Patricia Claire Blume

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/5465/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":816,"rate":7.2806372549019605,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/5465/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":11,"rate":8.181818181818182,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/5465/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/5465/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":3,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,3
816 ocen gry aktorskiej
Claire Bloom I
Claire Bloom, a właściwie Patricia Claire Blume, jest jedną z najbardziej szanowanych aktorek na świecie. Urodziła się w Londynie 15 lutego 1931 roku. Jej ojciec miał na imię Edward, a matka Elizabeth (Grew) Blume - oboje byli żydowskimi imigrantami. Uczyła się w Badminton School w Bristolu i Fern Hill Manor w New Milton. Claire dość wcześnie wykazała zainteresowanie sztuką. Zaczęła pobierać lekcje aktorstwa w Guildhall School, pod okiem Eileen Thorndike, a potem uczęszczała do Central School of Speech and Drama.

W mediach zaistniała w radiu BBC. Jej pierwszym wyzwaniem aktorskim była rola w sztuce "It Depends What You Mean" w 1946 roku na deskach Oxford Repertory Theatre. W wieku 17 lat miała już za sobą występy w wielu sztukach Szekspira - zagrała m.in. Ofelię. W 1949 Claire zadebiutowała na West Endzie w "The Lady's Not For Burning", u boku wschodzącej gwiazdy, Richarda Burtona. Potem aktorka pojawiła się w dramacie "The Blind Goddess". Kilka lat później Charles Chaplin wybrał ją do głównej roli w swoim filmie "Światła rampy", co pozwoliło jej na błyskawiczny rozwój kariery, nie tylko aktorskiej, ale także muzycznej.

Claire nadal była zafascynowana twórczością Szekspira i grała w adaptacjach jego sztuk. Dołączyła do Old Vic Company. Dzięki tej grupie miała szansę odwiedzić Kanadę i całe Stany Zjednoczone jako tytułowa Julia w "Romeo i Julii". Przez wiele lat dzieliła czas pomiędzy londyńską a nowojorską scenę teatralną. Uroda Claire pozwoliła jej na granie u boku najbardziej popularnych aktorów Hollywood jej epoki - wystąpiła m.in. z Laurencem Olivierem w "Ryszardzie III", Richardem Burtonem i Fredricem Marchem w "Aleksanderze Wielkim", a także z Yulem Brynnerem w filmie "Bracia Karamazow".

Claire poznała swojego pierwszego męża Roda Steigera, kiedy występowała z nim na scenie przy produkcji "Rashomon". Jeszcze w tym samym roku para pobrała się, a w 1960 Claire urodziła córkę Annę, która jest obecnie znaną śpiewaczką operową. Bloom i Rod wystąpili potem wspólnie w dwóch filmach - "Ilustrowanym człowieku" i "Nie można żyć we troje". Co ciekawe oba zostały nakręcone w roku ich rozwodu, który miał miejsce po 10 latach małżeństwa.

W latach 70. i 80. Claire pojawiała się często na telewizyjnych ekranach, m.in. w takich produkcjach jak "Backstairs at the White House" (jako pierwsza dama Edith Wilson), "Powrót do Brideshead" (nominacja do Emmy), "Wyspa Ellis", "Separate Tables" i "Shadowlands" (nagroda British Television). W 1990 roku Claire poślubiła pisarza Philipa Rotha, po swoim rozwodzie z producentem Hillardem Elkinsem (1969-1972). Małżeństwo z Rothem przetrwało pięć lat. W latach 90. występowała także w serialu "As the World Turns", jednak opuściła go w 1995 roku i została zastąpiona inną aktorką. Jedna z ostatnich ról Claire to m.in. Rani w "Dziesięcioro przykazań".

Claire napisała dwie książki autobiograficzne. Pierwsza skupia się na jej aktorskich osiągnięciach ("Limelight and After: The Education of an Actress", wydana w 1982). Druga jest bardziej kontrowersyjna, opisuje bowiem jej życie osobiste ("Leaving a Doll's House: A Memoir", opublikowana w 1996 roku).
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 lutego 1931

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 165 cm

BAFTA
Zdobyła BAFTA, 1 inna nagroda i 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
BAFTA Najbardziej obiecujący debiut filmowy za film Światła rampy w roku 1953
trzykrotnie zamężna: 1. Rod Steiger (19.09.1959 - 10.06.1969, rozwód), córka Anna (ur. 1960); 2. Hillard Elkins (14.08.1969 - 30.09.1976, rozwód); 3. Philip Roth (29.04.1990 - 1995, rozwód)
W 1996 roku wydała autobiograficzną książkę "Leaving a Doll's House: A Memoir", w której zawarała wiele szczegółów ze swojego osobistego życia, m.in. opisała swoje nieudane małżeństwa i liczne romanse.
W 1959 roku reklamowała mydło Lux.
Gore Vidal chciał, żeby zagrała Julię Drusillę w filmie "Kaligula". Ostatecznie angaż otrzymała Teresa Ann Savoy.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Świetnie gra!

  użytkownik usunięty

  Pamiętam ją głównie ze "Świateł rampy" Chaplina! Znakomita kreacja niedoszłej tancerki baletowej, która po próbie samobójstwa dowiaduje się o tym że życie jest warte.

  2
  • Bardzo ją lubię

   użytkownik usunięty

   Jest piękną i świetną aktorkę. Podoba mi się jej szczerość i autokrytycyzm ukazane w jej autobiografii. I jest coś czego bardzo jej zazdroszczę: była kochanką Yula Brynnera... :D

   3
   2
   • W serialu Doktor Martin zagrała matkę tytułowego bohatera.

    • JAMES MASON: Nic nie wiesz . CLAIRE BLOOM: Wiem, co lubię . (po spędzonej razem nocy :-) Pikantny duet !

     • "CHARLY", "Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy", "NAWIEDZONY DOM".

      1