia opracowań archeologów i innych naukowców?

Bebokk

Ogladam juz ten serial od paru lat. Jest ciekawy, fajnie sie go oglada, nawet dla samych miejsc które są pokazywane. Naprawde ogrom konstrukcji, które stawiali starożytni jest fascynujący. Wielkie rzeźby, posągi wyrzeźbione z bazaltu czy granitu. O to chodzi w tym serialu, bo koncepcje twórców tego serialu czasem są grubo przesadzone i widac że ponosi ich fantazja. Są rzeczy, budowle wzniesione z taka precyzją, że nawet w naszych czasach uczeni nie są w racjonalny sposób wytłumaczyć jak to zostało zrobione. Jeżeli doszukujesz się czystych faktów w tym serialu dokumentalnym i oceniłes go na 1, to go nie oglądaj, bo jest przekłamany. Wiadomości też nie oglądaj, bo tam kłamią najwięcej. Sąsiada też nie słuchaj, bo skad wiesz ze to oczym Ci opowiada to nie jest ściema? W każdej informacji, serialu dokumentalnym jest ziarenko prawdy i oto w tym chodzi, żeby mieć jakies własne zdanie na ten temat, a nie łykać wszystko jak leci. Serial jest ciekawy, ale faktów naukowych i dowodów faktycznie jest niewiele, dlatego należy go traktować z przymróżeniem oka, mimo to lubie go sobie obejrzeć pod wieczór. Jedno co mozna o nim powiedziec to, że potrafi pobudzić wyobraźnię i ludzką fantazje. Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 1
Satrabb

Dokładnie, idealnie to napisałeś - pobudzić ludzką wyobraźnię i fantazję. Ponieważ tylko tym jest ten serial: fantazją. W nim nawet nie są stawiane żadne tezy, to są hipotezy. Szyte grubymi nićmi. Brak w tym jakiegokolwiek logicznego rozumowania, po prostu nic się nie trzyma kupy. Zero krytycznego myślenia, każda najmniejsza przesłanka i legenda jest traktowana jako źródło wiedzy.
Ten serial można oglądać ot tak, do kotleta lub dla śmiechu, ale nic korzystnego z niego nie wynika. Z pewnością nie jest źródłem rzetelnej wiedzy - jest zaprzeczeniem tego. Moim zdaniem powinni to zdjąć z telewizji, ponieważ padając na podatny grunt może wywołać ogromne szkody wśród naiwnych ludzi, którzy potem będą powielać te bzdury, ale cóż... wolność słowa. Szkodliwa papka i pranie mózgu, unikać.

systemfail

Pardon, mój powyższy komentarz byl do autora tematu postu. Jeszcze jedno, dystanssss do siebie, świata i informacji.

ocenił(a) serial na 7
systemfail

A ja ci mówię im szybciej pojmiesz, że naukowym faktem jest, że duchy, kryptydy, paranormalia są faktem i istnieją naprawdę a lajki dostałeś od idiotów tym lepiej dla ciebie.

użytkownik usunięty
systemfail

Nikt nie chce nikogo edukować , to jest sprzedaż produktu na który jest zapotrzebowanie . Nawet najbardziej bzdurne teorie znajdują wielbicieli . Głównym celem rządzących jest indoktrynacja poprzez propagandę , nie edukacja . Celem korporacji , zbrojeniowych , motoryzacyjnych , żywieniowych , medialnych itp . jest sprzedaż swoich produktów . Stopień zakłamania na świecie przybrał już ogrom Everestu , liczy się tylko zysk i kontrola . Powtarzane w kółko kłamstwa stają się prawdą . Szkoda zaśmiecać sobie umysł takim treściami jak ten program . Jest dokument obalający te nonsensy z tego programu .

systemfail

Ocena 7,5 i już mnie nie dziwi wiara ludzi w płaska ziemię. Chyba czas na naszą zagładę.

ocenił(a) serial na 7
michalnachi

Duchy istnieją.

AlexRener

A co ma wiara w życie po śmierci do płaskiej ziemi.

ocenił(a) serial na 7
AlexRener

A zdajesz sobie, że to pseudonaukowego gówno serwuje same głupoty, manipulacje i kłamstwa.? Żaden z ekspertow nie ma nawet kompetencji z zakresu historii czy archeologii. Hotelarze, prezenterzy, szarlatani i pisarze fantastyki. Prawdziwe autorytety xD tak więc skoro ludzie pochwalają ten pseudonaukowy bełkot i uważajs go za coś madrego o dobrego, to już mnie kompletnie nie dziwi fakt, że co niektórzy wierzą, że nasza ziemia jest nalesnikiem. Słuchajac te wszystkie fanaberie wyssane z palca powinni wierzyć, że jest nocnikiem, bo nasrali na całą zdobyta przez ludzkość WIEDZE.

ocenił(a) serial na 7
michalnachi

Oceniłem za rozrywkę wysoko - nie za wiedzę. Wiem, że to wyssane z palca tezy są tam stawiane. Doskonale wie. Jak ktoś mocno wierzy- trudno. Wielu też nie ma zamiaru się szczepić i nic nie zrobimy. Do siego roku.

systemfail

Oczywiście, że nie ma nic wspólnego z nauką. To kanał historyczny.

NieMamSwojegoZdania

A od kiedy historia to nie nauka. Ja sam serial lubię oglądać ale traktuję go z przymrużeniem oka. No jeżeli ci "teoretycy starożytnych kosmitów" mają takie "autorytety" jak Daniken, publicyści, dziennikarze itp. to aż dziw bierze, że ludzie się na to nabierają.

tomtop

Ja na przykład uwielbiam historie Tolkiena, i można rozważać je z perspektyw i z zastosowaniem metod naukowych różnych nauk, co nie znaczy, że są nauką, co jednocześnie nie odejmuje im ich historyczności, we wszelakim rozumieniu tego pojęcia :D Innym jeszcze jest, zabawne moim zdaniem pytanie, o to - co jest nauką i kto o tym stanowi? (naukowiec?) - oraz na jakiej podstawie, bo jakkolwiek to rozważać, za każdym razem zakrawa o paradoks, chyba że zgłębić kto był pierwszym naukowcem :D

NieMamSwojegoZdania

Ja również. Wychowałem się na Tolkienie ale jest pewna różnica; nikt nawet sam autor nigdy nikomu nie próbował wmawiać prawdziwości stworzonego przez niego świata. Myślę, że odpowiedź na Twoje pytanie jest proste; coś co uczy czegoś, zwłaszcza czegoś pożytecznego, samo w sobie jest nauką, nikt nie musi o tym stanowić. A czego uczą choćby "Starożytni Kosmici"? Chyba tylko tego, żeby nie łykać wszystkiego co pokazują w tv ale to za mało na status nauki.

tomtop

No nie łykanie wszystkiego zdaje się jest pożyteczną umiejętnością. Zdaje mi że się spełnia twoją definicję kiedy to czytam :D
Ej, a chodź może rozwiniemy różne definicje nauki, co?
Zacznę - 1. Nauka - proces pozyskiwania wiedzy i umiejętności poprzez doświadczanie i obserwacje.
2. Nauka - dziedzina wiedzy pozyskanej w sposób naukowy - naukowy czyli z zastosowaniem metod naukowych - naukowych czyli uznanych za takie przez naukowców - naukowców czyli ludzi pozyskujących wiedzę w sposób naukowy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones