PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724464}

Wiedźmin

The Witcher
7,1 180 400
ocen
7,1 10 1 180400
5,6 35
ocen krytyków
Wiedźmin
powrót do forum serialu Wiedźmin
ocenił(a) serial na 7
osmy_na_nostromo

Piszę to, co myślę. Dlaczego miałabym poświęcać czas na rozmowę, broniąc opinii, z którą się nie zgadzam? Ludzie się różnią. Nie tylko różnie wyglądają, ale też nie myślą wszyscy tak samo.

nik_nik

Z tym myśleniem to bym nie szalał, czepiasz się kogoś właśnie o to że samodzielnie myśli...
Twoje komentarze z myśleniem mają niewiele wspólnego. O "Elfach" chcesz rozmawiać i czepiasz się że to niby nie z naszego kręgu kulturowego... to kiedy to my niby odseparowani byliśmy od Niemców i Skandynawów których opowieści o Elfach mnóstwo...
Cała Polska pełna jest blondynów i ten gen właśnie ze Skandynawii do nas przywędrował, wystarczy na mapę rozkładu genu blond włosów w Europie spojrzeć i od razu to widać.
Niemców sami zapraszaliśmy do Polski i nasza kultura jest ich kulturą przesiąknięta, np choinka w domu na święta to właśnie z Niemiec do nas przywędrowała.
Kulturę Skandynawów też ciężko nazwać nam obcą skoro już pierwszy król Polski miał oddział wikingów wynajęty służył jako jego przyboczna drużyna...
Jak się to ma do kultury i ludzi z Afryki którzy aż do XX wieku jeżeli nawet się pojawiali na naszym terytorium to jako przypadkowe pojedyncze osoby i bez możliwości wpłynięcia na naszą kulturę?

ocenił(a) serial na 7
Lukasz_B_

Otóż to, kultury się mieszają, ich elementy się zmieniają, cieszę się, że podzielasz moje argumenty. No bo chyba nie uważasz, że twoje pojawienie się na świecie jest cezurą, po której już nic nie może się zmieniać. Ja się elfów nie czepiam, to raczej wy się powinniście czepiać, bo przeca nie nasze. Dobrze, że Sapkowski nie sprzedał praw do ekranizacji do Japonii czy Korei, jakie to by było larum, że Wiedźmin ma skośne oczy :)))

nik_nik

Heh, o jakim mieszaniu kultury Ty tu opowiadasz?
Data chrztu Polski to data stworzenia Królestwa Polskiego, to są rzeczy na poziomie podstawówki.
Ta korona na głowie białego orła który jest godłem polski symbolizuje właśnie nasze wejście do tego co się powszechnie nazywa kulturą zachodu/łacińską. Dlatego pisząc te swoje komentarze używasz liter z alfabetu łacińskiego...
Książka Sapkowskiego oparta jest o kulturę polską która jest kulturą zachodu z elementami kultury słowiańskiej(np. kult matki Boskiej Częstochowskiej który nie ma odpowiednika u naszych zachodnich sąsiadów), a to co zrobił Netflix to przejaw rasizmu wobec naszej kultury.
Jedynym powodem żeby wprowadzać te zmiany był właśnie ich rasizm...
Twoje żarty że ja się z tobą zgadzam są mało śmieszne bo te twoje argumenty mają jedynie na celu zmianę tematu i wykolejenie całej rozmowy... to że ja się urodziłem jest przejawem tego że kultura Polska spajała Polaków jako jeden naród i ta wspólnota silniejsza od pojedynczej jednostki ochroniła moich przodków i zapewniła moje urodzenie.
To że ktoś chce tą kulturę chronić nie ma nic wspólnego z rasizmem, a tępienie jej które widać w tym filmie nie ma też nic wspólnego z jej ewolucją.
Zresztą ten rasizm do kultury zachodu się potęguje za oceanem i wśród takich agentów wpływu jak Ty najlepszym tego dowodem jest serial "Santa inc" który robi to w tak bezczelny sposób że nawet tacy propagandyści jak Ty nie próbują go bronić...

ocenił(a) serial na 7
Lukasz_B_

To ty pisałeś o mieszaniu kultur. Tak, mieszały się ich elementy i nadal będą mieszać, czy tego chcesz czy nie. Wiedźmin jest autorskim pomysłem Sapkowskiego, wykorzystał przy jego pisaniu elementy różnych mitologii, a sprzedał to jako produkt, z którym kupujący ma prawo robić, co mu się podoba, w ramach umowy. A co ma do tego Mieszko i chrzest Polski? No z grubej rury waćpan poleciał:)) Zabrakło tylko bitwy pod Grunwaldem i pod Wiedniem. Mnie cieszy, że jakiś przejaw polskiej kultury cieszy się popularnością na świecie, a więc związaną z tym adaptacją. Ty się nabzdycz, bo Mieszko. Dziwne, że wam nie przeszkadza, że aktorzy nie mówią po polsku - przecież to jest głównym wyznacznikiem polskiej kultury. Jak jakikolwiek nie-Polak może grać Wiedźmina! Zgroza! Nie mam pojęcia, o jakim serialu prawisz i nie bardzo mnie to obchodzi, próbujesz widać wykoleić rozmowę, bogoojczyźniany (chociaż raczej wiedźmoojczyźniany) propagandzisto.

nik_nik

To Ty o elfach zacząłeś sugerując że elfy są Polakom obce, a są częścią naszej kultury od bardzo dawna...
To Ty się nabzdyczyłeś że ludzie zauważają co z Wiedźminem zrobiono!
Gdzie są Polscy aktorzy w tej produkcji? Jeden trzeciorzędnej roli żeby w bardzo nieudolny sposób ukryć że dla Polaków miejsca nie ma...
Polonia Amerykańska to10 milionów ludzi dwa razy więcej niż "Elfów" z Santa inc, jakoś dla nich i dla Afrykanów miejsca nie brakuje...
Nabzdycz się że nie każdy jest tak naiwny jak Ty i używa głowy do czegoś więcej jak potakiwania.
Gdyby nie to że gra jest tak wierna książce i jednocześnie popularna to Wiedźmin byłby nie tylko innej rasy ale i płci.
No nabzdycz się że coraz więcej ludzi zauważa że coś tu śmierdzi...

ocenił(a) serial na 7
Lukasz_B_

"Sam Sapkowski musiałby się w swoich książkach obyć bez elfów, gdyby miał korzystać wyłącznie z naszej słowiańskiej mitologii. Ale stworzył swoje własne uniwersum. " - czy to brzmi jak nabzdyczenie? A może nie znasz znaczenia tego słowa? Mało wiemy o naszej słowiańskiej mitologii, ale akurat to, że elfy pochodzą z mitologii germańskiej, nie jest żadną tajemnicą. Być może właśnie dlatego, że wiedza o naszej pogańskiej mitologii jest tak wątła w porównaniu do mitologii germańskiej, jej odnogi nordyckiej czy mitologii celtyckiej, wiele osób z tego co tu zauważyłam, traktuje książki Sapkowskiego jak swego rodzaju biblię, w której słowa zmienić nie można. No otóż można - ktoś zapłacił, kupił i to zrobił. Może oczywiście to krytykować, ja też nie jestem wielką fanką Wiedźmina, ale argument nie można bo czarny! Bo nie Polak Słowianin, jak to elfy miały w zwyczaju! jest IMO śmieszny.

nik_nik

Napisz to naszymi słowiańskimi runami to uwierzę że wiesz o czym piszesz...

ocenił(a) serial na 7
Lukasz_B_

Tymi runami, którymi spisał swe dzieło Sapkowski?:)) Zanim przejdziemy do run, proponuję popracować nad polską pisownią - ortografią i interpunkcją. Bo jako człek szanujący swój język i naród, to na razie się kolega nie popisał. Zdrówka!

nik_nik

Za to Ty zaimponowałeś z całą pewnością samemu sobie zniżając poziom i tak już niskich lotów komentarzy do argumentum ad personam...

ocenił(a) serial na 7
Lukasz_B_

„Twoje komentarze z myśleniem mają niewiele wspólnego” ; „i wśród takich agentów wpływu jak Ty”; „propagandyści jak Ty”; „naiwny jak Ty” – bez bicia zgadzam się, że twoje argumenty ad personam są lepsze od moich.

nik_nik

Najpierw udajesz że nie wiesz jak wygląda elf mimo że małe dzieci w Polsce potrafią już odpowiedzieć na pytanie jak wygląda elf, później udajesz że ja się z tobą zgadzam, następnie udajesz że brak przecinków uniemożliwia zrozumienie moich komentarzy, a teraz jak mniemam udajesz ofiarę mimo że to Ty się wyłącznie czepiasz czyjegoś komentarza w którym najwyraźniej jedyny problem widzisz w tym że ktoś popełnia grzech samodzielnego myślenia, a moje określenia były wycelowane w treści które to Ty zamieszczałeś... to że Ty tu bronisz ideologię której udajesz że nie zauważasz jak najbardziej kwalifikuje Cie do miana propagandysty... To nie obelga tylko spostrzeżenie które tłumaczy czemu w każdym komentarzu coś udajesz!
Żegnam i bez odbioru.

ocenił(a) serial na 1
nik_nik

z d... są w ogóle te argumenty iż rzekomo "reprezentacja" potrzebna jest do utożsamienia się z bohaterami czy protagonistą. jestem białym kolesiem i jakoś nie mam z tym problemu oglądając komedie z e. murphym, bladea, django itp. to samo tyczy się płci, kiedy oglądam serię alien, underworld, nikitę czy lwią część slasherów, gdzie bardzo często jest jakaś zwycięska final girl. wiecie kto tu tak naprawdę jest r@$i$tą? właśnie ta galopująca dziś "lewacja". ludzie którzy potrafią przypi...olić się do białego noszącego dredloki, bo to "przywłaszczenie kulturowe", jednocześnie absolutnie promując i popierając gdy jest to robione w drugą stronę. ludzie którzy wręcz otwarcie w dyskusji publicznej potrafią wykrzyczeć ci w twarz że "nie masz prawa się odzywać bo jesteś białym mężczyzną". ludzie którzy ze wszystkich sił próbują udowodnić że płeć, kolor skóry czy orientacja nie mają znaczenia bo wszyscy jesteśmy równi, wartościowi itd... po czym jedyne na co tak naprawdę zwracają uwagę to dokładnie, kolor skóry właśnie.... i byłoby to autoparodią żałośnie i kretyńsko śmieszną gdyby nie skiepszczało niektórych franczyz, co przecież może budzić słuszny gniew starego fandomu...

ocenił(a) serial na 2
matzek

Mecia Simson jako Francesca Findabair... - panowie graficy będą mieli co robić :-)

matzek

"Nowy Wiedźmin jest rasistowski, bo nie ma czarnoskórych bohaterów". Kolejna firma ma problemy ze względu na poprawność
Tomasz Molga 08 czerwca 2015,

"– Nie rozumiem jak można z taką dokładnością odtworzyć odcienie kolorów trawy i zapomnieć, że zazwyczaj chodzą po niej ludzie różnych ras – napisał Tauriq Moosa, autor i recenzent gier serwisy Polygon.com. I masakruje Wiedźmina za to, że w fabule gry wszyscy występujący tam bohaterowie są ludźmi rasy białej. To nie pierwszy raz, gdy firmy mają problem ze względu na poprawność na tle rasowym.

Tauriq Moosa jest zawiedziony, bo setki tysięcy potencjalnych graczy nie będzie miało się z kim utożsamiać. Miłośnicy gier zazwyczaj wybierają sobie awatar, czyli przyjmują jedna z wirtualnych tożsamości. W Wiedźminie również awatary wywodzą się tylko z rasy białej. To poważna wpadka, ponieważ firma oferująca swój produkt na całym świecie powinna uwzględnić politykę różnorodności rasowej – sugeruje Moosa.

Podkreśla, że w pierwszej części przygód Wiedźmina w grze pojawiała się postać mieszkańca Zerrikanii o imieniu Azar Javed. Jego wygląd był powszechnie kojarzony z kulturą Bliskiego Wschodu. – To było bliskie memu sercu i kulturze – pisze.
No i wybuchła afera porównywalna z polskimi obozami koncentracyjnymi. Moosa wsadził kij w mrowisko, bo znaleźli się ludzie protestujący w sprawie wywierania presji w kwestiach rasowych. Nieoficjalnie wiadomo, że autorzy gry usprawiedliwiają się, że kolorowych ludzi nie przewidział w swoim dziele sam autor sagi o Wiedźminie Andrzej Sapkowski. To tylko dolało oliwy do ognia. Skoro bowiem mowa o literaturze fantasy, a nie faktach o życiu Prasłowian, to twórcy gry mogli wprowadzić do wątku dowolne postacie.

Gdyby jeszcze amerykański recenzent nazwał Polaków rasistami można by go zaszufladkować obok niedouczonego szefa FBI i wyśmiać. Niestety Tauriq Moosa mądrze punktuje: – Podkreślanie różnorodności w grach czy kulturze nie jest czymś złym. To przejaw tolerancji, do której dążymy. Inaczej brniemy w stereotyp o dobrym, białym bohaterze i reszcie świata. Nie rozumiem jak do gry w której występują krasnoludy i elfy można było nie wprowadzić kolorowych ludzi.
Być może w firmie produkującej grę nie pracują żadni kolorowi – pisze.(...)"
************************************************************
serial Netflixa "Troja: Upadek miasta" (2018)
https://www.filmweb.pl/serial/Troja%3A+Upadek+miasta-2018-800464/cast/actors
Achilles - Murzyn
Patrokles - Murzyn
Zeus - Murzyn
Eneasz - Mulat
***********************************************************
serial "Anno Domini - Biblii ciąg dalszy" (2015)
https://www.filmweb.pl/serial/Anno+Domini+-+Biblii+ci%C4%85g+dalszy-2015-727057/ cast/actors
Apostoł św. Jan - Murzyn
Apostoł Jakub (jego brat) - Murzyn
Anioł - Murzyn
Maria Magdalena - Mulatka
****************************************************

mam pytanie - czy w serialu amerykańskim są jakieś sceny kobiecej nagości? (pytam bo nie wiem, nie mam dostępu do Netflixa - a chcę wiedzieć, jakie są światowe tendencje)

ocenił(a) serial na 3
Wladca_Piersicieni

Ciekawe jak zrobić grę/film, który dzieje się na niemieckim okręcie podwodnym w 1942r.?

użytkownik usunięty
matzek

Fajny i u mnie dostał nawet 7/10 i jest nawet moim "ulubionym" serialem ale razi mnie to wciskanie wszędzie gdzie się tylko da czy nie da czarnych - na szczęście wiedżmin jest jeszcze biały ale to wszystko można w przyszłości skorygować.

Do kompletu zabrakło mi jeszcze kilku pedałów ale przed nami drugi sezon tak więc nic straconego nadrobić ten aspekt.

Jest to obrzydliwe takie na siłę urabianie społeczeństw i oswajanie z dewiacjami czy czarnymi w otoczeniu za pomocą mediów - prasa/tv/film itp.

ocenił(a) serial na 10
matzek

z tego co widze jest juz u wiedzmina sezon 2 i 3 (albo w drodzie) w 1 jest bez sensu Triss okłamuje Foltesa ze niby Wiedzmin chciałby pomógłby królestwie cintra w walcze przeciwko Nilfgaard a tak naprawdę Wiedzmin pluje na królestwo cintra

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones