Wikingowie
powrót do forum 6 sezonu

Szkoda, że Ruś Kijowska w serialu przedstawiona jest niczym chanat mongolski. Akcja dzieje się na długo przed inwazją koczowników. Co prawda Kijów graniczył z różnymi ludami stepowymi takimi jak np. Pieczyngowie i jakieś przenikanie kulturowe było ale na Boga uzbrojenie, pancerze, kostiumy Rusinów w tym serialu to jakaś fatalna pomyłka.

użytkownik usunięty
Mikolaj_de_Mnow

Dokładnie tak jak napisałeś. Ruś przypomina nie wiem ale chyba Chińczyków z czasów dynastii mandżurskiej he, he. Z tego co mi wiadomo Rusini gdzieś tak od X stulecia podlegali silnej akulturacji ze strony Bizancjum więc ich uzbrojenie , elementy stroju, wreszcie alfabet powinien być pochodną wzorów bizantyjskich-greckich czyli zbroje jeśli już to karacenowe ale dość lekkie, tuniki, szyszaki na modłę grecką - stalowe, z rondem i zwężające się ku górze w szpic. Podobnie nosiło się w średniowieczu rycerstwo mazowieckie, które czerpało te wzorce za pośrednictwem właśnie Rusinów. Stąd to co uważamy za ruskie, wpływ kultury ruskiej jest tak naprawdę wzorcem greckim czyli bizantyjskim mającym swoją genezę jeszcze wstecz czyli w cesarstwie rzymskim.
Dziękuje za wysłuchanie mojej supozycji i zachęcam do twórczej dyskusji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones