film

49th Parallel

1941
2h 3m
6,7 68
ocen
6,7 10 1 68
7,0 3
oceny krytyków
Zniszczona niemiecka łódź podwodna osiada na mieliźnie w kanadyjskiej zatoce, we wczesnych latach drugiej wojny światowej. Fanatyczny nazista, kapitan Bernsdorff wraz z... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
49th Parallel zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Zniszczona niemiecka łódź podwodna osiada na mieliźnie w kanadyjskiej zatoce, we wczesnych latach drugiej wojny światowej. Fanatyczny nazista, kapitan Bernsdorff wraz z załogą muszą przedostać się do Stanów Zjednoczonych, zanim zostaną pojmani. W czasie drogi do granicy spotykają wiele różnych osób, z których każda ma swoje własne zdanieZniszczona niemiecka łódź podwodna osiada na mieliźnie w kanadyjskiej zatoce, we wczesnych latach drugiej wojny światowej. Fanatyczny nazista, kapitan Bernsdorff wraz z załogą muszą przedostać się do Stanów Zjednoczonych, zanim zostaną pojmani. W czasie drogi do granicy spotykają wiele różnych osób, z których każda ma swoje własne zdanie na temat wojny i nacjonalizmu. Twórcy filmu wyraźnie starali się przedstawić swoje przekonania o konieczności wsparcia wojsk alianckich przez Amerykanów, co doceniła Akademia Filmowa przyznając Oskara Emericowi Pressburgerowi.

na podstawie
Emeric Pressburger (materiały do scenariusza, historia)
studio
Ortus Films
tytuł oryg.
49th Parallel
inne tytuły
Forty-Ninth Parallel (alternatywna pisownia) Wielka Brytania
49th Parallel USA
The Invaders
więcej
Prasa brytyjska zarzuciła filmowi, że przedstawia Nazistów w zbyt dobrym śietle. Emeric Pressburger odpierał ataki, mówiąc że wśród Niemców było tyle samo dobrych ludzi, co złych. Do tej opinii przyłączył się Michael Powell, pisząc anwet list do gazety "The Times". Jednak taka opinia nie zaszkodziła filmowi - w 1941 roku był najabrdziej kasowym filmem w Wielkiej Brytanii oraz do dnia dzisiejszego pozostaje najbardziej kasowym filmem brytyjskim w USA.
Otwierające film sceny zostały nakręcone przez Freddiego Younga ręczną kamerą wystawianą przez okna pociągów, samochodów, czy samolotów.
Raymond Massey, Leslie Howard i Laurence Olivier zgodzili się - z uwagi na wojnę - na połowę swoich gaż.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Moja recenzla

użytkownik usunięty

http://pschemmo.wordpress.com/2010/03/08/the-49th-parallel/

Nie zachwyca.

użytkownik usunięty

Jedyne, co mi odpowiadało w tym filmie, to muzyka, gdyż cenię sobie Ralpha Vaughana Williamsa. Nie mogę ocenić realiów (historycznych), gdyż moja wiedza na ten temat nie stoi na wysokim poziomie. Fakt, to był film propagandowy, ale ta mało subtelna demonizacja Niemców następowała zbyt często, co w połączeniu z ogólną...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones