The Expanse (2015-2022)
The Expanse: Sezon 3 The Expanse Sezon 3, Odcinek 1
Odcinek The Expanse (2015-2022)

Uciekaj albo walcz

Fight or Flight 43m
7,9 414
ocen
7,9 10 1 414
The Expanse
powrót do forum s3e1

S03E01

ocenił(a) serial na 9

Wracam z omówieniami odcinków :)

S03E01 jak dla mnie strasznie słaby. Nie dzieje się kompletnie nic, co popchnęłoby fabułę naprzód.
Sceny na statku Mao są znacznie rozbudowane w stosunku do książki. W książce załoga po prostu się poddała, ponieważ nikt nie miał broni zdolnej przebić pancerz kombinezonu Bobbie. W serialu sceny na statku Mao to prawie połowa odcinka. Kolejne przeciwności piętrzą się przed bohaterami, ale są natychmiast rozwiązywane i nie ma w tym ani grama emocji.
Rozmowy między Fredem Johnsonem a Drummer nie wnoszą nic. Nie wiem po co ich wsadzili do tego odcinka.
Motyw konfliktu Ziemia - Mars. Od drugiego sezonu kompletnie nie rozumiem motywów obu stron. Denerwuje mnie postać sekretarza generalnego ONZ, który nie ma własnego zdania i tylko słucha podszeptów Errinwrighta albo Avasarali - w zależności od tego, które z nich akurat jest w pobliżu. Nawet nie pamiętam, jak on ma na imię.
Holden - jako jedyny mnie nie zawiódł. W każdym odcinku niezawodnie pokazuje swoją bucerę - zmienia kurs Rocinante tylko po to, żeby się odegrać na Naomi.
Dziwne cięcie na końcu odcinka: zaraz będzie 6g, "zdejmij kolczyki bo ci głowę urwie", "brejs for impakt", po czym widać, że nikomu nic się nie stało i nagle napisy. Jeśli to miał być cliffhanger, to im nie wyszedł.
Patrzyłem w necie na tytuły odcinków. Dopiero ósmy odcinek nosi tytuł "The Investigator" - czyżby dopiero w nim miał się pojawić wiadomo kto?

Ajcek

6G jest do wytrzymania. Zenon Jankowski, nasz pilot astronauta był poddawany przeciążeniu 12 G. Nie rozumiem jednego. Kombinezon - pancerz wszechstronnie wspomagał. Jedyne wytłumaczenie to, że nie można było się w nim zmieścić w fotelu, który i tak był przystosowany do dużych przeciążeń.

ocenił(a) serial na 9
horus1955

No ale Avasarala ma 70 lat :)

W książce, o ile dobrze pamiętam, dwa tomy później Bobbie nie może zdjąć pancerza, więc wyrywa fotel i jakoś zapiera się w miejscu zaczepami magnetycznymi.

Ajcek

Pamiętajmy, że ta historia dzieje się setki lat po nas, a więc i zabezpieczenia są lepsze. Widać było, że fotele były umieszczone w osi kapsuły. Musiało to mieć znaczenie dla bezpieczeństwa pasażera. Nie wnikam co zastosowano, bo to SF. Tak samo dobrze mogła to być jakaś ujemna grawitacja równoważąca (taki mój pomysł). W każdym razie człowiek miał przeżyć, bez względu na wiek. Podróżowali wtedy wszyscy.

ocenił(a) serial na 9
horus1955

Zarówno serial, jak i książka szczycą się tym, że są oparte na obecnym stanie wiedzy o fizyce, więc żadna ujemna grawitacja tam nie może występować. Fotele umieszczono "w powietrzu" w osi kapsuły pewnie dlatego, żeby amortyzować gwałtowne boczne przyspieszenia.

Oczywiście "prawdziwość" fizyki dotyczy tylko ludzi. Protomolekuła nagina wszelkie prawa fizyki np. przyspieszając bez bezwładności i robiąc różne inne rzeczy, których tu nie wymienię, bo to byłby spojler.

"Człowiek miał przeżyć, bez względu na wiek" - w lotach pasażerskich być może tak, ale Razorback to statek wyścigowy. W świecie "Expanse" statki wojskowe mogą w awaryjnych sytuacjach generować takie przyspieszenia, że część załogi umiera. Przypuszczam, że statki wyścigowe mają jeszcze lepsze możliwości i mogą nimi latać tylko odpowiednio wytrenowani piloci.

Ajcek

Nie upieram się przy ujemnej grawitacji. Mógłby to być również mechanizm ze zderzaka Łągiewki. To miał być tylko przykład na to, że zabezpieczenia musiały być na wysokim poziomie. I nie mogę się zgodzić z tą śmiercią części załogi. Dlaczego nie całej? Nie sądzę aby nie było na statkach wojskowych zabezpieczeń dla całej załogi w sytuacjach krytycznych. Kto chciałby wtedy latać wiedząc, że może umrzeć bo dla niego nie starczyło czegoś tam... w razie czego. A obecny stan wiedzy o fizyce dla ludzi i protomolekuła w jednym miejscu? Toż to czyste sF (specjalnie mała i duża litera). A tak naprawdę to mnie to mało obchodzi. Nie staram się rozkładać żadnego filmu na części pierwsze, bo to odbiera przyjemność oglądania, a ten serial oglądam z wielką przyjemnością. Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
horus1955

Zderzak Łągiewki to pseudonauka. Tzn. działa, ale nie tak jak wyobraża to sobie jego twórca.
Dlaczego nie śmierć całej załogi? Bo każdy ma inną wytrzymałość, wiek, niektórzy są ranni, itp.
Zabezpieczenia dla załogi - nie ma czegoś takiego jak zabezpieczenie przed bezwładnością. Jak wspomniałem, serial opiera się na prawdziwej fizyce.
Kto chciałby latać, wiedząc, że może umrzeć - Marsjanie bez wahania wysadzają swoje statki w powietrze, kiedy grozi im abordaż. Właściwie to nie wiem czy stawiasz pod wątpliwość koncepcje zawarte w książce czy moje argumenty - w książce i w serialu są dziesiątki fragmentów mówiących o tym, jak ludzie umierają od przeciążeń, w sposób zamierzony lub nie. :)
Dlaczego dla ludzi jest "zwykła" fizyka, a dla protomolekuły nie - bo promolekuła nie jest bohaterem, tylko rekwizytem. Świętym Graalem, o który walczy ludzkość. Bohaterowie są twardo osadzeni w świecie przyrody, a dążą do czegoś nadprzyrodzonego, co jest nieuchwytne i niezrozumiałe. Trzon fabuły, czyli konflkt między trzema stronnictwami, jest przedstawiony realistycznie i dlatego "Ekspansja" to bardziej science niż fiction.

Ajcek

Jak powiedziałem nie chcę już tego rozważać. Wolę oglądać tak jak lubię i z własnymi poglądami. Nie chcę się z Tobą spierać. Przykład "Zabezpieczenia dla załogi - nie ma czegoś takiego jak zabezpieczenie przed bezwładnością. Jak wspomniałem, serial opiera się na prawdziwej fizyce." Skąd ta pewność? Bo tak było w wywiadach z twórcami? Mniejsza o to. Było miło podyskutować. Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
horus1955

Skąd pewność, że serial opiera się na prawdziwej fizyce? Bo studiowałem na wydziale fizyki przez 5 lat i miałem fizykę przez całe studia na każdym semestrze. Ekspertem nie jestem, ale wiem co jest możliwe, a co nie. :)

Ajcek

Książki nie czytałem. Ale mam pytanie. Czy w serialu podane jest jakiego napędu używają statki? I jakie maja osiągi prędkości? Pewnie przegapiłem, a nie chcę już wracać do poprzednich odcinków. A może coś jest o tym w książce?

ocenił(a) serial na 9
horus1955

Statki w "Expanse" używają silników rakietowych, tak jak dzisiaj. Różnica polega w wydajności. Dzisiaj statki kosmiczne głównie dryfują, a silników używają wyłącznie do manewrowania i nabrania prędkości. W "Expanse" większość statków wyposażona jest w silnik Epsteina - to jest wymyślony przez autorów napęd, który zużywa bardzo mało paliwa, dzięki czemu statki mogą cały czas lecieć z włączonym silnikiem. Przez połowę drogi przyspieszają, potem obracają się i przez drugą połowę drogi zwalniają, żeby nie przelecieć obok celu. W serialu dosyć ostentacyjnie są pokazywane statki dolatujące do celu podróży silnikami do przodu.
Jeśli statek cały czas utrzymuje przyspieszenie 1G, to mamy w nim udawaną grawitację działającą wzdłuż osi statku. Dlatego wszystkie większe statki w "Expanse" mają windy.
Co do osiągów prędkości - w kosmosie nie ma oporów powietrza, więc nie istnieje coś takiego jak maksymalna prędkość. Statek wyścigowy i wielki statek górniczy z ładunkiem mogą poruszać się z taką samą prędkością. Różnica polega na osiąganych przyspieszeniach - statek wyścigowy dużo szybciej osiągnie zakładaną prędkość. Oczywiście nic nie może się poruszać szybciej od światła.

Ajcek

Dzięki za wyjaśnienie

ocenił(a) serial na 10
horus1955

w ksiazce kombinezowy byly wielkie a tylko ze wzgledow finansowych w serialu zrobili z tego cos wielkosci kurtki puchowej

Ajcek

spoilerujesz to zaznaczaj

h4r

Przesadzasz. Słowa "Wracam z omówieniami odcinków :)" są jednoznaczne ze spojlerem. Wystarczyło nie czytać dalej.

użytkownik usunięty
Ajcek

Nie sądzę, by Holden podjął decyzję na końcu w celu odegrania się na Naomi. Odebrałem to, że chciał zrobić przynajmniej jedną autentyczną, uczciwą rzecz, którą faktycznie mógł zrobić w zaistniałej sytuacji. Tak jak powiedział - wszyscy mają już nową broń i ona go nie interesuje (jest już za późno, by mógł/mogli cokolwiek zrobić). Naomi chciała praktycznie uciec i się ukryć. Holden chciał czegoś więcej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones