Steven Soderbergh 

Steven Andrew Soderbergh

7,0
4 082 oceny pracy reżysera
Steven Soderbergh
Steven Soderbergh urodził się 14 stycznia 1963 roku w Atlancie (Georgia, USA) jako drugie z sześciorga dzieci. Wkrótce przeprowadził się z rodziną do Baton Rouge (Luizjana, USA), gdzie jego ojciec pracował jako profesor na tamtejszym uniwersytecie. Będąc w szkole średniej zaczął kręcić krótkometrażowe filmy (m.in. "Janitor"). Po ukończeniu szkoły wyjechał do Hollywood, aby pracować jako filmowiec.

W 1986 roku nakręcił film z koncertu grupy Yes - "Yes: 9012 Live", co dało mu nominację do nagrody Grammy. Jego debiutancki dramat "Seks, kłamstwa i kasety wideo" okrzyknięto rewolucją w kinie niezależnym. Zaledwie w wieku 26 lat osiągnął niewyobrażalny sukces. Następnie nakręcił kilka inteligentnych obrazów ("Kafka", "Król wzgórza"), nie przejmując się ich potencjałem komercyjnym. W związku z tym miał problemy ze znalezieniem pieniędzy na nowe produkcje. Zaczął zarabiać poprawianiem cudzych scenariuszy i za własne pieniądze nakręcił deficytowy "Schizopolis".

Pod koniec lat 90. próbował powrócić do kina popularnego. Najpierw nakręcił stylowy "Co z oczu, to z serca", a później "Angola", inspirowanego klasyką brytyjskiego kina gangsterskiego. W 2000 roku Soderbergh pokazał dwa odmienne filmy, które jednak odniosły wielki sukces komercyjny - "Erin Brockovich" i "Traffic". Od tego czasu kręci filmy zarówno rozrywkowe (seria "Ocean's Eleven") oraz eksperymentalne ("Solaris"). Wraz ze swoim przyjacielem, aktorem George'em Clooney'em założył firmę producencką "Section Eight Productions".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 stycznia 1963

miejsce urodzenia: Atlanta, Georgia, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 16 innych nagród oraz 49 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Betsy Brantley (02.12.1989 - 1994, rozwód), córka Sarah (ur. 1990); 2. Jules Asner (od 10.05.2003)
Był członkiem jury podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja) w roku 2003.
Wspólnie z Georgem Clooneyem założył studio Section Eight, które nastawione jest na produkcję ambitnych filmów. Wytwórnia ta zrealizowała m.in. debiutancki film Clooney'a "Niebezpieczny umysł".
Zaproponowano mu reżyserię "Quiz Show". Ostatecznie angaż otrzymał Robert Redford.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dla mnie zawsze będzie ofiarą swojego pierwszego genialnego filmu, którego poziomu nie udało mu się później przeskoczyć

Jeden z ciekawszych amerykańskich reżyserów, ale pod warunkiem, że ogląda się na co dzień kino amerykańskie. Jeżeli siedzi się na co dzień w kinie eurpejskim i azjatyckim, pan Soderbergh wydaje się trochę nijaki. Lubi stosować różne ciekawe efekty, ale noszą one bardziej charakter popisu na zasadzie 'to też umiem!!',...

więcej

Za szybko kręci swoje filmy coś mi się zdaję, dlatego są pozbawione treści. Zamiast nabierać dojrzałości są wypuszczane od razu. Ma kilka naprawdę słabych filmów. Reszta jest co najwyżej poprawna, a wynika to właśnie z tego, że niezbyt dba o swoje dzieci. :P Do tego jest przewidywalny w doborze obsady, aż do przesady....

więcej

1. Traffic - 7/10
2. Ocean's Eleven: Ryzykowna gra - 7/10
3. Seks, kłamstwa i kasety wideo - 6/10
4. Ocean's 13 - 6/10
5. Solaris - 5/10
6. Ocean's Twelve: Dogrywka - 5/10
7. Erin Brockovich - 3/10


W planach: Kafka, Król wzgórza, Schizopolis, Co z oczu, to z serca, Eros, Intrygant.

i tyle

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones