Marie Antoinette

plakat - Maria Antonina (2006)

opisy filmu

(3)
  • Nastoletnia córka rodu Habsburgów, Maria Antonina (Kirsten Dunst), zostaje żoną 16-letniego Ludwika Augusta, przyszłego króla Francji (Jason Schwartzman). Po przybyciu do Wersalu wpada w wir intryg i skandali. Znajdująca się w pułapce dworskich konwenansów młoda królowa musi znaleźć sposób na odnalezienie się w obcym jej świecie. Dodatkowo król nie interesuje się żoną, więc przygnębiona królowa szuka azylu w kontaktach z dekadenckim kręgiem francuskiej arystokracji oraz w romansie z atrakcyjnym szwedzkim hrabią, Fersenem (Jamie Dornan). O jej stylu życia z czasem zaczyna plotkować cała Francja.

  • Czternastoletnia Maria Antonina (Kirsten Dunst) na skutek zaaranżowanego małżeństwa z księciem Ludwikiem Augustem (Jason Schwartzman) trafia do Francji, jednego z najbardziej znaczących dworów ówczesnej Europy. Naiwna i nieświadoma swojej przyszłości znajduje się w centrum intryg i skandali. W obcym i nieznanym sobie środowisku Maria Antonina czuje się osamotniona, wyizolowana, zagubiona, pozostawiona sama sobie, bez wsparcia i zrozumienia jakiejkolwiek bliskiej osoby. Z czasem narasta w niej bunt przeciwko zamkniętej i dusznej atmosferze Wersalu, przez co staje się jedną z najbardziej niezrozumianych monarchiń Francji.

  • Zdobywczyni Oscara Sofia Coppola zrealizowała świeżą i oryginalną wersję opowieści o życiu niezwykle barwnej postaci historycznej, legendarnej, młodziutkiej królowej Francji, Marii Antoninie. Kirsten Dunst wcieliła się w postać Marii Antoniny, która w wieku zaledwie 14 lat została wydana za mąż za króla Francji Ludwika XVI. Za młoda i zbyt naiwna by być królową, szybko została wciągnięta w pełne intryg i skandali pałacowe życie. Szybko stała się synonimem próżności i niepohamowanej rozrzutności, zyskując przydomek Madame Deficyt.