[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/2757/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":6513,"rate":8.54982343006295,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,5
6 513 ocen gry aktorskiej
Judy Davis I
Jako nastolatka opuściła przyklasztorną szkołę średnią i zaczęła śpiewać w zespole rockowym. Potem uczęszczała do West Australian Institute of Technology i na zajęcia aktorskie w National Institute of Dramatic Arts w Sydney. W 1977 debiutowała w kryminale Igora Auzinsa "High Rolling". Dwa lata później zdobyła uznanie krytyki rolą wyzywającej Sybylli Melvyn w filmie Gillian Armstrong "Moja błyskotliwa kariera" (1979). Ten występ przyniósł Davis australijską nagrodę Sammy oraz nagrodę dla "najlepszej aktorki" przyznaną przez Brytyjską Akademię Filmową. Za rolę Lou w "Winter of Our Dreams" (1981) otrzymała nagrodę na festiwalu filmowym w Moskwie. W 1982 r. sportretowała młodą premier Izraela, Goldę Meir w filmie telewizyjnym "A Woman Called Golda". Dojrzałą panią premier zagrała Ingrid Bergman.

Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, zaczęła występować w filmach spoza głównego, hollywoodzkiego nurtu. Zagrała przyjaciółkę pisarza, alkoholika w "Bartonie Finku" braci Coen i żonę Williama Burroughsa w "Nagim lunchu" Davida Cronenberga, obu z 1991 r. W tym samym roku nowojorscy krytycy przyznali jej nagrodę NYFCC Award. Wystąpiła także w kolejnej adaptacji powieści Fostera "Tam, gdzie nie chadzają anioły" (1992) Charlesa Sturridge'a. Thriller psychogiczny "Dark Blood" (1993) George'a Sluizera nie został ukończony ze względu na śmierć odtwórcy głównej roli, Rivera Pheonixa. Współpracując z reżyserem Tedem Demme, siostrzeńcem Jonathana, zademonstrowała wspaniały talent komediowy, grając małżonkę Kevina Spacey'a w "The Ref" (1994). Po blisko dwuletniej nieobecności, w czasie której zagrała jedynie w telewizyjnym "Children of the Revolution" (1996), na ekrany kin powróciła rolą Suzanne w thrillerze Boba Rafelsona "Krew i wino" (1997). W 1999 r wystąpiła u boku Sally Field w opowieści o związku matki z córką " A Cooler Climate" Susan Seidelman. Rok poźniej zagrała w komediodramacie Seidelman "Gaudi Afternoon".Jest jedną z najbardziej znanych australijskich aktorek. Dwukrotnie nominowana do Oscara, w 1985 r. za "Drogę do Indii", osiem lat później za drugoplanową rolę w filmie "Mężowie i żony", jest zdobywczynią kilku nagród Australijskiego Instytutu Filmowego. Ma na swym koncie wiele nominacji do Emmy i Złotych Globów.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 kwietnia 1955

miejsce urodzenia: Perth, Australia

wzrost: 165 cm

Złoty Glob
Zdobyła 2 nagrody Złoty Glob, 27 innych nagród i 27 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Złoty Glob Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Historia Judy Garland w roku 2002 Złoty Glob Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Pod wiatr w roku 1992 BAFTA Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Moja wspaniała kariera w roku 1981 BAFTA Najbardziej obiecujący pierwszoplanowy debiut aktorski za film Moja wspaniała kariera w roku 1981 Emmy Najlepsza aktorka drugoplanowa w miniserialu lub filmie telewizyjnym za serial Życie po falstarcie w roku 2007 Emmy Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Historia Judy Garland w roku 2001 Emmy Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Sekret Margarethe Cammermayer w roku 1995 Critics' Choice Najlepsza aktorka telewizyjna za film Historia Judy Garland w roku 2002 Satelita Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Drobnostka zwana morderstwem w roku 2006 Złoty Satelita Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Historia Judy Garland w roku 2002
mąż Colin Friels (od 30.10.1984), 2 dzieci: syn Jack (ur. 1987) i córka Charlotta (ur. 1997)
Była w obsadzie filmu "Dark Blood" George'a Sluziera, który nigdy nie powstał ze względu na śmierć Rivera Phoenixa w 1993 roku.
Zasiadała w jury 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy) w 1993 roku.
Starała się o rolę Kit Moresby w filmie "Pod osłoną nieba". Angaż otrzymała jednak Debra Winger.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych