Viola Davis I

7,8
38 699 ocen gry aktorskiej
Viola Davis I
Viola Davis ukończyła Rhode Island College w 1988 roku oraz The Juilliard School. Jeszcze niedawno jej kariera aktorska była oparta głównie na rolach w sztukach teatralnych, za które niejednokrotnie była nagradzana. W 2001 roku została nagrodzona nagrodą Tony za rolę Tonyi w sztuce "King Hedley II". Tę samą nagrodę otrzymała także w 2010 roku za przedstawienie "Fences" dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki.
Po wielu mało znaczących rolach filmowych, przyszła pora na większe sukcesy aktorskie w jej wykonaniu. Rok 2002 był przełomowy pod kątem jej aktorstwa filmowego, a film "Antwone Fisher", za który została nominowana do nagrody Independent Spirit, otworzył jej drogę do kolejnych świetnych produkcji. Została zaproszona do zagrania jednej z głównych ról w filmie "Solaris", za którą została uhonorowana nagrodą Czarna Szpula. Kolejna nominacja do tej nagrody i kolejna wygrana to wspaniała kreacja w filmie "Wątpliwość", gdzie zagrała u boku nieocenionej Meryl Streep. Film ten przyniósł jej także pierwszą nominację do Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Już wtedy było wiadomo, że to nietuzinkowa aktorka, która będzie na pewno jeszcze nie raz "pukać" do drzwi Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej Oscary. Nie trzeba było na to długo czekać. W 2011 roku aktorka występuje w głównej roli w filmie "Służące", adaptacji bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem, za co Akademia nominuje ją do Oscara dla najlepszej aktorki. Nominację za ten film uzyskała także do Złotego Globu. Oscara przegrała z "żelazną damą" Meryl Streep, ale możemy być pewni, że jeszcze nie raz usłyszymy o niej przy jakichś poważniejszych nominacjach aktorskich.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 sierpnia 1965

miejsce urodzenia: Saint Matthews, Karolina Południowa, USA

wzrost: 165 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 24 inne nagrody oraz 79 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Julius Tennon (od 23.06.2003)
Ukończyła Rhode Island College w Providence (Rhode Island, USA), a następnie Juilliard School w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
W październiku 2011 roku razem ze swoim mężem Juliusem Tennonem adoptowała dziewczynkę Genesis Tennon (ur. 10.07.2010).
Ma pięcioro rodzeństwa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones