film

Światła rampy

Limelight
1952
2 godz. 17 min.
7,9 5 112
ocen
7,9 10 1 5112
6 409
chce zobaczyć
7,2 6
ocen krytyków
Calvero ratuję swoją sąsiadkę przed samobójczą śmiercią. Postanawia przekonać ją, że warto żyć. Więcej Mniej
Światła rampy zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 1 inną nagrodę i 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Wszyscy jesteśmy amatorami
"Światła rampy" to baśń o poszukiwaniu ukojenia. Stary komediant, który odnosząc sukces, stracił jednocześnie... ... czytaj więcej

Akcja filmu rozgrywa się w Londynie w 1914 roku. Calvero (w tej roli Charles Chaplin) pijany wraca do domu. Gdy tam dociera, zostaje otoczony nieprzyjemnym zapachem. Początkowo podejrzewa, że pochodzi on z jego butów, ale zapach gazu dochodzi zza zamkniętych drzwi. Calvero wybija je, a za nimi znajduję nieprzytomną dziewczynę, TerryAkcja filmu rozgrywa się w Londynie w 1914 roku. Calvero (w tej roli Charles Chaplin) pijany wraca do domu. Gdy tam dociera, zostaje otoczony nieprzyjemnym zapachem. Początkowo podejrzewa, że pochodzi on z jego butów, ale zapach gazu dochodzi zza zamkniętych drzwi. Calvero wybija je, a za nimi znajduję nieprzytomną dziewczynę, Terry (Claire Bloom). Zanosi ją do swojego pokoju, cuci ją, a potem pyta, dlaczego tak bardzo chce się zabić. Dziewczyna opowiada, że zawsze marzyła o tym, aby zostać wspaniałą tancerką, ale jej nogi są sparaliżowane. Calvero przyrzeka kobiecie, że zgromadzi dostatecznie dużo pieniędzy, aby jej pomóc.

dystrybucja
Art House
studio
Celebrated Productions
tytuł oryg.
Limelight
inne tytuły
Zdjęcia do filmu powstały w Culver City (Kalifornia, USA).
Jest to pierwszy pełnometrażowy film, w którym Charles Chaplin i Buster Keaton wystąpili razem. Niesłusznie uważa się, że było to ich pierwsze spotkanie na ekranie. Wcześniej obaj wyrazili zgodę na użycie swoich wizerunków w krótkometrażowym dokumencie "Seeing Stars".
Dzieci, które widzimy na początku filmu, gdy pijany Calvero usiłuje wejść do swojego domu, to prawdziwe dzieci (Geraldine, Josephine i Michael) Charlesa Chaplina.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych