PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=479538}

Synowie Anarchii

Sons of Anarchy
8,1 58 476
ocen
8,1 10 1 58476
7,2 6
ocen krytyków
Synowie Anarchii
powrót do forum serialu Synowie Anarchii

Czytając opinie na temat ostatniego odcinka serialu zdziwiłem się, że tyle osób chciało tak dobitnie doszukiwać się realizmu w finale serialu, który od początku wcale nie był jakoś niesamowicie na realizm nastawiony.

Finał w dodatku przepełniony symboliką, której najwyraźniej niektórzy nie zauważyli, i o tym głównie chciałbym napisać.

Wino, chleb, kruki, rozłożone ręce, sam pościg, wszystko to łączy się w genialną symbolikę, która po przemyśleniu naprawdę robi swoje. Bardzo mi się podobało to rozwiązanie, na początku nie byłem zadowolony, że Mr. Mayhem nie dopadł Jaxa z rąk innego członka klubu ale koniec końców wszystko wydaje się jasne i bardzo przemyślane. Jax nie chciał być manipulantem takim, jakim była jego matka i tym samym nie chciał zmusić ukochanych do tego, by go zabili i odcisnęli na sobie piętno morderstwa ukochanego brata . ale wiedział, że głosowanie musi się odbyć i wiedział również, że koniec jest nieunikniony. Jasne, mógł uciekać, pozostawić to wszystko za sobą, ale miał żyć ze świadomością, że zginęli przez niego wszyscy jego najbliżsi, a żyjących musiał opuścić i już nigdy ich nie zobaczy? ze świadomością, że zabił własną matkę i koniec końców stał się tym kim nigdy nie chciał się stać. Jax wszystko poukładał w swojej głowie, zrobił to co uważał za słuszne, pożegnał się ze wszystkimi, porozmawiał na koniec z ojcem tłumacząc mu niejako swoje wybory, a następnie zrobił to co jego ojciec, do tego w akompaniamencie policyjnego pościgu, który miał wydźwięk czysto symboliczny, Jax całe życie uciekał przed prawem ale starał się być dobrym człowiekiem, myślał, że jak już zginie z łap jakiegoś bandziora, a tymczasem zabił go zwykły, w dodatku dobry człowiek. Dodatkowo poza, w jakiej Jax wjeżdża w tira nie pozostawia wątpliwości, że Sutter napakował zakończenie symboliką, w dużej mierze sakralną, gdzie w tym wypadku Jackson ukazany został jako ten, który oddał swoje życie by odkupić winy klubu, które jakby nie patrzeć zapoczątkowane zostały przez jego matkę, a później samego presidenta. Nie wspominając już o genialnej kończącej scenie z chlebem i dopływającą do niego krwią (winem) oraz dwoma krukami, które to symbolizowały J.T. i Jaxa - ojca i syna, którzy wreszcie się spotkali.

Strasznie spodobało mi się również pojawienie się w finale prawdziwego Reapera! bo myślę, że Sutter nie pozostawił wątpliwości, że bezdomny 'duch' kobiety, która zginęła w wypadku J.T. to sam Reaper, który w jakże piękny i symboliczny sposób do tego w towarzystwie chleba i wina pojawił się w finale, wypowiedział bardzo ważne 'it's time' i dał Jaxowi płachtę, dzięki której i on przez chwilę stał się ucieleśnieniem Reapera i wykonał jego robotę pozbywając się 'tych złych'.

A reszta odcinka, pomijając fantastyczną symbolikę oczywiście również na plus, wszystkie wątki świetnie podomykane, Taddarius dołączył do SAMCRO jako pierwszy czarny brat pod szyldem kosiarza, Chibbs został presidentem, a Tig vice i wdodatku jest z Venus :D, do tego wszelkie zagrożenia zostały wyeliminowane lub zostaną zrzucone na Tellera więc klub powinien mieć się dobrze. Jax wykonał swoją misję bezbłędnie. Mano aka Nero z pewnością swoją misję również wykona należycie, mimo bólu po stracenia Gemmy rozumiał, że takie a nie inne prawa i zwyczaje panują w SoA, sam należał do Byz-lads więc na pewno zdawał sobie sprawę, że to nie mogło potoczyć się inaczej, choć mimo wszystko miał nadzieję na happy end u boku swojej ukochanej.
Bardzo podobało mi się również, że Jax rozliczył się z faktów z panią prokurator, mimo wszystkich tych raptownych i agresywnych zagrywek był dobrym człowiekiem i chciał, żeby kobieta, która starała się pomóc jego żonie poznała całą prawdę.

Dla mnie świetne zakończenie mistrzowskiego serialu.

Bardzo będzie mi brakowało SAMCRO.

ocenił(a) serial na 7
prowned

Symbolika niezaprzeczalna, ale ogólnie zakończenie przypomina tani żart.

ocenił(a) serial na 10
prowned

Często jest w ten sposób, że naprawdę świetny serial ma tak denne zakończenie, że szkoda gadać. Byłam bardzo ciekawa jak to będzie rozwiązane w tym przypadku i... to chyba najlepiej zakończony serial ever!! A Twój komentarz, @prowned, jest wisienką na torcie. Jedyne czego żałuję, to że trafiłam na ten serial dopiero teraz.

ocenił(a) serial na 10
Daukra

dziękuję bardzo za taką miłą opinię ;)

ocenił(a) serial na 10
prowned

Właśnie zakończyłam oglądanie tego świentego serialu! Jest po prostu mega! Czytając wcześniej opis serialu nie spodziewałam się czegoś takiego. Ciągle zwlekałam z jego obejrzeniem, nie byłam przekonana, a teraz jest mi tak smutno że to już koniec.
Serial ma pare niedociągnięć ale jak dla mnie nadrabia to całą resztą. Wspaniały!

prowned

Ostatni sezon, odcinek i zakończenie tak nie pasuje do klimatu pozostałej części serialu, że proponuję puścić ostatnie 20 minut serialu z wyciszonym dźwiękiem i podkładem z Benny Hilla:) Wtedy łapie trochę sensu!
Pozdrawiam!

ocenił(a) serial na 7
prowned

Tak przy okazji sprostowanie powszechnego błędu tłumaczy. A reaper, to rzeczywiście żniwiarz, kosiarz, ale The Reaper, to Kostucha, Śmiertka. jeden tłumacz powtarza za drugim. Podobnie się stało ze zwrotem turn up, który jakiś nieudolny tłumacz przetłumaczył jako kręcić, że coś kogoś kręci, i teraz cała Polska snobów powtarza...

ocenił(a) serial na 7
prowned

Zakończenie było dobre choć brakowało mi trochę "10 lub 15 lat później" by dowiedzieć się jaką drogę obrali synowie Jaxa, czy klub istniał dlaej itp

prowned

nie wiem co takiego swietnego w tym zakonczeniu skoro z glownych postaci w trakcie tego rozciagnietego do granic absurdu serrialu zrobili zwyklych lunatykow i hipokrytow, ktorzy wielokrotnie sami sobie zaprzeczali w tym co mowia i robia. im dalej w las tym slabiej to wygladalo niestety no ale jakos trzeba bylo utrzymac widza przy ekranie tandeta.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones