PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=232988}

Westworld

7,9 108 600
ocen
7,9 10 1 108600
6,6 14
ocen krytyków
Westworld
powrót do forum serialu Westworld

Jak już wiemy jest ich kilka. Ile w sumie ich będzie na razie nie wiadomo, dotychczas fani doliczyli się 4. Wiem, że o tym już było, ale dobrze zebrać w jednym miejscu te informacje. (tłumaczenie z reddit)


1)Pierwsza linia czasowa: 37-34 lata temu:
- Form i Arnold stworzyli park i mieszkali w nim przez trzy lata budując hosty.
- Arnold zmarł 34 lata i 42 dni temu (mówi to Dolores kiedy Bernard sprawdza jej konfigurację). Zmarł tuż przed otwarciem parku.

(z retrospekcji wiadomo, że hostami w tamtym czasie mieszkającymi w parku byli: Dolores, Maeve, Angela, Peter Abernathy, Armistice i córka Lawrence'a.)


-Sesje Arnolda z Dolores miały miejsce na krótko przed jego śmiercią, więc 36-34 lata temu. Wtedy zauważył, że jest inna i choć wahał się czy pozwolić na to by proces postępował. W końcu jednak pozwolił jej "zagrać" w labirynt po to by "może się uwolniła".

- Masakra w Sweetwater (miasteczku z białym kościołem) 34-30 lat temu.
Bernard w pierwszym odcinku mówi, że nic złego nie stało się w parku od 30 lat.
Wizje Teddyego opierają się na prawdziwych wydarzeniach.
Co do wizji Dolores to jest jasne czy to wizja tej samej masakry(jeszcze).
Kiedy Ford zapytał co było ostatnia rzeczą, która powiedział jej Arnold odparła, że miała pomóc mu zniszczyć to miejsce.
["The man I'd be asking died 35 years ago. Almost took this place with him. Almost, but not quite, thanks to me" - to słowa MiB z 5 odcinka] Więc MiB był wtedy w parku i ewidentnie coś poszło nie tak. Arnold zmarł 34 lata wstecz, a to miało miejsce po tym wydarzeniu, skoro ludzie byli w parku. MiB był w parku od 30 lat.



2) Druga linia : 30 lat temu.
- William i Logan przybywają. Logo parku jest w starej wersji kiedy Angela wprowadza Williama.
Spotykają Dolores
[Co mnie dziwi to to, że Logan z pociągu opowiada Williamowi o tym, że 30 lat temu wydarzyło się coś w parku i zginął współtwórca miejsca ale nie zna jego imienia i wielu szczegółów]

-Ponowne spotkanie z Loganem, kiedy ten chce by William przejrzał na oczy, że to nie jest prawdziwe i rozcina brzuch Dolores.
Tutaj tez widzimy zdjęcie Julii, siostry Logana, które później ma Abernathy.
Dolores ucieka i Will mówi, że ją odnajdzie.



3) Trzecia linia czasowa : Rok wstecz.

-Maeve i MiB
Maeve od roku ma inną narrację (burdelmamy) wcześniej żyła z córką na farmie.

- Żona MiB zmarła rok temu i on wrócił do parku po pogrzebie i zabił dziecko oraz Maeve, aby zobaczyć co poczuje. Wówczas zdziwił się bo kobieta nie umarła od razu. Mówił, że od czasu kiedy tu przyjeżdża nie widział nic podobnego. Jakby żyła prawdziwie przez moment. Mówi też że wówczas objawił mu się labirynt.



4) Czwarta linia czasowa - ,,czasy obecne"

- MiB i Dolores - na ranczu, kiedy zaciąga ją do stodoły i wyjmuje nóż. Nie widzimy sceny gwałtu więc nie wiadomo co się tam stało. (Sama aktorka w wywiadzie wspominała, że jest przeciwna wobec przemocy wymierzonej w kobiety i nie powinniśmy póki co jednoznacznie oceniać tego wątku)

- Dolores jakby ponownie jest w tych samych miejscach (wówczas pokazują to jako wizje kiedy William znika)
W końcu dociera do Białego kościoła, miasto jest opuszczone. Wewnątrz kościoła jest sama, ale cofa się pamięcią do przeszłości.
Później znów jest w teraźniejszości i wtedy wkracza MiB.

- MiB jest znokautowany przez Angele, która wcześniej mówi mu, że labirynt nie jest dla niego. Później budzi się spętany, kiedy się uwalnia pojawia się Charlotte.
Ona chce pozbyć się Forda, jemu na nim nie zależy, ponieważ jak stwierdza narracja która go interesuje nie jest dziełem Forda. Prosi też żeby mu nie przeszkadzano. Wtedy idzie do miasteczka i w kościele spotyka Dolores.

Poolaxoxo

"2) Druga linia : 30 lat temu. - William i Logan przybywają (...) [Co mnie dziwi to to, że Logan z pociągu opowiada Williamowi o tym, że 30 lat temu wydarzyło się coś w parku i zginął współtwórca miejsca ale nie zna jego imienia i wielu szczegółów]"

Hmm, jeśli dobrze rozumiem, to ten fakt - to co Logan powiedział, chyba zaprzecza temu, jakoby ta linia czasowa miała być 30 lat temu, tudzież miała tak wyglądać, jak się ją próbuje przedstawiać. A dalej, pytanie, czy Wiliam i Facet w Czerni to aby na pewno ta sama osoba? Do tego ostatniego ja nie jestem przekonany.

paperski

No tak, to jest sytuacja na dzień dzisiejszy i to co wiemy oraz co może być prawdą. Informacje opieram nie tylko na swoich domysłach, ale na tym co w ogóle piszą fani. Chciałam to jakoś usystematyzować, stąd napis w nawiasie, bo właśnie to stwierdzenie Logana przeczy temu że wraz z Willem przyjechali do parku 30 lat temu. No ale z innej strony jest wiele faktów pozwalających tak sądzić. Np zdjęcie siostry Logana. Później kiedy ma je już Abertnathy jest bardzo zniszczone (choć wiem, że przecież to nie wielka filozofia zniszczyć zdjęcie). Może to niedopatrzenie twórców. Pewnie szybko się tego nie dowiemy

Poolaxoxo

Chyba że... - próbując jakoś zniwelować tę niezgodność, cała akcja, czyli to wszystko co widzieliśmy do tej pory, jest rozciągnięta na przestrzeni 60 lat np.
Punkt zero, czyli powstawanie parku, śmierć Arnolda. Po 30 latach Wiliam i Logan, a za kolejne powiedzmy 30, facet w czerni, jako stary Wiliam. To by oczywiście oznaczało, że Ford z Arnoldem bardzo młodo musieliby startować - przyjmując też jednocześnie, że Ford jest cały czas człowiekiem, a nie np od jakiegoś czasu hostem i dzięki temu wiek dla niego się zatrzymał. Ale przyjmijmy, że jest człowiekiem (jako Hopkins dobija właśnie do 80tki, i mniej więcej takiego gra w serialu), to jakoś by tam to było możliwe, by w aż takim przedziale czasu się to odbywało. Trochę tylko ten młody Ford, którego widzieliśmy w tym odcinku mógłby wyglądać młodziej. W sumie więc chyba jednak ta teoria, o której teraz piszę, nie ma sensu. Tak więc, to co napisałaś w nawiasie, prosi się, aby nasi tutejsi eksperci od linii czasowych się pochylili nad wyjaśnieniem tej niezgodności ;)

Co do zdjęcia, to zniszczone może być przez sam fakt, że było przez jakiś czas w ziemi i natura swoje zrobiła.

A jakiego zdania jesteś co do kwestii Wiliam = MiB?
Ja póki co jestem po stronie zwolenników, że to jednak inne osoby. Dopuszczam oczywiście, że to jedna osoba, ale przydałoby się coś konkretniejszego wskazującego na to.

Wiesz, gdy tak ponownie czytam, to co zebrałaś, to chyba jednak nasuwa się przypuszczenie, że przynajmniej 3 linie czasowe mamy bardzo rozrzucone w czasie. No jednak nie daje spokoju to co i Ciebie zdziwiło, to co powiedział Logan, bo jednak to przedziela czas o 30 lat. I bardziej w sumie teraz starałbym się określić, ile ewentualnie lat mogło minąć od przybycia Wiliama z Loganem do tego, co nazywamy teraźniejszością?
Czy punktem wyznaczającą ile mniej więcej lat mogło jeszcze minąć ma być przyjęcie założenia, że Wiliam i MiB to ta sama osoba? Trochę ich dzieli. Ale powraca jednak kwestia tego, na ile oceniamy "młodego" Forda, gdy go Dolores widzi przemykającego korytarzem. Na pewno chcieli nam go pokazać bardzo młodego. Ale czy na tyle, aby mu tam dać np. 25 lat, czy góra 30? aby akurat pasowało go postarzać tak np. raz o 30 (do lat przybycia Wiliama z Loganem) i potem o kolejne mniej czy więcej drugiej tyle (do teraźniejszości ze starym MiB, zakładając oczywiście, że to może Wiliam)

Tak na wyczucie, to coś mi nie gra z tymi liniami czasu ;)

paperski

Co do tego że William to MiB, to tez nie jestem zwolenniczką tej teorii, bo jednak kilka faktów się nie zgadza.
Will jednak musi być w przeszłości - logo WW jest inne.
Nie ma w serialu interakcji między Williamem czy Loganem i MiB.
Dolores łączy te postaci i ma jakiś kryzys istnienia zarówno kiedy jest z Willem jak i MiB
W jednym z odcinków Stubbs zostaje powiadomiony o tym, że są kłopoty z MiB jak i Dolores, która jest wtedy z Willem. Wtedy mówi coś o tym, że MiB dostaje to czego chce, a do Dolores wysyła technicznych, ale William staje w jej "obronie" i mówi że ten host jest z nim.
Nie mniej do czasu sceny jednoznacznie to wyjaśniającej (tj. z udziałem Williama i MiB) możemy spekulować. Chyba na tym to wszystko polega.

Niektórzy na forach nawet twierdzą, że postać Teddyego jest wzorowana na Williamie - oboje podobnie się zachowują kiedy docierają do parku - pomagają podnieść puszkę Dolores, rozmawiają z grupą mężczyzn zaciągających się do wojska.

Co do Parku to nie jest nigdzie wprost określone ile ma lat, ale najpewniej 38-37 lat skoro Arnold nie zyje od 34 (zmarł na krótko przed otwarciem) , a razem z Fordem przez trzy lata pracowali nad hostami mieszkając w parku.

Poolaxoxo

Will i Logan są w przeszłości - potwierdza to w sumie konstrukcja hostów jako maszyn zbudowanych z metalowych części w dawnych latach.

ocenił(a) serial na 7
Poolaxoxo

Trochę mało szczegółów, to ci Mib zrobił w stodole? Przecie była "retrospekcja" z tego....

WTTW_FILM

Scena urywa się na wyjęciu noża. Nie pokazali gwałtu. MiB powiedział coś w stylu ,,Poznajmy się na nowo Dolores. Zacznijmy od początku". On szuka labiryntu i głębszego dna tej gry. Nie zależy mu na jakiś cielesnych doznaniach, on jest skupiony na grze.
To była ważna scena bo Dolores się postawiła, nacisnęła spust choć pocisk nie mógł zranić MiB.

Poolaxoxo

W zwiastunie odcinka 10 widzimy jak Dolores wciąga MiB do kościoła w podobny sposób jak on ją do stodoły. Może wtedy dowiemy się co tam się wydarzyło.

ocenił(a) serial na 7
Poolaxoxo

Dobra kij mój błąd, wczoraj źle mi się myślało ;) Pozdro ;) Mi się wydaje że ją też tam skalpował.

ocenił(a) serial na 9
Poolaxoxo

Logan nie mówił Williamowi, że coś wydarzyło się 30lat temu, tylko tuż przed otwarciem parku. Zginął jeden z twórców.
MiB i Dolores - na ranczu - to też prawdopodobnie ok rok wcześniej. W scenie gdy zabija kolesia w stodole i ucieka (przypomina jej się MiB)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones