Buster Keaton 

Joseph Frank Keaton VI

8,5
1 837 ocen gry aktorskiej
Buster Keaton
Keaton urodził się 4 października w 1895 roku. Jego rodzice, Joe i Myra, byli aktorami komediowymi, bardzo cenionymi, występowali między innymi z Harrym Houdinim. Pewnego dnia, w hotelu, Keaton spadł z bardzo wysokich schodów i, ku zdziwieniu wszystkich, zupełnie nic mu się nie stało. Houdini nazwał go "Some Buster" i to przezwisko już przylgnęło do niego na zawsze. W wieku czterech lat mały Buster stawiał pierwsze kroki na scenie, gdzie grał drobne role w przedstawieniach rodziców. Po wielu występach rodzina była znana w Stanach jako "The Three Keatons". Gdy Buster miał 21 lat, był już doświadczonym aktorem. Pewnego dnia w Nowym Yorku spotkał go na ulicy Roscoe Arbuckle, znany komik i reżyser. Zaprosił on Bustera do współpracy nad kilkoma filmami. Tak właśnie rozpoczęła się wielka kariera filmowa Keatona.
W 1960 roku Buster Keaton został wyróżniony honorową nagrodą Akademii za unikalny talent, który przyniósł wiele niezapomnianych filmów.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 4 października 1895

data śmierci: 1 lutego 1966

miejsce urodzenia: Piqua, Kansas, USA

wzrost: 168 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, inną nagrodę
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Natalie Talmadge (31.05.1921 - 25.07.1932, rozwód), 2 synów: Buster Jr. (ur. 02.06.1922) i Bob Talmadge (ur. 03.02.1924); 2. Mae Scriven (08.01.1933 - 1936, rozwód); 3. Eleanor Norris (od 28.07.1940 do jego śmierci)
W latach 20. zawarł umowę z Metro Goldwyn Mayer, która m.in. zabraniała mu uśmiechać się na ekranie. 
Zmarł na raka płuc w Los Angeles (Kalifornia, USA). Został pochowany na Forest Lawn Memorial Park w Los Angeles (Kalifornia, USA).
W 1937 roku przebywał w zakładzie psychiatrycznym.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Czy moglibyście polecić jakieś filmy z Busterem Keatonem?? Poza Generałem rzecz jasna. Nie chciałbym się zniechęcić trafiając na jakiś słabszy film, dlatego prośba, co byście mi polecili??
Z góry dziękuje : )

Obok Chaplina największy komik srebrnego ekranu! Kapitalna mimika twarzy, gesty.

Fantastyczny aktor, wspaniały komik, jeden z najlepszych!
Filmy z jego udziałem są wspaniałe!

Buster stworzył wielką przeciwwagę dla genialnego Chaplina. Kompletnie odmienny, moim zdaniem w niczym mu nie ustępował. Jak Chaplin zachowywał niewzruszony upór i własny fason, ale jego postać to nie zagubiony w wielkim świecie tramp-romantyk, a niezniszczalny szelma (po prostu buster). Ze swoją kamienną, smutną...

JC wzorował się na nim. Oczywiście nie pozostało bez szwanku to co robił, miał liczne urazy koci, czaszki, o niektórych nawet nie wiedział, wyszły podczas jakiegoś badania już w podeszłym wieku :) To co w nim cenie, to że miał genialne wyczucie własnego ciała i refleks co komizmu scen - patrz filmik jak niby pchnoł...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones