Stanisław Lem 

8,8
224 oceny scenariuszy
Stanisław Lem
Urodził się w 1921 we Lwowie, od 1946 mieszka w Krakowie. Będąc klasykiem scence-fiction, Lem nie należy do autorów typowych dla gatunku, choćby dlatego, że wybrał go trochę z musu w latach 40., gdy polityczny ucisk stalinizmu nie pozwalał mu wypowiadać się otwarcie w powieściach współczesnych. Z wykształcenia lekarz i teoretyk nauki, obeznany też świetnie z teorią ewolucji, matematyką, cybernetyką, astronomią, fizyką, a także literaturoznawstwem i wielu innymi naukami, Lem stał się uniwersalnym "poszukiwaczem mądrości", filozofem i badaczem dróg, jakie wykreśla przed ludzkością rozwój nauki i technologii.

Zaczynał jako pisarz od powieści współczesnej (Szpital Przemienienia) i już w niej znajdziemy najważniejsze jego tematy: kwestię natury ludzkiego myślenia i ludzkiej tożsamości oraz etycznych problemów stojących przed nauką. Potem napisał kilkadziesiąt tomów powieści, opowiadań i dramatów scence-fiction. W swoich historiach o eksploracji kosmosu zadawał Lem pytania o rolę konieczności i przypadku w fizyce, biologii i ludzkiej kulturze, o przyszłe drogi rozwoju technologii i ich konsekwencje dla człowieka, o istnienie i naturę Boga i transcendencji, o możliwości komunikowania się z Obcymi z kosmosu, podejmował zasadnicze problemy biologii, etyki, polityki, analizował paradoksy związane z ulepszaniem społeczeństw, przekraczaniem coraz to nowych granic technologicznej sprawności - i wiele jeszcze innych spraw. Fabuły jego powieści i opowiadań były czasem poważne, często jednak groteskowo śmieszne, wykorzystujące stylizację i grę literackimi konwencjami a zawsze niezwykle atrakcyjne literacko i trzymające w napięciu, zawsze też bogate w filozoficzne podteksty. Opowieści Lema to bowiem zawsze historie jednostek (ludzi czy baśniowych robotów), nasycone emocją rodzącą się wszędzie tam, gdzie dotyka się prawdziwej Obcości i poznaje granice swej natury.

Dzieła Lema weszły do kanonu najsłynniejszych utworów science fiction XX wieku. Znacznie mniej - poza Polską i Niemcami - znane są w świecie eseje Lema, a w nich przecie znajduje odbicie filozoficzny system idei tego niezwykłego pisarza, fascynująca rozległość jego horyzontów i umiejętność trafnego przewidywania, w jakim kierunku posuwać się będzie rozwój nauki i technologii. Lem, choć zrezygnował w ostatnich latach z fantastycznych fabuł, pozostaje twórcą nadzwyczaj płodnym, a kolejne tomy jego esejów i felietonów znajdują stale entuzjastycznych czytelników.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 12 września 1921

data śmierci: 27 marca 2006

miejsce urodzenia: Lwów, Polska, (obecnie Ukraina)

żona Barbara Leśniak (1953 - 27.03.2006; jego śmierć), syn Tomasz (ur. 1968)
Zmarł w Krakowie (Polska). Został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Salwatorskim.
Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 1955 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 1959 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 1965 r. – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia;
- 1970 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski;
- 1973 r. - Nagroda Literacka Ministra Kultury i Sztuki I stopnia;
- 1976 r. - Nagroda Państwowa I stopnia w dziedzinie literatury;
- 1979 r. - Order Sztandaru Pracy II klasy;
- 1996 r. - Order Orła Białego;
- 2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Otrzymał doktorat honoris causa następujących uczelni wyższych:
- 1981 r. - Politechnika Wrocławska (Polska);
- 1997 r. - Uniwersytet Opolski (Polska);
- 1998 r. - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Polska);
- 1998 r. - Lwowski Państwowy Uniwersytet Medyczny (Ukraina);
- 2003 r. - Uniwersytet w Bielefeldzie (Niemcy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

literatury SF i nie tylko...

No cóż...

użytkownik usunięty

... odszedł najwybitniejszy intelekt poprzedniego i naszego stulecia w Polsce. W kraju barbarzyńskich Lepperów, nawiedzonych Rydzyków i głupawych braci K. był prawdziwą perełką , jedną z ostatnich wysp rozumu. A przy tym wielki humanista (choć ateista!), człowiek przez duże C... Mam w pamięci Jego książki, jedną z nich...

więcej

Które filmy na podstawie prozy Lema podobały się Wam najbardziej? Wpisujcie swoje rankingi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones