Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (2022)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy: Sezon 1 Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy Sezon 1, Odcinek 5

Rozstania

Partings 1h 12m
5,2 2 069
ocen
5,2 10 1 2069
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy
powrót do forum s1e5

Plusy:
1. Można było się przyjrzeć Lindonowi. Podoba mi się, podobnie jak Khazad-dum.
2. Mary Sue Galadriela wciąż naburmuszona, ale mniej odszczekuje. Przeprosiła nawet. Prawdopodobnie odpowiada za to kontakt z najwyżej rozwiniętą ludzką kulturą uniwersum.
3. Dość klimatyczna scena wędrówki ze śpiewem. Dotąd jedyny pozytyw dotyczący hobbitów.

Minusy:
4. Już wiadomo, że żadne z dwóch zakończeń poprzedniego odcinka nie było rzeczywiste. Oby większość scen z tego serialu się taka okazała.
5. Scena trenowania żołnierzy przez Mary Sue jest chyba bardziej żenująca niż jej jazda na koniu.
6. Dialogi to czysty mithrill, np.: - Dlaczego wciąż walczysz? - Bo nie potrafię przestać.

Absurdy:
7. Trzeba napromieniować w ciągu roku elfów mithrillem, bo zemrą. Wiemy to na podstawie choroby drzewa.
8. Numenor od początku nie wyglądał mi na zdolny do wystawienia pierwszej armii drugiej ery, ale ta wyprawa przeciw Sauronowi to już totalny odjazd. Fanfary podbijają wypłynięcie... trzech statków (miało być pięć, ale sabotaż), po kilkudziesięciu w załodze. Na pewno całe Śródziemie trzęsie portkami. Gdzie w ogóle jest w tym serialu skala z prologu Drużyny Pierścienia?
9. Nadal dziwi też kultura najwyższych wśród ludzi – to banda rzemieślników w cechach, których awansuje się po ranieniu elfa a w ramach przeprosin/w zamian za przyjęcie na statek negocjuje się uderzenia w brzuch. Na ogarnięcie wśród elity elit wskazuje też scena na statku - oddaj lampiona!

Odcinek trzyma poziom, czyli 3/10

Omówienia poprzednich epizodów (spoilery):
- odc. 1: https://www.filmweb.pl/serial/Władca+Pierścieni%3A+Pierścienie+Władzy-2022-83508 2/episode/1/1/discussion/Odc.+1+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy,3315948

- odc. 2: https://www.filmweb.pl/serial/Władca+Pierścieni%3A+Pierścienie+Władzy-2022-83508 2/episode/1/2/discussion/Odc.+2+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy,3316166

- odc. 3: https://www.filmweb.pl/serial/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni%3A+Pier%C5%9Bcienie+W% C5%82adzy-2022-835082/episode/1/3/discussion/Odc.+3+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy ,3316742

- odc. 4: https://www.filmweb.pl/serial/W%C5%82adca+Pier%C5%9Bcieni%3A+Pier%C5%9Bcienie+W% C5%82adzy-2022-835082/episode/1/4/discussion/Odc.+4+-+plusy%2C+minusy%2C+absurdy ,3317960

nazuul

ad 2. Galadriela przede wszystkim znalazła zrozumienie. Przedtem miało wokół same owce nieświadome zagrożenia
ad 3. Mnie się harfuci podobają, a piosenka średnio. Ciekawie są skontrastowani z innymi rasami - są na samym dole cywilizacyjnym, czyha na nim mnóstwo niebezpieczeństw, ale potrafią się zachwycać drobiazgami.
ad 5 i 8. Garstka ochotników, młokosów bez doświadczenia wojskowego, wyrusza, aby ocalić Śródziemie przed hordami orków.

Oryginalna opowieść jest bardziej wiarygodna

ocenił(a) serial na 2
pandada

Do Śródziemia płynie też Królowa regentka. Musi być bardzo pewna swoich ludzi, skoro wybiera się ze składem bardziej pasującym do zwiadu niż boju.

nazuul

Ja bym do plusów jednak dodał scenę ze stołem elfów. To jest czyste złoto w serialu na tym pułapie. Musiał wymyślić ktoś spoza sztywnej ekipy scenarzystów, bo to się kompletnie gryzie ze wszystkimi absurdami. Ogólnie było kilka żartów, które wprowadziły całkiem sympatyczny klimacik lekkiego pastiszu gatunku... zupełnie jakby po fali krytyki ktoś jeszcze raz przejrzał materiał i przez montaż trochę zmienił wydźwięk poszczególnych scen (taka tylko luźna myśl, nie wiem na ile to możliwe w tak krótkim czasie przed premierą).

ocenił(a) serial na 1
majinus

Stół elfów to jedyny dobry kawałek w tym odcinku.

ocenił(a) serial na 2
majinus

Racja - scena jest humorystyczna, jednak takie oszustwo niezbyt mi pasuje do następcy tronu, w kontekście stosunków z najsilniejszym państwem elfów i ich najwyższym królem i przyjaźnią z Elrondem. Zatem mam dość mieszane uczucia, choć mogę się zgodzić z zaliczeniem tego na plus.

nazuul

"6. Dialogi to czysty mithrill, np.: - Dlaczego wciąż walczysz? - Bo nie potrafię przestać."

W książkach dialogi też są na tym samym poziomie. Tolkienowskie dzieła to taka klasyka fantasy, gdzie dialogi są tandetnie pompatyczne. Te uniwersum stoi głównie światem.

ocenił(a) serial na 2
piero2224

W tym dialogu akurat problemem jest brak odpowiedzi/tautologia a nie pompatyczność. W Silmarillione (dziele niedojrzałym do wydania) rozmowy wydały mi się bardziej wyniosłe niż w LOTR, ale tandetnymi bym ich nie nazwał. Taki styl jest nawet pasujący do wielkich spraw, heroicznych czynów, elfickich książąt itd. Ekranizacja Silmarilliona czy nawet LOTR z oryginalnymi dialogami często mogłaby być trudna do oglądania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones