Solaris (2002)

plakat - Solaris (2002)

pressbook

O filmie

Świat w niedalekiej przyszłości. Dr Chris Kelvin (George Clooney - "Ocean's Eleven - Ryzykowna gra"), psycholog, ma zbadać przyczyny zagadkowych zachowań niewielkiej grupy naukowców na pokładzie stacji kosmicznej Prometeusz, która straciła kontakt z Ziemią.

Przed wyruszeniem w kosmos Kelvin otrzymuje wiadomość od swego bliskiego przyjaciela, dowodzącego misją komandora Gibariana (Ulrich Tukur - "Amen"), który prosi go o pomoc z powodów, jakich nie chce - lub nie potrafi - wyjaśnić...

Po przybyciu na stację Kelvin dokonuje szokujących odkryć: Gibarian popełnił samobójstwo, a dwóch pozostałych przy życiu naukowców - Snow (Jeremy Davies - "Szeregowiec Ryan") i dr Helen Gordon (Viola Davis - "Traffic") - zdradza objawy niebezpiecznej paranoi. Wszystko wskazuje na to, że są one wywoływane przez niezbadaną planetę Solaris, wokół której orbituje stacja...

Wkrótce i sam Kelvin ulega wpływom niezwykłej planety. Solaris zdaje się oferować mu szansę na odzyskanie ukochanej, którą niegdyś utracił: na stacji nieoczekiwanie pojawia się bowiem żona Chrisa, Rheya (Natascha McElhone - "Truman Show"), która przed laty odebrała sobie życie pozostawiając go z trwałym poczuciem winy... Czy uda mu się zmienić przeszłość, czy też dane mu będzie powtórzyć błędy, które niegdyś doprowadziły do tragedii?

"Solaris" to zrealizowana w konwencji science fiction niezwykła opowieść o miłości, odkupieniu, ludziach, którzy stają przed szansą naprawienia błędów przeszłości i misji kosmicznej, która wymknęła się spod kontroli.

Film wyreżyserowany przez Stevena Soderbergha, nagrodzonego Oscarem twórcę "Traffic", jest ekranizacją słynnej powieści Stanisława Lema: pierwszą nakręconą w Hollywood ekranizacją polskiej powieści od czasu zrealizowanego w 1951 "Quo Vadis" Melvyna Le Roya.

Geneza filmu
Fabuła filmu
Obsada
Na planie