Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (2022)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy: Sezon 1 Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy Sezon 1, Odcinek 8

Złączeni

Alloyed 1h 12m
6,2 1 796
ocen
6,2 10 1 1796
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy
powrót do forum s1e8

Zanim odniosę się tego co napisałem w tytule.... dygresja,

Skąd się bierze takie podejście do popkultury? Skąd się wzięło nastawienie, że jak ktoś źle się wypowiada o produkcie popkultury to jest hejterem i nienawidzi czarnych, mimo iż ma całą masę argumentów przy przedstawić swój punkt widzenia ale jak już ocenia pozytywnie to jest z miejsca akceptowany mimo braku argumentów czemu ocenia tak a nie inaczej? Serio. Ja po prostu tego nie potrafię zrozumieć...
Czy to jest po prostu brak grupy osób w swoim otoczeniu, środowisku z którymi mógłby się powymieniać swoimi postrzeżeniami?
Wszak jako prawdę objawioną można uznać fakt, iż na żywo taka rozmowa NIGDY nie przechodzi bo nikt nie chce słuchać biadolenia a chce mieć przedstawiony jakiś argument (sławne rozmowy przy wigilijnym stole o polityce).
Czy to może chęć bycia w grupie tych "kochamy wszystko, nie robimy problemu korporacją bo może kiedyś, gdy nie będę miał gdzie pracować- znajdę zatrudnienie w MCDonalds,Amazon itp"?
Czy to może najprostsza odpowiedź? "Nieumiejętność osadzenia się w czasach współczesnych? Takie podejście czysto dziecięco/filmowe? Świat jest tylko dobry albo zły i ja muszę wybrać , która grupa ma więcej poparcia by uniknąć hejtu?

Wracając do tematu, od razu podkreślę, że mój wywód MOZE zabrzmieć jakbym kogoś atakował (co jest też moim nowym spostrzeżeniem odnośnie takich osób u których ni wuj, nie potrafię zrozumieć sposobu myślenia) ale nie jest to moim zamiarem. Chcę po prostu zrozumieć czemu ktoś nie potrafi przyjąć do wiadomości argumentacji (jakakolwiek by nie była) a potrafi przyjąć zdanie "fabuła dobra, bohaterowie wybitni - bo tak"
Więc będę się na bieżąco odnosił do tego co napisał pewien forumowicz o całym sezonie.
Proszę tylko o to byś Ty, czytelniku, spróbował zrozumieć MÓJ negatywny punkt widzenia i wytłumaczył skąd się wziął TWÓJ pozytywny. Bez żadnego podstępu czy śmieszkowania.

"A tak serio. Nie wiem skąd ten hejt. LOTR Jacksona też dziełem wybitnym nie był, ale.. na tamte czasy nic innego tak ogromnego nie było. "

Nie był mówisz?
Czyli do dzisiaj nie wiesz, skąd się wzięło Lore szeroko pojętego "fantazy" na naszym globie?
Nie masz pojęcia o tym, skąd takie podejście,że gdy ktoś, tworzy "swoje" dzieło- korzysta z ras takich jak Krasnolud? Elf? Ork?
Nie dotarło do Ciebie, że dosłownie każda gra,książka,powieść, każdy film,serial,funfik, która opiera się o te rasy nie są wymyślone dzięki tychże?
Czemu orki wyglądają tak jak te u Jacksona a nie jak zombie albo inne dziwactwo? Zamysł orków pochodzi prosto z głowy P.J'a a jednak większość kopiuje jego skrypty czemu? Bo łatwiej jest 'wykraść konspekt orka" ?czy po prostu są tak fajnie pokazane, że lepiej sam twórca nie wymyślił?

Dawno dawno temu, za górami za lasami, żył sobie pewien pan, który postanowił stworzyć nowy świat dla swoich dzieci, by mogły oderwać się od świata teraźniejszego, dzięki czemu mamy wykreowane spektrum fantasy w naszych głowach.
Tylko dlatego, że pewien pan tak kochał swoje dzieci - teraz my (Ty i ja) możemy oglądać Orka,Elfa,Krasnoluda,Duże pająki,wielkie Trolle na ekranie telewizorów, monitorów.
Nie pamiętasz tych setek tysięcy fanowskich filmików było kręconych w oparciu o trylogie?
Nie widziałeś licznych przeróbek z dosłownie każdego zakątka świata?
Nie widziałeś setki/tysiące razy szarży Rohirimów?
Nie widziałeś setek razy klipu z Minas Tirith w roli głównej?
Nie zrobiłeś się emocjonalny gdy Frodo wypływał z przystani razem z Bilbem pod koniec filmu?Co świadczy o wybitnym dziele, jak nie fakt, że film z 2002 roku za każdym razem wyciska łzy przy tej scenie?

Co świadczy o wybitnym dziele, jak nie fakt, iż była to pierwsza trylogia na świecie, która została przetłumaczona i na wszystkie języki i pokazywana na całym świecie, żaden kraj nie odpuścił. Każdy chciał go u siebie.
Co świadczy o wybitnym dziele, gdy po prawie 22 latach - każdy twórca, tworzący świat fantasy marzy o tym by muzykę do ich filmów robił Howard Shore bo sformuowanie "epicka muzyka" wzięła się właśnie z tego filmu? Gladiator to również zrobił ale na mniejszą skalę.
Co świadczy o wybitym dziele, jak nie fakt iż 20 letni film jest tak mocno zapamiętany w sercach ludzi, że nawet gry wykorzystują wizerunki AKTORÓW z filmów Jacksona mimo... iż mogą robić to samo co Pierścienie Władzy? Czemu?
Co świadczy o wybitnym dziele, jak nie fakt, iż co 10 lat - Jackson jest tak obsypywany listami,wiadomościami od ludzi na całym świecie, z prośbą by wydał wersję EXTENDED EXTENDED CUT? I po 20 latach, ludzie dalej czekają z wypiekami na twarzy na 15-to godzinną trylogię, którą Jackson chce wydać na 25 lecie?
Co świadczy o wybitnym twórcy i jego dziele jak nie fakt, iż aktorzy - uczyli się SZERMIERKI od mistrzów tego fachu tylko po to by móc lepiej oddać daną postać(aluzja do słów Galadriel - wbij,przekręć,ork nieżyje).
Przecież nie musieli tego robić jak w Pierścieniach Władzy? Wystarczyło, tak jak tam, dobrze powycinać kadry i nagle ze sceny (strażnicy wchodzą sami do celi) robi się pokaż epickości i zręczności Galadrieli, która potrafi 3 strażników oszukać? Strażników-Numenorczyków, którzy uważani są za najwybitniejsze jednostki walczące wręcz w całym Śródziemiu? Władający mieczem lepiej od samych Elfów?
Błagam, jak człowiek rozumny, który wychowywał się na polskiej ziemi, może napisać coś takiego? Nie był wybitny? W STOSUNKU DO CZEGO????
I jeszcze ludzie mają tyle śmiałości by dopisać "w tamtych czasach"... a w TYCH CZASACH??

Mamy prawie 2023...CGI, komputery, które same rysują obrazy,zajmują się operacjami. Masz połączony cały świat ludzki ze sobą we względu na elektronikę, masz możliwość pokazywania swoich umiejętności, i chwalenia się tym na YT, Tiktoku, Twitchu i innych tego typu programach I DALEJ NIE POWSTAŁO NIC CO CHOĆBY DAŁO NAMIASTKĘ EPICKOSCI, którą pokazał Jackson....
To na tamte możliwości dało się to zrobić w dobrym smaku a dzisiaj mając miliard dolarów, dostęp do najlepszych specjalistów kinematografii - to już się nie da?

"i co najważniejsze.. rozciągnięty do granic możliwości"

O nie, do granic możliwości to będzie rozciągnięty na 25 lecie trylogii gdy Jackson wyda 5-cio godzinną wersję każdej części :> Wtedy zrozumiesz co to pojęcie w ogóle oznacza i ba... ludzie będą za to płacić mimo iż oglądali to dziesiątki,setki razy - Czemu? Może nostalgia? A może... dlatego, że nie ma tam czarnych ? Bo argument o "strong wemen" leci od razu za okno dzięki dwóm, kobiecym postacią, które na ekranie były zaledwie godzinę na całą trylogię...
LotR na świecie to jak Kevin w Polsce - przynajmniej raz w roku trzeba obejrzeć. Mam nadzieję, że rozumiesz moją alegorię czytelniku :)

"Tak naprawdę LOTR obrywa za to samo co Wiedźmin, czyli:
- eeeeee, afroamerykanie... eeeeee łaaaaa (tu słychać płacz)
- łeee, zmienili fabułę.. łeeee aaa (tu słychać płacz)
- aaaa, uuuu, aaaa Elrond nie pasuje... stary był lepszy.. łeee (tu słychać płacz)"

Nie. LOTR, WIEDZMIN,STAR WARS - i wszystkie inne produkcję, jak pijawka chcą wykorzystać fakt iż marka jest znana i można na niej zarobić tylko z tego powodu. Po prostu nie trzeba wydawać milionów na reklamę... tyle.
Wiecie co jest ciekawe, że te argumenty o czarnych elfach, czarnych krasnoludach, nietrafionych aktorach i innych tego typu argumentach (o dziwo, poruszają tylko kwestie czysto emocjonalne a nie merytoryczne) stworzone zostały najprawdopodobniej przez nich samych, jako immunitet i argument "do bycia nie merytorycznym" by móc się bronić przed krytyką pokrytą argumentami a nie idiomami i sloganami.

Czasami się zastanawiam czy to czasem nie jest jakaś celowa robota programistów (uaaa teorie spiskowe!).
Bo wiecie, takie osoby jak autor tych słow może spędzają tyle czasu w Internecie (ja też :D), że algorytm zaczyna łapać Twoje podejście do informacji, zaczyna się Tobą karmić, wrzucając Cię w algorytm (przehajpowany albo hejtowany). I zaczynasz być oburzony... zaczynasz tworzyć nowe konta byleby tylko odnieść się do tematu "czarnych elfów:, "homosekualistów itd. jednocześnie... nie zostać spacyfikowanym za swoje słowa bo akurat jesteś w danym temacie w mniejszości.
Gdyby to nie był zwykły troll (nomen omen geneza tego słowa idealnie pasuje xD)a osoba, której faktycznie zależy na obronie serialu bo mu się podobał(czego nikomu nie zabraniam bo kimże jestem?) to by przecież zauważył, że przez ostatnie 6 tygodni - jedynymi argumentami przemawiającymi ZA tym paździerzem, byli właśnie CI AKTORZY. Czyli czarny elf, Elrond,Disa i Durin.
Jeżeli zależałoby autorowi posta - osobom, które podobnie podchodzą do tematu - na zrozumieniu tego fenomenu to by połączyli kropki i zobaczyli, że dosłownie każdy "hejter internetu" opisuje ten serial w sposób następujący:
"Co za dno...fabuła niema sensu,postaci zachowują się idiotycznie, klaustrofobiczne miejsca gdzie tysięczna rasa Elfich władców jest przedstawiona na postawie 4 aktorów grających elfy, Galadriela, zachowująca się jak villian, Sauron zachowujący się jak bohater.Odcinki, które nic nie wnoszą i te idiotyczne pomysły jak pył wuklaniczny, który nie pali choćby włosów u bohaterów, co tam, że powinni wszyscy zginąć razem z orkami... ale.... Oglądam ze względu na Durina i Elronda albo ale.... przynajmniej ten czarny elf Arondir to jedyny elf w serialu, który faktycznie zachowuje się jak elf... oglądam tylko dla niego".

Zobaczyłeś to drogi autorze czy algorytm nie pozwolił CI zobaczyć CI TEGO CO JA WIDZIAŁEM - You understand that reference ? :)


"Sam serial jest dobry. Aktorsko dobry, scenariuszowo średni, widoczkowo wybitny"

Ale w czym jest dobry? Co takiego ten potrafił zaserwować, że czujesz się zaspokojony mentalnie? Bo Balrog wyglądał tak jak ten z 2001 roku tylko był krócej na ekranie? :D
Tak dobrze poprowadzili fabułę?
Czy może tak dobrze przedstawili poczucie czasu w serialu - gdzie w jednej scenie Elrond siedzi u elfów a w następnej na krześle u Durina(w ogóle już sama podróż "w tę i spowrotem" powinna być osobnym odcinkiem, może coś się działo podczas kilkudniowej podróży? Who knows?"
A może ogólnie przedstawienie czasu w tym serialu jest tak dobre? Przecież to jest jakaś aberracja scenariopisarska.
3 statkami przez morze (gdzie sami podkreślali-podróż trwa 3 dni) później kolejne 3 dni na koniach w pełnym galopie aż pod samą wioskę - gdzie w tym samym momencie orki zalewają wioskę i po zrzuceniu wieży następuje przestój, który co? Trwał 3dni?? 3 dni orkowie potrzebowali, żeby wyjść z rozpadającej się wioski? To te same orki, które kopały tunele bez przerwy aż do natrafienia na pień drzewa?
W ogóle zadałeś sobie pytanie autorze skąd konnica, z Miuriel na czele ,wie gdzie mają biec na tych koniach?
Skąd Numenorczycy wiedzieli, gdzie orkowie zaatakują? Nikt z nich nie wiedział o tunelach a tym bardziej o planach Adara.Telepatia międzyelfowa?
Czy wyspiarskie konie wytrzymają 3 dni w galopie? Jeżeli tak, to czym się różnią od magicznego konia Galadriel? Jeżeli nie, to musieliby zrobić postój ale na to zaś... nie mają czasu.. Chyba nie mają? Bo skąd oni mają wiedzieć ile mają czasu?
Następnie:
Trafią do wioski super... ale co dalej? Konie i armia na wycieńczeniu(tak jechanie na koniu wykańcza również osobę na koniu) jak oni mają niby walczyć dalej?
I podkreślam SKĄD ONI TO WSZYSTKO WIEDZĄ??
Nie było nawet przez sekundę pokazanego, żadnego pośrednika,zwiadowcy,listonosza... no po prostu nie było nikogo, kto by mógł im przekazać chociaż tą jedną jedyną wiadomość - KTÓRA TO TA PIEPRZONA WIOSKA BO SOUTHLANDS MA TYSIĄCE KILOMETRÓW???

A może to, że w jednej scenie Celebrimbor rozmawia z Elrondem o budowie kuźni a w następnej scenie, kamera pokazuje praktycznie wybudowaną konstrukcję?Co się działo przez te 6 miesięcy u innych bohaterów? Zakładam, że przez te pół roku Hfootowie sobie chodzili i te wilki, które ich później również?
Zakładam, że przez 6 miesięcy nikt nie schodził do podziemi po mithrill? Nie było krasnoludów działających na własną rękę? Bo skoro Elrond jako elf to czemu krasnolud z krwi i kości nie? W ogóle co z tymi dziećmi Durina? Bawią się w tym swoim pokoju? One są tam zamkniętę? One w ogóle żyją?
Żadnej akcji /reakcji między robotnikami krasnoludów a elfimi mieszkańcami? Serio? Rasy, które praktycznie się nie znoszą? Helbrand potrafił sie pobić z chłopami a krasnolud, który potrafił uderzyć za byle pierdołę już nie miał spiny tylko grzecznie budowali kuźnie i czekali aż wywiozą mithrill?
Nic wartego pokazania podczas budowli? Może nie było dollarów na kolejne CGI w postaci zapełnienia planu zdjęciowego? Bo, że brak tu najnormalniej w świecie żywej obsady przemilczę.
Czy to naprawdę nie jest problem przy takiej epickiej produkcji, że świat śródziemia to dosłownie 10-15 aktorów na krzyż spotykających się pod tym samym drzewem, tym samym tronem, tą samą chatką z drewna? Wioska z której uciekali southlandczycy - to ta sama wioska w której się bronili przez orkami po zawaleniu wieży...
To nie jest tak, że Southlands to 3 wioski z drewna i jedna grupa wieśniaków...
To nie jest tak, że Lórien składa się z 5 elfów bo reszta wyruszyła stateczkami do Valinoru...
To nie jest tak, że Numenor milionowy naród składa się z 7 postaci z czego dwie, przez 8 odcinków nie wniosły dosłownie NIC poza patrzeniem się w kamerę - w którym akcja odbywa się albo w sali tronowej albo sypialni króla - to też w ogóle jest fenomen. Spotkania u króla w sypialni... bo regentka na tronie więc lepiej tam.

I teraz wisienka na torcie całego sezonu. Plot.
Pamiętamy jeszcze o czym jest ten sezon? Czy tylko wybuchający wulkan,orki i Balroga?To pytanie do miłośników tej produkcji.

Czemu Galadriel w ogóle wyruszyła na te swoją kilkuletnią wyprawę i wróciła z niczym prawie zabijając swój oddział?
Pamiętamy skąd się wzięły te teksty "SILNA I NIEZALEŻNA"?
Może przypomnę: Galadriela przez cały sezon poszukiwała ZEMSTY za brata.
I teraz uwaga!
Kto robił te znaki na ciałach elfów i grafiti po całym śródziemiu? Adar?? czy może Sauron/Halbrand??
Jeżeli Adar (który z resztą to potwierdził gdy go złapano) to oznacza, że ADAR oskórował JEJ BRATA FEINORA - i co ? nawet o swojego brata -którego tak wielce chce pomścić przez ostatnie 10 godzin serialu - NIE ZAPYTAŁA, NIC, WYWALONE.
Ja naprawdę nie jestem jakiś inteligent ale to była pierwsza rzecz o jakiej pomyślałem gdy widziałem, że dojdzie do ich spotkania.
...ale...
Jeżeli to był Sauron/Halbrand to oznacza, że SAURON oskórował jej brata i to na nim szuka zemsty. I o co pierwsze go zapytała? KIM JESTES I CZEMU KŁAMAŁES xD

Wątek, którzy przez 8 godzin wiercono w brzuchach widzów nagle znika...gdy ma dojść do konfrontacji i odpowiedzi na pytania i gdy ma w końcu dojść to tej obiecanej ZEMSTY.. temat się urywa... bo teraz trzeba rozmawiać o pierścionkach i o wsparciu ze strony Elfów bo orkowie ido
Mógłbym tak przez cały dzień wypisywać.Serio to jest najgorszy serial jaki powstał od początku kinematografii.. Nie broni go nic nawet CGI - bo CGI w dzisiejszych czasach to nie jest plus tylko minus(tak minus, mniej się trzeba namęczyć, nie trzeba się wysilać bo pan od komputerów nam zrobi, że będzie o tak, piona!)
Poza tym, przez te 10 godzin ile tego CGI było?
Prolog? ok. Kilka statycznych, pustych krajobrazów? ok. KhazaDum przez 30 sekund(tak liczone było stoperem) na ekranie, później powrót do klaustrofobicznych lokacji? ok. Wybuchający statek w porcie (tego nawet nie dam rady skomentować)? ok. Wybuch wulkanu?ok. 10 sekundowy Balrog? ok.
To więcej CGI mieliśmy w samej scenie akcji z Szelobą, Frodem,Samem - a później w Twierdzy ucieknierów. ... A przecież Twórcy zarzekali się, że było kręcone jak film tylko pocięte na odcinki.

Przecież gdyby to był film... to byłby to pierwszy film w historii,gdzie projektor kinowy sam by się wyłączył - bo "akcje" w większości scen odczytałby jako napisy końcowe.

Podkreślę jeszcze raz, tak, mój ton może brzmieć jakbym komuś chciał ubliżyć czy pokazać wyższość bo ja rozumiem a zachwycony autor nie - ale tak nie jest.
To jest po prostu frustracja, że ludzie na prawdę potrafią tak bezrefleksyjnie pisać głupoty, oczerniać wybitne jednostki na tym świecie i mieć z tego ubaw bo ktoś się denerwuję.

I tak już na sam koniec pytanie do obrońców, nienawidzących krytyków i ludzi z argumentami.
Czy jak idziesz do restauracji z dziewczyną albo żoną, jak wybierasz hotel na nocleg w obcym kraju, jak czytasz gdzie by to można pojechać rowerem na przejażdżkę, gdy (o zgrozo) wybierasz uczelnie, której zawierzysz swoje 3-6 latksztaucenia - to też masz wywalone na opinie w internecie??Na opinie krytyków, którzy zatruli się kebsem i teraz piszą by tam nie chodzić bo coś jest nie tak z jedzeniem? Też masz w dupie specjalistów,krytyków, którzy się tym zajmują? Interesują Cię tylko pochlebne opinie?
Jak idziesz do lekarza to mu ufasz ? Czemu? Przecież to tylko jakiś człowiek w uniformie.

Czemu tym wszystkim osobom, które przedstawiają Ci racjonalnie swoją opinie, potrafisz zaufać i je zrozumieć a gdy chodzi o rozrywkę i kunszt wykonania - to jesteś niewidomy i nie potrafisz zrozumieć dlaczego ktoś pisze taki - a nie inny komentarz?


"Czy można było go zrobić lepiej? Na pewno. Czy zasłużył na taką krytykę? Nie"
xD

Alkard

Dobra, dobra jesteś rasistą, ksenofobem, szowinistyczna świnia i innym epitetem, którego nie mogę sobie w tej chwili przypomnieć. Nie znasz się xD serial jest wybitny i kij, że ciężko o logikę, to ty się nie znasz i tyle. Najlepiej żebyś się nie odzywał, bo się nie znasz i nie masz kompetencji, by oceniać innych ludzi. Argumenty masz słabe, bo tak. Jesteś psychofanem, serial ma przemawiać do szerszego grona odbiorców, a ty się nie znasz! Najlepiej schowaj się na strychu i już nie obrażaj fanów, bo tak nie można. Nie możesz mieć swojego własnego zdania, bo to nie jest modne i możesz w ten sposób obrazić ludzi z IQ w okolicach temperatury pokojowe. I jeszcze raz Ci napisze, że się nie znasz.
Myślę, że już wyręczyłem wszystkich obrońców i już nie będą się pultac pod tym postem. Szacun za chęci by aż tyle wyskrobać.

michalnachi

Doskonałe XD Po wypowiedzi kilku osób w związku z tematem widzę spory potencjał do zorganizowania spotkania :) Na poziomie rzecz jasna, z wstępem dla tylko tych w/w (co by się nie powtarzać) XD Ktoś za?

halfblood_2

W moim przypadku ciężko jest znalesc wolny czas na odnowienie starych znajomości, nie mówiąc już o zlotach lub zjazdach.
Z doświadczenia wiem, że ciężko jest zebrać ekipę ludzi, którzy są porozrzucani po całym kraju lub świecie. Pozostaje dyskusja na forum filmweb w towarzystwie ludzi, którzy nie przepadają za nasza argumentacją.

ocenił(a) serial na 1
Alkard

należą ci się kolego podziękowania za wysiłek i że w ogóle chciało ci się to wszystko opisać. ze wszystkim się jak najbardziej zgadzam, ale.... nie liczyłbym na żaden logiczny odzew z "ich" strony. "oni" zwyczajnie nie mają żadnych argumentów.

ocenił(a) serial na 3
Alkard

Podziwiam za wysiłek włożony w post. Zgadzam się ze wszystkimi argumentami, ale tak jak już kolega wyżej napisał - odzewu raczej nie będzie.

A jeśli będzie to stawiam na jedno z trzech:
albo "xD śmieszy mnie ta krytyka serialu. Ale nastukał wypocił xD"
albo "ty hejterze i rasisto"
albo "Przecież to tylko fantasy. Wiesz, że to bajka, prawda?"

Pozostaje nam przyjąć do wiadomości, że są ludzie którzy lubią syf. Będą ślepi, będą głusi, będą bezkrytyczni bo oglądają światowy serial fantasy o Śródziemiu za 3/4 miliarda dolarów. Skoro światowy serial za takie pieniądze to MUSI być majstersztyk, "to jest prawdziwe Śródziemie".

Z jednej strony zazdroszczę takim ludziom. Dużo do szczęścia im nie potrzeba. Krytycy napiszą, że serial super -> to serial super. Koniec dyskusji, zero wymagań z ich strony, oglądają z radością.

Z drugiej strony współczuję sobie i innym widzom którzy chcieliby obejrzeć dobry serial fantasy. Popularność tego gniota może wpłynąć na następne produkcje które też będą jakością szorować po dnie.

Dentarg

Ten serial jest kamieniem milowym w upadku kina. Jak widać filmowcy od kilku lat wprowadzają w swoich produkcjach nowy porządek świata. Musi by multi, gendery, feminizm i inne zboczenia tego świata. Dobra historia, aktorstwo, stroje schodzą na dalszy plan i nie są już tak istotne. Widzowie mają bezkrytycznie przyjmować zawartość i przyswajać jak najwyższe wartości. Jak myslisz samodzielnie stajesz się z automatu smutasem, rasistą, ksenofobem, homofobem i innym epitetem, który powinien być szkalowany za nie dostosowanie się do fanaberii tego świata. Serial jest słaba produkcja i mimo wszystko znajduje swoich bezkrytycznych fanów, którzy nie zwracają uwagi na szczegóły. Ważne, że coś leci w tv i można pooglądać. Wartość wewnętrzna nie ma znaczenia. Każdy kto ma czelność krytykować staje się z automatu psychofanem Tolkiena, który tylko potrafi psuć zabawę. Myślenie należy wyłączyć, bo jest nudne i niemodne. Mamy się bezrefleksyjnie dostosować do poziomu jaki oferują na showrunerzy i nie narzekać, dobrze się bawić i co najważniejsze, zostawić im swoją kasę. Coś czuję, że fani na to też znajdą jakieś określenie. Sytuacja jaka zaistniała od początku promocji do końca, emisji serialu jest niczym innym, jak wkładanie polityki i wartości lewackich w świat Tolkiena. Jeśli to widzisz staniesz się epitetem. Tworcy i ich fani najbardziej chcieliby uciszyć wszystkich krytykantów, więc staną na głowie, by wymyślić na taką nieprzychylną grupę jakieś nowe określenie. Szkoda, że w trakcie produkcji filmu nie wykazali się pomysłowością i oryginalnością. Przy tym serialu doszło do ciekawych mechanizmów, które będą analizowane przez politologow, psychologów i psychiatrów. 

ocenił(a) serial na 2
Alkard

Już tłumaczę, z czego wynika Twój negatywny punkt widzenia i „mój” pozytywny: otóż, w moim leniwym mózgu (tak to z reguły jest z tym organem, że nie lubi się przemęczać) rzadko kiedy mają miejsce procesy wymagające większej ilości energii. Chodzi sobie utartymi ścieżkami, na skróty. Skrót: nie lubisz Pierścieni Władzy (netfliksowego Wiedźmina, dziesiątek produkcji wcześniejszych), bo zgodnie z moim utartym skrótem masz zakodowaną we łbie niechęć do czarnoskórych postaci. Przecież tak samo kwitowałem krytykę Wiedźmina. Przecież tak mówią twórcy serialu. Ile razy to już słyszałem przy okazji innych produkcji - to musi być prawda. Czym prościej tym lepiej. Łatka przypięta, możemy iść dalej.
No ale jak to, komuś się nie podoba to co mi, ze mną jest przecież wszystko w porządku, więc z nim jest coś nie tak. Co to może być... nie potrafię wysilić mózgu aby przeanalizować wypowiedź, nie znam może nawet tej osoby. Musi istnieć jakaś prosta odpowiedź. To musi być rasizm.
Dysonans poznawczy jest niemiły. Za wszelką cenę muszę utwierdzić się w swoim przekonaniu. Przecież ja mam rację a ten drugi to widocznie rasista, ale nie chce się przyznać. Gardzę rasistami, więc nim też. Nie ma pola na dyskusję z rasistą. Hejter, homofob, toksyczny fan, sekciarz z biblią napisaną przez katolickiego fanatyka, w ogóle smutas, faszysta, duże dziecko itp. (z pamięci podaję określenia na osoby dające mniej niż 7, które wyczytałem na forum FW).

"Skąd się bierze takie podejście do popkultury? "

Poza wyżej opisanym to podejrzewam, że to część szerszego procesu polaryzacji społeczeństwa.
Zob. też Karl_Wittelsbach - Smutna prawda o serialu, ludziach i korporacjach https://www.filmweb.pl/serial/Władca+Pierścieni%3A+Pierścienie+Władzy-2022-83508 2/season/1/discussion/Smutna+prawda+o+serialu%2C+ludziach+i+korporacjach,3319232

""A tak serio. Nie wiem skąd ten hejt. LOTR Jacksona też dziełem wybitnym nie był, ale.. na tamte czasy nic innego tak ogromnego nie było ""

To stąd chyba: https://www.filmweb.pl/serial/Władca+Pierścieni%3A+Pierścienie+Władzy-2022-83508 2/season/1/discussion/No..+ciekawe+dzieło,3323443

"Zamysł orków pochodzi prosto z głowy P.J'a "

Czy za to nie odpowiadają głównie ilustratorzy Alan Lee, John Howe, Ted Nasmith?

"argumenty o czarnych elfach, czarnych krasnoludach, nietrafionych aktorach i innych tego typu argumentach (o dziwo, poruszają tylko kwestie czysto emocjonalne a nie merytoryczne) stworzone zostały najprawdopodobniej przez nich samych, jako immunitet i argument "do bycia nie merytorycznym" by móc się bronić przed krytyką pokrytą argumentami a nie idiomami i sloganami. "

Przede wszystkim chodzi o zapewnienie tzw. inkluzywności, aby ustrzec się przed krytyką o jej brak.

"co z tymi dziećmi Durina? "

Prawdopodobnie są ukrywane przed światem. Jak wiadomo, Durinowie byli do siebie bardzo podobni a przez geny żony Durina IV mogą nie być zbytnio podobne do ojca.

nazuul

Ostatnie zdanie mnie położyło XD Powtórzę komentarz: Doskonałe XD Po wypowiedzi kilku osób w związku z tematem widzę spory potencjał do zorganizowania spotkania :) Na poziomie rzecz jasna. Wstęp tylko dla tych złych, krytykujących, absolutnie bezmózgich bytów, przeklętych przez polityczne poprawności XD Ktoś za?

ocenił(a) serial na 2
halfblood_2

Zlot "hejterów"? Jestem za, choć nie nadaję się do organizowania.

ocenił(a) serial na 2
nazuul

Tak, czytałem spostrzeżenia użytkownika "Karl_Wittelsbach" i byłem pozytywnie zaskoczony.
Co do drugiego wpisu, w punkt. Inspirowałem się opinią kolegi TomFolride'a.
Ogólnie nie wypisuje komentarzy tego typu, jednak po przeczytaniu jego opinii i zdania"Trylogia Jacksona nie była wybitna" coś we mnie pękło... i musiałem się do tego odnieść.

Tak samo się zachowałem gdy omawiane były nowe Gwiezdne Wojny. Tam też strzeliłem podobny komentarz, bo moje emocje pod względem tych franczyz, nie pozwalają mi przejść obojętnie.
Nie jestem jakimś wielkim fanem Wiedźmina(chociaż go szanuje za wiele rzeczy) ale teraz doskonale rozumiem wszystkich fanów na całym świecie, którzy nie mogą się podnieść po tym co Netflix zrobił z tym serialem.
Ja mam to samo z LOTRem teraz....


"Prawdopodobnie są ukrywane przed światem. Jak wiadomo, Durinowie byli do siebie bardzo podobni a przez geny żony Durina IV mogą nie być zbytnio podobne do ojca."

Ale mi zrobiłeś dzień tym postem, dzięki ;)

ocenił(a) serial na 2
Alkard

Łączę się z Tobą w bólu. Jak sobie pomyślę, co mogło być w tym serialu a co jest, to przykro się robi. Nawet jeżeli idzie o chwalone wizualia, szkoda że nie widzimy tego: Numenor: https://i.pinimg.com/originals/23/e0/54/23e054fa6da9d80311d81fca8c5aa7ad.jpg
Annatar: https://i.pinimg.com/originals/9f/7c/fa/9f7cfa0176792454d4f99f9e0236c05b.jpg

ocenił(a) serial na 1
nazuul

no właśnie... po prostu dla dzisiejszego zachodniego przemysłu filmowego "prawilna" wizja świata Tolkiena jest jednak zbyt "męska". po drugie nie da się nie zauważyć że z serialu jednak bije jakaś taka "taniość" i "pójście na łatwiznę" :( (piszę "męska" bo założę się że serial o królestwach, armiach, bitwach, chwale i upadku, rzemiośle i przygodzie zwyczajnie znudziłby żeńską cześć widowni. zamiast tego mamy gadające głowy jak w telenowelach a w dialogach głównie chodzi o emocje i relacje..........)

ocenił(a) serial na 2
kgibas666

Zaraz dokleją Ci kolejną łatkę. W sumie mogli zrobić Galaderielę główną bohaterką (w każdym razie, którąś z jej wersji). Ale nie tak.

ocenił(a) serial na 1
nazuul

współczesne kino nie wie czym jest "silna kobieca postać". co chwilę udają że "walczą" z testosteronowymi, toksycznymi protagonistami made in "patriarchat". udają również że silne kobiety to zupełna nowość w kinie.......... nie wspominając o tak znanych i oczywistych postaciach jak ellen ripley, sarah connor, leia organa czy nikita... ale przecież prawie każdy slasher z lat 80/90-tych ma wyrazistą protagonistkę. tak bardzo chyba uwierzyli w swoje bajki o "toksycznym patriarchacie" że nie potrafią w scenariuszu nakreślić inaczej skonstruowanej, głównej postaci, nawet jeśli to kobieta. tym właśnie jest nasza go-galadriel, "douchebag" w spódnicy.

"łatek" się nie boję, niech przyklejają. pozdro :)

ocenił(a) serial na 3
nazuul

moj pomysł na "rozwojową" Galadriele jako serialową postac główną byłby taki, + pokazac wpierw ją, jako "amazonkę" która jezdzi z 4 bracmi na polowania w Valinorze. Oraz jako młodą i narwaną wygnankę z Valinoru - zaczadzoną ideałami Feanora, ktora pragnie zająć sobie jakies wielkie ziemie w Środziemiu, + potem nastepuje jej przemiana w czasie rzezi w Alqualonde, gdzie odcina sie od Feanoridów, + nastepnie jest służką i uczennicą Meliany w Doriath, która uczy ją magii + uciekając z Doriath z narzeczonym Celebornem Galadriela i wielu innych uciekinierów opiekuja sie małoletnią Elwingą dziedziczką Silmarila, tu Galadriela może pokazać swoją opiekunczość, jak też zdolności organizacyjne i magiczne, ktorymi osłania uciekinierów, + nastepnie widzimy ja jako doradczynie jej bratanka Gilgalada, ktoremu odstąpiła koronę, ale jest nadal dla niego "szarą eminencją" doradzającą z za tronu, której główną motywacją polityczną jest zemsta na rodzie Feanora, ale jednoczesnie zbieranie sojuszu z innych elfów, ludzi i krasnoludów, tutaj wraz z Elrondem heroldem Gilgalada zajmują sie politykowaniem, a to dlatego, że Galadriela miała już te zdolności, gdy jako młoda zasiadała w radzie lordów Noldorów w Valinorze, + gdy do Eregionu - panstwa Galadrieli i Celeborna żyjacego w pokoju w sojuszu z Moryjczykami - przybywa Annatar, Galadriela i Celeborn nie chcą go wpuścić, podejrzewając postep, ale Celebrimbor ktory okazuje sie za bardzo podobny do dziadka Feanora chce, robi pucz i wygania ich z Eregionu, + wtedy oni idą do Lorien, Galadriela i Celeborn są wybrani na wladców Lorien przez ten lud, + Celebrimbor zrozumiawszy swój błąd i podstep Saurona odwiedza Galadrielę i przywozi jej pierscien Nenyę, a w czasie wojny o pierscienie elfów z Sauronem, gdy armia Saurona idzie na polnoc odebrac je elfom Galadriela może z pomocą swojego pierscienia ochronić magicznie Lorien, podobnie jak to czyniła Meliana ze swoją Obręczą, + W czasie wojny Celeborn zaginął (i serial powinien pokazać jego wojenne przygody niezależnie od trasy Galadrieli), a Galadriela wraz z córką Celebrianą wyruszą na poszukiwanie. Odnajdują go w nowo zbudowanym przez Elronda Rivendell, gdzie odbywa sie pierwsze zebranie Białej Rady, oraz Celebriana zareczy sie z Elrondem. Na tej scenie skonczylabym watek Galadrieli w serialu.

ocenił(a) serial na 2
tallis1___

Do tego potrzeba praw autorskich, których twórcy serialu nie mają.

ocenił(a) serial na 3
nazuul

przeciez wiem, tak sie tylko rozmarzyłam :D

ocenił(a) serial na 1
Alkard

no to piątka kolego, bo ja właśnie jestem tu bardziej z powodów około-wiedźmińskich. po tym co netflix zrobił z moją ulubioną serią książek, przewidywałem że podobnie będzie z "pierścieniami". nie jestem jakimś "fanatykiem Tolkiena" ale łącze się z "wami" w bólu bo wiem co czujecie... i szczerze mówiąc również mam już dość przywłaszczania sobie przez korporacje kultowych franczyz i robienia z nich parodii dla zysków.

ocenił(a) serial na 3
nazuul

Prawdopodobnie są ukrywane przed światem. Jak wiadomo, Durinowie byli do siebie bardzo podobni a przez geny żony Durina IV mogą nie być zbytnio podobne do ojca.               
                                                                                                                                                                                                                   czytam to i przypomina mi się opowieść (bodajże cytował to Tom Shippey w jednej ze swych ksiazek, albo gdzies w listach Tolkiena o tym było) o dzieciach Adama i Ewy. Otóż to opowieść (a może przypowiesc?) o tym, skąd sie w mitach polnocy wziely w ogóle elfy i caly ten magiczny ludek. A bylo to tak - w ogrodzie Edenu Adam, Ewa i ich dzieci żyli sobie szczesliwie - Adam chodzil polowac a Ewa gotowała w domu i opiekowala sie dziecmi, a mieli ich sporo. Pewnego dnia Adam wyszedł na polowanie, a Ewa zajmowala sie gospodarstwem, a dzieci poszly sie bawić i jak to dzieci robiąc cokolwiek ubabrały sie jak nieboskie stworzenie :D A akurat do ich chatki przyleciał anioł z wiadomościa, że Bóg przyjdzie ich odwiedzic niedługo. Ewa wpadła w panikę i zabrała sie do sprzątania oraz kąpania przychówku. A że mieli tego drobiazgu wiele to nie zdążyła wszstkich wrzucic do balii. No, co tu zrobic straszny wstyd bedzie jak gość przyjdzie i zobaczy bałagan i umorusane dzieciska. Ewa zatem poustawiała w rządku te już umyte, a te jeszcze brudne pochowała po roznych zakamarkach - w komórkach, stodółkach, chlewikach, drewutniach itp. No i Bóg przyszedł z wizytą - oglądał z uśmiechem domostwo - czyste, dzieci - umyte, i już miała Ewka odetchnąć z ulgą, gdy rzekł. Czemu to probowałaś ukryć przede mną prawdę? Masz wiecej dzieci. Ale je ukryłaś bo sie ich wstydziłas. Zatem od dziś to co człowieka próbował ukryć przed mymi oczami, niech będzie po wieki zakryte i niewidzialne dla człowieka - i to są "brudne dzieci Ewy" - elfy :)

ocenił(a) serial na 7
Alkard

Czym innym jest uargumentowana i merytoryczns krytyka, a czym innym hejt spowodowany czarnymi elfami czy coś.
Każdy ma absolutnie prawo do swojej własnej opinii, ale niech zostanie dobrze podparta.

Gdyby wszyscy się do tego dostosowywali to i to zrozumieli, to żylibyśmy w znacznie piękniejszym świecie.

ocenił(a) serial na 1
mQciek2

a co jeśli krytyka nie jest poparta merytorycznymi argumentami tylko czystymi emocjami? odmówisz ludziom prawa do emocji i ich uzewnętrzniania?

ocenił(a) serial na 7
kgibas666

Krytyka może zawierać emocje, ale powinna zostać podparta argumentami, bo często krytyka na bazie samych emocji przeradza się w hejt lub szczucie

ocenił(a) serial na 3
Alkard

Fenomenalne podsumowanie.

ocenił(a) serial na 2
KatarzynaBeEm

Wow, dziękuję.

ocenił(a) serial na 3
Alkard

Kilka rzeczy które mi się nasunęły, gdy czytałam twój wpis :

+ wybuchające beczki z winem, bo z wszystkich zapasów branych na wojnę to najwazniejsze by beczki z winem zajmowały miejsce na statku. :D no chyba że to oliwa była, która jakieś uzasadnienie ma, jako zapas na wojnę - można użyć do wielu rzeczy, do lamp w obozie, do lania gorącej oliwy na wroga, do oliwienia rynsztunku zwlaszcza skórzanych elementów zbroi i rzędu konskiego, by nie zamakały na deszczu i się nie rozeschły na słoncu, do impregnowania namiotów, i żagli, oraz uszczelniania statku (tran, dziegieć lub smoła zmieszane z pakułami służyć mogą do uszczelniania drewnianych żaglowców, zakładam, że nie mając powyższych musiała im wystarczyć oliwa, choć dziegić i smołę także w tym universum znają - AFAIR u Tolkiena są gdzieś wymienieni smolarze, ale na pewno nie wymienia się tranu który pochodzi z dalekiej, lodowej północy, jeśli ktoś by go znał to najpewniej tylko Lossothowie, tolkienowy odpowiednik Eskimosów).
+ teleportująca się wioska, która raz jest w południowym Mordorze, (w pomiedzy jeziorem Nurnen a górami ograniczającymi Mordor od południa, albo na południe od południowego pasma gór Mordoru), a potem leży na zachód od Mordoru w Ithilien (Adar nazywa tą krainę którą najechał Ephel Arnen, a Arnen to starsza nazwa Ithilien), a potem wioska jest pare km od Orodruiny czyli w północnym Mordorze. Pytanie jest takie, po co korzystać z mapy swiata, jeśli się jej nie trzymamy? :D
+ Galadriela cały sezon wędruje w poszukiwaniu zemsty za śmierć brata i dopiero w 7 czy 8 odcinku przypomniała sobie, że miała też męża :D
+ Podobno w czasie szarży Numenoru słonce wschodzi na zachodzie ? :D Skoro walka w wiosce była nocą, a konnica jedzie z odsieczą o poranku - a przyjechali z zachodu.
+ Galadriela i Theo idą z pod Orodruiny do obozu wojsk Numenoru w Ithilien. Gdy przychodzą do obozu zbroja Galadrieli nadal jest pokryta pyłem. Droga z Orodruiny do Ithilien musiała trwać ze 3 tygodnie, nie zdążyli się umyć? :D A skąd wiemy że tyle? Ano, bo tyle Frodo i Sam idą z obozu Faramira w Ithilien do Orodruiny. Na końcu ksiazki jest chronologia DZIENNA, kto gdzie był każdego dnia wyprawy.
+ Elrond i Celebrimbor idą - najwyrazniej piechotą bez koni, obstawy, zapasów, namiotów, ciuchów, broni - do sąsiada Durina. Oni idą z Eregionu (ze stolicy Ost-in-Edhil) do KazadDum, do Morii. Trasa piechotą z Eregionu do Morii trwałaby ze 40 dni, konno szybciej, może z 10 dni. W filmie dobrze pokazano odległości, gdy Drużyna jest w Hollinie - czyli dawnym Eregionie - mówią, że tą trasą beda szli jeszcze 40 dni, po czym stają u wrót Morii. Teleportacja Elronda i Celebrimbora jest śmieszna. Takie coś dałoby się usprawiedliwić w teatrze telewizji, albo w niskobudżetowej produkcji "larpowej" na Syfy, a nie w superprodukcji za 750 milionów.
+ Elrond, który jest ostatnią osoba, która by była skłonna do składania przysięgi z głupiego powodu (pamietajmy scenę wyruszenia Drużyny z Rivendell, gdzie Gimli proponuje przysieganie na wiernośc Frodowi, a Elrond odradza składanie przysięgi), bo dobrze wie, jak się takie rzeczy konczyły dla jego przodków ! W serialu składa przysiege z powodu durnego złoża rudy. O którego ważności (serialowej) zdaje się, że jeszcze nie mógł wiedzieć.
+ Galadriela, która posiada (specjalnie policzyłam) jakieś 9 aspektów, jako postac została spłycona do wojowniczki "czymże byłabym bez miecza? " Galadriela - mądra tak, że już w młodości zasiadała w radzie lordów Noldorów, służka królowej Meliany - czyli bardziej jak służka bogini, od której uczyła się magii, szanowana wieszczka i tak potężna, że swoją mocą może zburzyć twierdzę, ta które od razu poznałaby się na Sauronie, bo nie wpuściła go do swego panstwa nawet w jego pieknej postaci Annatara, a tu zrobiona na IDIOTKĘ ponieważ przez 8 odcinków nie poznała Saurona, którego poszukiwała !
+ Pływanie przez ocean wpław :D Choć, może gdyby scenarzyści wyjaśnili widzowi, że miała zamiar dopłynąć do niedalekiej od Valinoru wyspy Tol Eressei aby tam złapać statek do Numenoru a potem z niego do Srodziemia to jej pływanie w ocenanie miałoby sens dla widza ? Choć to się też nie klei, bo w tym momencie w serialu statki elfów już nie były do Numenoru wpuszczane.
+ Jaki jest sens przysyłania majara w meteorze, skoro potem przez 5 odcinków trzeba go uczyć mówić? Skoro najwyrazniej w serialu przysłani tak majarowie tracią nie tylko pamiec kim są ale też mowę, albo język? Nie łatwiej byłoby przysłać go po prostu statkiem, jak w ksiazce? Zwykły statek, bez dziwnych skutków ubocznych podróży.
+ Serial z postaci mądrych (elfowie) robi idiotów, z postaci potężnych (wojskowi Numenorianie powinni wyglądać, jak mające 2.5 m wzrostu klony Aragorna i Eomera), z postaci łagodnych i słodkich (hobbici) robi psychopatów którzy pozostawią najsłabszych z tyłu na żer wilkom. Bez broni ! Bo nie mają broni, skoro musza jeść ślimaki znaczy że nie mają żadnej broni, którą moga coś upolować !
+ Hobbici serialowi są nomadami, ale mają święto plonów :D No, chyba cudzych bo kradną z pola sąsiadom co IMO sugeruje zwiastun.

Serialowy brat Galadrieli to Finrod (w ksiązkach miała 4 braci), a Feanor to stryj - brat ojca.

LOTR nie był wybitny? No przecież, bo wcale o niczym nie świadczy te 17 oskarów i 250 innych nagród na świecie zdobytych :D

ocenił(a) serial na 3
Alkard

mnie zastanawiało, czemu ta konnica galopująca ławą do wioski po prostu nie powpadała do tych tuneli, których było tam pełno dokoła wioski ? :D orkom powinny te tunele posłużyć jak wilcze doły :D to samo bylo w TTT gdy jechali pod wieże Sarumana - tam wszedzie zalane wodą dziury a żaden kon nie wpadł :D No ale w TTT jechali powoli i Gandalf pewnie trzymał się ten brukowanej dróżki prowadzacej prosto do wrót wiezy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones